TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Русија прогласи 23 британски дипломати за “персона нон грата”

Либертас - пред: 23 часа

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

108 поврзани вести »

Си Џинпинг едногласно реизбран за претседател на Кина

Либертас - пред: 23 часа

Секинескиот народен конгрес денеска едногласно го поддржа реизборот на Си Џинпинг за претседател на Кина, а тој, исто така, повторно е избран и на должноста претседател на Централниот воен совет.

22 поврзани вести »

Во Албанија 12 функционери уапсени поради корупција

Либертас - пред: 23 часа

Албанското обвинителство соопшти дека 12 функционери, меѓу кои и еден градоначалник, се уапсени поради незаконска продажба на земјиште покрај морето. Во соопштение на Обвинителството се наведува дека градоначалникот на Леж, Фран Фрокај и уште 11 ...

22 поврзани вести »

Увозот на автомобили стагнира, наскоро наплив на стари возила од Европа

Либертас - пред: 1 ден

Во Македонија од година во година се намалува бројот на возила што се увезуваат. Податоците на Царинската управа за регистрирани возила покажуваат дека минатата година се регистрирани 2.615 возила помалку во споредба со 2016 година, а драстично ...

8 поврзани вести »

Еколозите повторно бараат да се суспендира изградбата на хидроелектраните во Маврово

Либертас - пред: 1 ден

Владата се уште не ја суспендираше изградбата на хидроелектраните во Националниот парк (НП) Маврово, ниту ги има раскинато концесиските договори кои се прекршени, иако тоа од неа го побара и постојаниот Комитет на Бернската конвенција за заштита на ...

11 поврзани вести »

Македонскиот сигнал

Либертас - пред: 1 ден

Македонија се бори со своите заблуди, својот национализам, со својата сиромаштија, со својата транзиција, со својата корупција – но во една работа може да биде горда: целосно беше на вистинската страна на историјата.

4 поврзани вести »

Незадоволните Словаци не попуштаат

Либертас - пред: 1 ден

Прво, мораше да си оди министерот за внатрешни работи, потоа и премиерот. Но, тоа не ја намали огорченоста во Словачка. Десетици илјади гласно бараа комплетно разјаснување на случајот Куцијак. И предвремени избори.

12 поврзани вести »

(ВИДЕО) 360˚ Зибери: Потребна е промена на Уставот и прецизирање на процедурата за прогласување на закони, за да не ...

Либертас - 17.03.2018

Во дебата на „ 360 Степени “, Насер Зибери – поранешен министер и пратеник, учесник во многу сензитивни политички преговори и подготовка на закони, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците и обврската на претседателот за негово ...

137 поврзани вести »

(ВИДЕО) Фрчкоски и Попоски во Клик плус: Ароганцијата на ДУИ при „буткањето“ на законот ќе ја „плати“ СДСМ

Либертас - 17.03.2018

Професорот Љубомир Фрчкоски и Владо Поповски на гостувањето во Кликплус на тема „Што по Законот за јазици“ дискутираа за процесот на донесување на Законот за јазици, кршењето на уставот од страна на Иванов, аргонацијата на ...

52 поврзани вести »

Фасадите на старите згради потенцијална опасност за кумановци

Либертас - 17.03.2018

Парчиња од дотраените фасади од зградите во централното градско подрачје на Куманово речиси секојдневно се ронат. Понекогаш како ситна прашина, а при силен ветер и покрупни парчиња паѓаат на плочниците и ги вознемируваат граѓаните.

2 поврзани вести »

Дали е смртта во согласност со уставот!?

Либертас - 17.03.2018

Зошто светските телевизии пропуштаат да го следат одумирањето на една држава и нација. Во директни преноси. Зошто судбината на Македонците е помалку важна од судбината на белите мечки или од страдањата на жртвите на некоја голема железничка или ...

Утре без вода дел од Кисела Вода

Либертас - 17.03.2018

Од ЈП Водовод и Канализација е добиено известување дека во недела поради промена на три шибери од Ф-150 мм на Булевар Србија до Евроазија во населба Кисела Вода, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од сервисна зона Југ, улицата Христо ...

13 поврзани вести »

„Standard and Poor’s” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед

Либертас - 17.03.2018

Aгенцијата „Standard and Poor’s” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Standard and Poors” за балансирани ризици помеѓу траекторијата на јавниот ...

37 поврзани вести »

Променливо облачно, навечер пороен дожд и грмежи

Либертас - 17.03.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито. Ќе дува засилен, повремено силен јужен ветер со над 80 километри на час, а на планините и над 100 километри на час.

56 поврзани вести »

Коѕијас добил уште едно писмо со куршум поради „македонското прашање“

Либертас - 17.03.2018

Кусо пред посетата на Скопје, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас повторно добил заканувачко писмо и куршум за прашањето за името и преговорите што се во тек, објави викенд изданието на весникот „Та неа“.

78 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев во одбрана на Џафери: А како очекуваа да се одблокира Собранието со 36 илјади амандмани?

Либертас - 17.03.2018

Премиерот тврди дека немало друг начин да се одблокира Собранието, освен да се игнорираат амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за употреба на јазиците, на начин како што тоа го направи спикерот Талат Џафери.

Џафери: Долгорочно граѓаните ќе разберат дека донесов одлука која не спаси од блокада, а Иванов го крши Уставот

Либертас - 17.03.2018

Вечерва гостин во Ноќно студио на Телма беше спикерот на Собранието, Талат Џафери. Џафери кажа дека дали Иванов ќе го потпише Законот за јазици е негов личен избор, но доколку не го потпише тогаш го крши Уставот.

75 поврзани вести »

(ВИДЕО) 360˚ Владо Поповски: Џафери направи грешка во чекори, но сега целата одговорност е кај Иванов кој го крши ...

Либертас - 17.03.2018

Во дебата на „ 360 Степени “, Владо Поповски – универзитетски професор, поранешен министер и учесник во подготовката на многу легислативни решенија, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците и одговорноста за процедурата во која беше ...

75 поврзани вести »

ВИДЕО: „Одглумена“ Саботажа

Либертас - 16.03.2018

„Одглумена“ Саботажа, емитувана на 16 март 2018 година (петок) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа: Коста ...

(ВИДЕО) Дебата во 360 Степени за законот за јазиците со Владо Поповски и Насер Зибери

Либертас - 16.03.2018

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат-М – дебата за Законот за употреба на јазиците, за начинот на кој беше усвоен и за најавите од шефот на државата дека нема да го потпише указот за негово прогласување.

137 поврзани вести »