TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Нови детали од трагедијата на Тони Цетински: Знам јас добро што се случи!

Курир - 16.02.2018

Пејачот Тони Цетински во ноември минатата година со својот автомобил налета на Ибрахим Кевљанин за кој вели дека веќе лежел на земја, а сега откри нови детали од несреќата. -Идев со осум на час, за жал на моите душмани и непријатели, веќе долго ...

5 поврзани вести »

Мицкоски оствари средба со Радев: Потребна е интеграција во ЕУ и НАТО и за таа цел добредојдена е и поддршката од ...

Курир - 16.02.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. На средбата, како што информираат од партијата, се разговарало за повеќе теми важни за регионот, стратешките интереси на ...

25 поврзани вести »

Професорката од Велес во деветтиот месец од бременоста добила отказ

Курир - 16.02.2018

Наместо да се радува на новиот живот, професоката Ели доби отказ. Неколку дена пред породување, се евиднтираше како невработена во Агенцијата. 32 годишната професорка по биологија во две средни училишта во Велес ги исполнува условите за ...

5 поврзани вести »

Зоне Замфирова нападнала колешка: Исфрлена е од Ургентен центар

Курир - 16.02.2018

Славната актерка Катарина Радивојевиќ повеќе не е дел од серијата „Ургентен центар“. Имено, по скандалот кој се случи кога на организаторката ѝ удри шлаканица, екипата се согласила дека не ја сака актерката во тимот.

11 поврзани вести »

Груевски: Замислете ме судат затоа што сум примил награда бидејќи сум се возел во блиндирано возило

Курир - 16.02.2018

Очигледно се сака во оваа држава со политичките противници да се справуваат на еден ваков недемократски начин, преку судовите, преку притисок кон пратеници, кон луѓе кои што се политички противници на СДСМ, само со цел да на некој начин на тој начин ...

29 поврзани вести »

Поповски: Шилегов се однесува како властелин во Град Скопје

Курир - 16.02.2018

Владо Поповски во градсоко собрание на Град Скопје со прашање до градоначалникот Петре Шилегов дали знае кој носи, а кој спроведува одлуки во градот. Поповски незаконитите постапки на градоначалникот ги оцени како господарско и властелинско ...

65 поврзани вести »

Последните стихови за Калина и Аце

Курир - 16.02.2018

Вчера на скопските гробишта беа погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд. Професорот и поет Владимир Мартиновски на Фејсбук сподели песна што ...

75 поврзани вести »

Николоски: Приемот во ЦДИ е првиот голем меѓународен успех на новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 16.02.2018

Огромна чест и признание за ВМРО ДПМНЕ, денес на Самитот во Будимпешта сме примени за полноправен член на Центристичката Демократска Интернационала (CDI) светска мрежа на конзервативни, христијан-демократски и центар десни партии, напиша ...

71 поврзани вести »

Груевски: Излегувањето на Поповска од коалицијата „За подобра Македонија“ се должи на фактот што одбив да се вмешувам ...

Курир - 16.02.2018

Јас како премиер, прв пат дознав дека зетот на пратеничката Лилјана Поповска е притворен од неа лично, три месеци откако бил притворен, на средба во Владата која се одржа по нејзино барање.

38 поврзани вести »

Груевски: Судот кон Обвинителството се однесува како мајка, а кон нас како маќеа- ова не доликува на Суд

Курир - 16.02.2018

Судот кон обвинителството се однесува како мајка, а кон нас како маќеа. Всушност можам да констатирам дека со едно вакво неприродно целосно менување на судиите кои што треба да судат за случаите од СЈО, практично дефакто се направи специјален суд за ...

29 поврзани вести »

Мицкоски: Собранието не е блокирано, ВМРО-ДПМНЕ мора да води сметка за државните и националните интереси

Курир - 16.02.2018

Собранието може да функционира и ВМРО-ДПМНЕ не е политичка партија која што го спречува функционирањето на Собранието, напротив ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која што води сметка за државните и националните интереси.

25 поврзани вести »

Новаковски: Не се почитуват роковите за донесување одлуки по однос на жалбите за обвинетите од 27 април

Курир - 16.02.2018

Иако веќе десет дека е поднесена жалба за второто продолжување на притворот за еден од обвинетите за настаните од 27 април, сеуште не е свикана јавна седница за да донесе одлука по однос на жалбата, рече во дебатната емисија “Клик Плус“ на ...

2 поврзани вести »

Заев целосно ја исклучи опозицијата од преговорите за името

Курир - 16.02.2018

Опозицијата не е информирана за текот на преговорите околу името, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во одговор на новинарско прашање на денешната пресконференција, во врска со тоа дали е информирана ВМРО-ДПМНЕ околу преговорите ...

25 поврзани вести »

Груевски: Ова е политички процес- СДСМ те тужи, СДСМ те суди

Курир - 16.02.2018

Како што видовте и денеска Судот продолжи во истиот стил како што тераше и до сега, на сила. Кон нас како обвинети и поданички кон Специјалното јавно обвинителство. Додека на нив во секој момент кога ќе побараат збор им даваше збор, на мене лично ...

29 поврзани вести »

Во оваа зоолошка луѓето се во кафези, а животните на слобода (ФОТО)

Курир - 16.02.2018

Само во зоолошката градина „Lehe Ledu Wildlife“ во Кина, има обратна ситуација- наместо животните, луѓето се во кафез. Животните шетаат слободно, а посетителите поради нивната безбедност се во кафези од каде може да ги видат и најопасните животни.

2 поврзани вести »

Јорданов: Министерката за образование и градоначалникот на Штип промовираат и се сликаат со веќе реализиран проект на ...

Курир - 16.02.2018

При вчерашната посета на министерката за образование и наука и на градоначалникот на општина Штип на Основото училиште „Славејко Арсов“ бевме сведоци на едно бесрамно и неморално однесување, имено, тие се промовираа и сликаа со веќе реализиран ...

Мицкоски испрати телеграма со сочувство до семејството на Адеми

Курир - 16.02.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати телеграма со сочувство до семејството на Абдулаќим Адеми. -Со жалење ја примив веста за смртта на Абдулаќим Адеми, поранешниот пратеник, министер за образование, министер за животна средина и ...

84 поврзани вести »

Претстојната сезона директна авионска линија на релација Истанбул – Охрид

Курир - 16.02.2018

Турската нискобуџетна авиокомпанија „Онур Ер“ за претстојната туристичка сезона ќе воспостави директна авионска линија од Истанбул за Охрид. Предвидено е авиони на „Онур Ер“ да летаат од Истанбул за Охрид еднаш седмично, почнувајќи од 15 април ...

10 поврзани вести »

Снабдувањето со електрична енергија во југозападните региони се нормализира

Курир - 16.02.2018

Снабдувањето со електрична енергија на населените места во југозападна Македонија, кои беа зафатени од невремето предизвикано од обилни врнежи од дожд и снег, се нормализира. ОД ЕВН соопштија дека екипи на Електродистрибуција денеска успеале да ги ...

13 поврзани вести »

Суспендиран водичот кој ја водеше групата планинари кога загинаа Калина и Александар

Курир - 16.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови го суспендираше водичот на групата која изминатиот викенд се искачуваше на планината Ниџе кога двајца македонски планинари загинаа. Водичот Зоран Костадинов е суспендиран пред се од морални причини, потврдуваат ...

75 поврзани вести »