TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

ГАЛЕРИЈА: Најубавите фотографии на National geographic

Либертас - тукушто објавено

National geographic преобјави дел од најдобите фотографии направени во текот на месец март минатите неколку ...

Меркел: На Балканот му требаат автопатишта, а не студии за изводливост

Либертас - пред: 42 мин

Германската канцеларка отворено ја критикуваше ЕУ поради бавноста во спроведувањето на проектите и исплатата на помошта за земјите од Западниот Балкан. Германија ја поддржува ЕУ перспективата на шесте западнобалкански држави, потврди канцеларката ...

118 поврзани вести »

МААЕ: Иран го почитува нуклеарниот договор

Либертас - пред: 51 мин

– Иран не ги надмина утврдените нивоа на неговите резерви на осиромашен ураниум и тешка вода и не збогатувал ураниум над лимитот од 3,67 проценти чистота, се наведува во најновиот извештај на МААЕ посветен на почитувањето на Договорот, што во 2015 ...

5 поврзани вести »

Едно лице загина во сообраќајка пред клучката Радишани

Либертас - пред: 55 мин

Едно лице загина, а друго е повредено во сообраќајка која се случила попладнево, во 17:20 часот, на обиколницата околу Скопје, пред клучката Радишани. Како што соопшти МВР, несреќата се случила меѓу патничко моторно возило „Рено Меган“ со скопски ...

21 поврзани вести »

За „Гинко“ дрва Град Скопје ќе потроши 650 илјади евра

Либертас - пред: 55 мин

Град Скопје ќе набави дрва од видот „Гинко“ во вредност од 650.000 евра. Дрвата ќе се набавуваат преку јавна набавка во соработка со Министерството за животна средина и ЈП „Паркови и зеленило.

52 поврзани вести »

Угриновски нема право да крие сознанија за тема од широк јавен интерес

Либертас - пред: 2 часа

Претседателот на Федерацијата на планинарски спортови, Јовица Угриновски , настапувајќи во дебата на ТВ24 рече дека трагедијата на Кајмакчалан, во која загинаа двајца млади македонски планинари можела да се спречи, ама како сега немало да каже, што ...

97 поврзани вести »

Вториот човек на УНИЦЕФ поднесе оставка поради непристоен однос кон жени

Либертас - пред: 2 часа

Заменикот извршен директор на Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ), Џастин Форсајт, денеска поднесе оставка на функцијата, откако беше обвинет за непристоен однос кон повеќе жени. Обвинувањата против Британецот Форсајт се однeсуваат на периодот од 2011 до ...

7 поврзани вести »

Допис од Катругалос за кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско -јонската иницијатива

Либертас - пред: 2 часа

– Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, со допис до надлежните комесари за проширување, Јоханес Хан и за регионална политика, Корина Крецу, ја објави намерата на Грција да ја поддржи кандидатурата на ПЈРМ во ...

10 поврзани вести »

Магла на Стража, Плетвар и Крушево

Либертас - пред: 2 часа

Намалена видливост поради појава на магла има на планинските превои Стража, Плетвар и во Крушево, каде видливоста е од 100 до 150 метри, информира Автомотосојузот на Македонија во вечерниот извештај за состојбата на патиштата.

Владата ќе помогне во бесплатното болничко лекување на најсиромашните

Либертас - пред: 3 часа

Премиерот Зоран Заев на денешната пленарна седница одговарајќи на прашање од пратеникот Амди Бајрам рече дека се залагаат за донесување закон за бесплатно болничко лекување како една од мерките за надминување на сиромаштијата.

23 поврзани вести »

Зошто самотијата е добра за вашето здравје?

Либертас - пред: 3 часа

Многу луѓе сметаат дека самотијата и осаменоста се едно исто. Осаменоста е болно чувство кое се појавува кај луѓето кои се сами, но не знаат да уживаат во своето друштво. Самотијата од друга страна е само состојба која не е ни лоша, ни добра.

3 поврзани вести »

Сорос подготвува план како да се соочи со моќта на Фејсбук и Гугл

Либертас - пред: 3 часа

Портпаролот на една од неговите влијателни фондации Лалех Испахани истакна дека Сорос минатата година му донирал 180.000 долари на Институтот за отворени пазари. – Фондациите за отворено општество долго работеа на прашања кои се однесуваат на ...

8 поврзани вести »

Дефект на трафостаница остави без струја и вода делови од Скопје

Либертас - пред: 3 часа

Екипите на ЕВН Македонија почнаа со приклучување на дистрибутивната мрежа на дел од корисниците во Скопје кои останаа без струја денеска попладне поради испадот на извод од 110-киловолтната трафостаница „Васил Главинов“.

13 поврзани вести »

Ирачките власти и предадоа на Русија четири жени и 27 деца поврзани со ИД

Либертас - пред: 3 часа

Во ирачките судови има стотици предмети против странци приведени заедно со нивните деца од август, по падот на бастионите на ИД. – Ирак и предаде на Русија 27 деца и четири жени, кои биле заведени да се приклучат кон ИД, изјави портпарол на ...

10 поврзани вести »

Заев: Некои судии кои му беа слуги на Груевски, бараат да ми служат мене

Либертас - пред: 3 часа

Премиерот Зоран Заев синоќа во Берлин, на крајот на работната посета на Германија рече дека дел од судиите што му служеа на режимот на Груевски сега сакаат да му служат нему, објави СДК.мк.

Меркел бара крај на масакрот во Сирија

Либертас - пред: 3 часа

Мораме да сториме сѐ што е во наша моќ, за да му се стави крај на масакрот во Гута, порача денеска германската канцеларка во владината изјава пред Бундестагот. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повика да се запре „масакарот“ кој се ...

48 поврзани вести »

Ќе се преговора за специјалистичка плата од 68-70.000 денари

Либертас - пред: 3 часа

Платите на лекарите специјалисти до крајот на годината, заедно со дежурствата, да изнесуваат 68.000 до 70.000 денари ќе биде крајната цел на преговорите што ќе ги почне Министерството за здравство со Синдикатот за здравство, доколку се обезбедат ...

11 поврзани вести »

ТИ: Македонија на најниското место откако постои Индексот за перцепција на корупцијата

Либертас - пред: 3 часа

Македонија е рангирана на 107. место на Индексот за перцепција на корупцијата за 2017 година на Транспаренси Интернешенл (ТИ), што е пад за 17 места во однос на рангот во 2016 година и е најлошиот резултат за земјава откога се изработува индексот, ...

38 поврзани вести »

Шекеринска: НАТО и ЕУ се единствениот противотров за национализмот

Либертас - пред: 3 часа

Во интервју за централната англиска програма на Дојче Веле , македонската вицепремиерка и министер за одбрана Радмила Шекеринска говори за преговорите со Грција и шансите за зачленување во НАТО и ЕУ ДВ: Сакам да Ве прашам за спорот околу името на ...

12 поврзани вести »

Амнести: Борба за човекови права!

Либертас - пред: 4 часа

Национал-популистичките политичари и влади низ светот поттикнуваат страв и омраза. Во новиот годишен извештај Амнести интернешнал затоа го нагласува зголемениот ангажман на граѓанското општество.

2 поврзани вести »