TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

На жените во Шри Ланка повторно им е забрането да купуваат алкохол

Курир - 15.01.2018

Сирисена ја донесе оваа одлука откако минатата недела министерот за финансии Мангала Самаравира го укина тој закон од 1979 година. Претседателот на Шри Ланка Маитрипала Сирисена го врати во сила законот со кој на жените им се забранува да купуваат ...

5 поврзани вести »

Стоук го назначи Ламберт за нов менаџер

Курир - 15.01.2018

Поранешниот шкотски репрезентативец Пол Ламберт е нов менџер на Стоук, пренесуваат англиските медиуми. Ламберт, кој на ќе клупата на Стоук ќе го наследи Марк Хјуз, нема ангажман од крајот на минатата сезона, кога го напушти Вулверхемптон.

47 поврзани вести »

ФОТО: Македонска фолкерка накитена со пари, дијаспората не штеди на бакшиш за народна песна

Курир - 15.01.2018

Сосема јасно е дека за нашите пејачи се повеќе има и работа и пари таму во далечна Америка, отколку во родната земја Македонија. Додека во Македонија српските и хрватските пејачи растураат со хонорарите, ретко кој од нив е под 10 илјади евра, во ...

2 поврзани вести »

Лепа Брена и Боба на семеен одмор на Тајланд: Протекоа видеа снимени од синот Стефан

Курир - 15.01.2018

Брена и Боба со целото свое семејство деновиве е на одмор на Тајланд. Со нив се и синовите Стефан, Филип, најстариот син на Боба со девојката Александра Пријовиќ и Виктор со девојката. И додека сите тие објавуваат избрани фотографии и видеа од ...

27 поврзани вести »

Дел од „Костурски Херои“ утре без вода

Курир - 15.01.2018

Корисниците од улицата Костурски Херои на потег од бул „Партизански Одреди“ до улицата „Дебарца“ во општина Центар утре ќе бидат без вода во период од 9 часот наутро до завршување на работите за отстранување на дефектот.

11 поврзани вести »

Апелација одби уште 7 жалби на обвинети за настаните на 27-ми април во Собранието

Курир - 15.01.2018

Со овие одлуки им се потврдува притворот и на осомничените Иван Цветановски, Абдуљафет Алими, Љубен Аранудов, Јане Ченто, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски и Елена Доцевска. Апелациониот суд Скопје, по одржаната затворена седница денеска донесе ...

Сакале да шверцуваат семиња, цигари, облека, алати: Што заплени македонската Царина? (ФОТО)

Курир - 15.01.2018

1.488 пара женски обувки со ознаки на заштитени трговски марки, откриени при контрола на македонски камион, натоварен со стока со потекло од Кина, наменета за увозник од Косово, пријавен за влез во државата на граничниот премин Богородица.

6 поврзани вести »

Данев: Во договорот со Бугарија, Македонија е оштетена- СДСМ сам го негира постоењето на македонскиот јазик

Курир - 15.01.2018

СДСМ спротивно на ставот на експертите, голем број општествени чинители и без присуство на опозицијата во Собранието, одлучи на своја рака, заради нивни политички интереси да го истурка договорот со Бугарија.

195 поврзани вести »

Скандал во српската ракометна репрезентација: „Летале“ тупаници по двата порази?

Курир - 15.01.2018

Поразите од Хрватска и Шведска над Србија во рамки на Европското првенство внеле нервоза во ракомерната репрезентација на Србија. Со два порази и разлика во голови, српските ракометари се наоѓаат на последното место во групата А.

12 поврзани вести »

ГИ ЗАСЕНИ И ГОЛМАНИТЕ: Херојот на Вардар со најдобрата одбрана на Европското првенство досега (ВИДЕО)

Курир - 15.01.2018

Хрватска вчера дојде до втората победа на Европското првенство откако го совлада Исланд со 29:22, а Иван Чипиќ го имаше потегот на мечот. Вардаровиот херој, златната лева рака на Вардар и на македонскиот ракомет, левата рака која донесе европска ...

