TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Не тргнувајте кон Попова Шапка, патот е затворен

Курир - пред: 16 часа

Забраната е воведена поради силниот северен ветер кој предизвикува снежни наноси на коловозот. Од 11:40 часот воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец село Лисец – Попова Шапка, соопшти ЈП „Македонија пат“.

40 поврзани вести »

Се спрема шок во Вараждин: Кире Лазаров ќе биде следната „нуларица“

Курир - пред: 16 часа

Позната е причината зошто по крајот на групната фаза во Загреб, Дејан Манасков и Филип Кузмановски се ишишаа на нула. Ноќеска на социјалните мрежи осамна фотографија со нов имиџ на Манасков и Кузмановски, двајцата ракометни репрезентативции се ...

45 поврзани вести »

Швајцарски „Ноје Цирихер Цајтунг“: Како поранешниот косовски воен лидер Харадинај стекна толку големо богатство?

Курир - пред: 16 часа

Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ објави текст во кој пишува за материјалната состојба на косовскиот преимер Рамуш Харадинај и прашува од каде некогашниот воен лидер поседува толку големо богатство.

19 поврзани вести »

Продолжува акцијата за чистење на сметот во Кисела Вода

Курир - пред: 16 часа

Општина Кисела Вода продолжува со акцијата за расчистување на сметот во сите месни и урбани заедници на својата територија. -Имено, со оваа акција од почетокот на оваа работна недела беше опфатено расчистување на отпадоците од улиците, тревните ...

3 поврзани вести »

Црногорски медиуми: Македонците се светско чудо

Курир - пред: 16 часа

Во текстот велат дека ниту една црногорска туристичка агенција во јануарската понуда не стави организирано заминување на Европското ракометно првенство во Хрватска. Таму се вели дека се бројни македонските агенции кои нудат аранжман, вклучувајќи ...

2 поврзани вести »

Судовите станаа политички  орган за реализација на Тиранската платформа

Курир - пред: 16 часа

Ако се земе во предвидид сериозноста на Али Ахмети како политичар се доаѓа до заклучок дека неговите изјави се одмерени и вистинити. Оттука се доаѓа до прашањето кој од власта се дрзнал да влијае врз судството и тоа не врз било кој суд, туку врз ...

35 поврзани вести »

Германија се подготвува за зимска бура

Курир - пред: 16 часа

Жителите на Германија се подготвуваат за зимската бура, што според прогнозите, ќе почне од западниот дел на земјата со обилни врнежни на снег и дожд, проследени со силни ветрови. Голем број од училиштата во Германија се затворени поради очекувањето ...

9 поврзани вести »

Македонија напредуваше три места на ФИФА ранг листата

Курир - пред: 16 часа

Македонија сега се наоѓа на 73.место со 446 бода, три места погоре од декемвриското рангирање кога беше на ...

14 поврзани вести »

Шекеринска-Столтенберг: Местото на Македонија е во НАТО

Курир - пред: 16 часа

Македонија покажа дека има капацитет да спроведе реформи во духот на вредностите на НАТО, да се фокусира на демократските процеси, реформите во одбраната, да ги унапреди добрососедските односи и да стане фактор на стабилност во регионот.

369 поврзани вести »

Се плашела да не ја убијат мама и тато: Еве како 17-годишното девојче ги спасило своите 12 браќа и сестри од родителите ...

Курир - пред: 17 часа

Успеале да се одврзе и да се провлече низ прозорот во околу шест часот наутро. Повикала полиција од деактивиран мобилен телефон, на кој имало опција за бирање на итната служба 911. 17-годишното девојче кое успеало да побегне од својот подрум, во кој ...

3 поврзани вести »

Северна и Јужна Кореја се соединуваат, ова е заедничкото знаме

Курир - пред: 17 часа

Северна и Јужна Кореја се договорија под исто знаме да настапат на церемонијата за отворањето на Зимските олимписки игри идниот месец. Во текот на преговорите, постигнат е договор женскиот хокеарски тим да биде заеднички.

58 поврзани вести »

Романтика како на филм: Каролина во љубовен занес со сопругот

Курир - пред: 17 часа

Македонската поп пејачка, Каролина Гочева, заедно со својот сакан сопруг, сликарот Михаил Корубин, го уживаат медениот месец. Првин престојуваа во Канда, па заминаа за Мексико, а сега се упатија кон Лос Анџелес.

3 поврзани вести »

ВИДЕО: Цепелинот на Кире и Гоце, потег на мечот против Германија

Курир - пред: 17 часа

На средбата меѓу Германија и Македонија одиграна вчера во Загреб еден погодок останува забележан како број 1 на натпреварот. Одлуката падна за голот кој го постигна Кире Лазаров со асистенција од Гоце Георгиевски.

46 поврзани вести »

ЕХФ ни го „смести“: Нема да имаме ни 24 часа одмор помеѓу вториот и третиот натпревар

Курир - пред: 17 часа

Европската ракометна федерација ги објави термините во кои ќе се игра во втората фаза, во вараждинската група 2. Против Шпанците, в недела почнува во вечерниот термин, во 20.30 часот, а истиот термин го имаме и за натрпреварот против Чешка, во ...

83 поврзани вести »

Иванов до Столтенберг: Неопходно е да го добиеме одамна заслуженото членство во Алијансата

Курир - пред: 17 часа

Претседателот Иванов порача земјите-членки на НАТО долгорочно да ги согледуваат новите реални предизвици со коишто се соочуваат регионот и Европа и да соодветствуваат со политиките на отворени врати и колективниот интерес на Алијансата.

28 поврзани вести »

ВМРО – ДПМНЕ: Притворот се користи како мерка за измачување и изживување со политичките неистомисленици

Курир - пред: 17 часа

Срамна, правно неоснована и политичка е вчерашната одлука на Апелациониот суд да го продолжи притворот на пратеникот Крсто Мукоски. Целосно неаргументирани се притворите и за останатите уметници и патриоти во врска со измисленото дело тероризам, ...

44 поврзани вести »

Посебен сообраќаен режим во Скопје по повод Водици

Курир - пред: 17 часа

Во пресрет на верскиот празник Водици (19.01.2018), сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во централното градско подрачје на Град Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром.

23 поврзани вести »

ВИДЕО: Германците заслужија чист црвен картон на 2 минути пред крајот!

Курир - пред: 17 часа

Белоруските судии синоќа им прогледаа низ прсти на фаворизираните Германци, чиј ракометар заслужи црвен картон и исклучување на нешто помалку од 2 минути пред крајот. По секоја логика, фаулот на Германецот Јаник Колбахер на минута и нешто пред ...

4 поврзани вести »

Започна погребот на Оливер Ивановиќ: Скршената сопруга не може да ја сокрие огромната болка (ФОТО)

Курир - пред: 18 часа

Сите се едногласни во едно, заминува човек кој со својата политика остави траен белег меѓу косовските Срби. Убиството на Оливер Ивановиќ внесе тага и немир кај граѓаните на косовска Митровица овие неколку дена.

57 поврзани вести »

Пожар во три куќи во Ресен, нема повредени

Курир - пред: 18 часа

Пожар избувнал вчера утро во куќите сопственост на М.Д. (51), на В.А. (43) и на Н.З. во Ресен во кој биле опожарени покривните конструкции, собите и покуќнината, а при неговото гаснење биле оштетени дел од ѕидовите и покуќнината.

21 поврзани вести »