60 поврзани вести »

Потресна приказна стои зад иконата на дрвото во Скопје

Курир - 15.01.2018

Потресна приказна е поврзана со иконата изрезбана на дрвото во центарот на Скопје. Сите се прашуваа кој и зошто ја нацртал оваа прекрасна икона. Приказната е навистина срцепарателна и зад неа стои изгубен млад живот.

4 поврзани вести »

Ѓуро итно опериран: Се жалел на константни болки

Курир - 15.01.2018

Познатиот актер и продуцент Бранко Ѓуриќ Ѓуро итно бил опериран во Љубљана, откако извесно време се жалел на константни болки, пренесе српски „Курир“. Наводно, станува збор за помал хируршки зафат, а операцијата била изведена пред два дена и сега ...

7 поврзани вести »

Нов тип на грип поопасен од свинскиот забрзано се шири низ Европа

Курир - 15.01.2018

Поопасен грип од свинскиот оваа сезона се шири во Европа. Од вирусот Х3 Н2 наречен “Австралиски грип” досега во Велика Британија починале 93 лица, а над 2000 се во болница, јавува Сител Случаи на заразени се регистрирани и во Франција.

3 поврзани вести »

Ова не се случува често: Имаат исто име и презиме, родени се во истата година, а живеат на двата краја од светот! Сега ...

Курир - 15.01.2018

Рајан Гренфел од Шкотска и Рајан Гренфел од Австралија се поврзале на социјалната мрежа Фејсбук, бидејќи имале исто име и презиме. Покрај тоа, двајцата се исто годиште, но едниот е точно еден месец постар од другиот.

Видео од автомобилот кој се заби во зграда- возачот користел наркотици

Курир - 15.01.2018

Автомобил се заби на втор кат од зграда во Јужна Калифорнија, откако возачот со огромна брзина излетал од патот, удрил во оградата и завршил во ѕид од објект, каде што има стоматолошка ординација.

23 поврзани вести »

Наинголан оди во Кина за 50 милиони евра

Курир - 15.01.2018

Фудбалерот на Рома Раџа Наинголан е близу до трансфер во кинескиот шампион Гвангџоу Евергранде во трансфер вреден 50 милиони евра, објави весникот „Газета дело Спорт“. Наинголан првично ќе биде позајмен во тимот што го предводи италијанскиот тренер ...

12 поврзани вести »

Емотивен статус на Ракчевиќ пред мечот со Македонија вечерва

Курир - 15.01.2018

Емоциите сигурно ќе бидат измешани, ако се знае дека Ракчевиќ токму најголем дел од својата кариера, најуспешните денови ги мина токму во двата македонски клубови. Вечерва од 20:30 на Европското првенство во Хрватска ќе играат Македонија и Црна, меч ...

227 поврзани вести »

Кучиња скитници предизвикаа 2 сообраќајни незгоди на автопатот Тетово- Скопје

Курир - 15.01.2018

На автопатот Тетово-Скопје вчера во 20.00 и во 20.45 часот се случиле две сообраќајни незгоди предизвикани од кучиња-скитници. Кучињата скитници неконтролирано се движеле по коловозот и биле усмртени од патничко возило „Голф“ со тетовски регистарски ...

10 поврзани вести »

Претера со фотошопот: Еве што сакаше Сека Алексиќ да сокрие (ФОТО)

Курир - 15.01.2018

Пејачката Сека Алексиќ со години се бори со прекумерната тежина, но откако влезе во брак со Вељко Пиљикиќ, кој некогаш се занимавал со професионален кик-бокс, таа ги промени навиките, па теретаната стана составен дел од нејзиниот живот.

27 поврзани вести »

ВИДЕО: Што стои зад препевот на познатата „Налеј Налеј“ за серијалот „Македонија“ и каква е поврзаноста на гемиџиите?

Курир - 15.01.2018

Песната како ремикс на позната македонска песна „Налеј налеј“ е снимена во Загреб во 2016-та на самите почетоци на снимањето на играната телевизиска серија МАКЕДОНИЈА, за која владата на ВМРО-ДПМНЕ преку филмскиот фонд на РМ, склучи договор во ...

2 поврзани вести »