TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Скок од височина од балканскиот гроб

Либертас - 24.02.2018

Европската офанзива во Македонија (Меркел, Јункер, Хан, Вајгл и неговата тројка) говори дека нашата вукојебина има некоја магиска моќ и значење. Не гледам со што друго ние ги заслужуваме овие европски амфетамини и стероидите со кои нè клукаат во ...

ВИДЕО: 10 неверојатни предмети кои може да ви го спасат животот

Либертас - 24.02.2018

Неверојатни предмети кои може да ви го спасат животот и да ви се најдат во опасни ...

Германските „волчји деца“: заборавените сираци од војната

Либертас - 24.02.2018

Принудени на бегство од Источна Прусија во Литванија по крајот на Втората светска војна, овие деца-сираци преживеја глад, болести и губење на идентитетот. Нивната судбина долго беше премолчувана од германската држава. Беа босоноги и имаа вошки.

2 поврзани вести »

Бран на крваво насилство во Авганистан

Либертас - 24.02.2018

Во борби и во напади во Авганистан на почетокот на викендов загинаа голем број луѓе. Погодени беа Кабул како и провинциите Фарах и Хелманд. Одговорноста за насилството ја презедоа Талибанците и Исламска држава.

22 поврзани вести »

Џип прегази девет деца во источна Индија

Либертас - 24.02.2018

Претставникот на полицијата Вивек Кумар изјави дека џипот прво удрил две жени и обидувајќи се да избега удрил во децата кои се враќале од училиште во градот Музафарпур во индиската држава Бихар.

6 поврзани вести »

Во Источна Гута за една недела убиени повеќе од 500 цивили

Либертас - 24.02.2018

Повеќе од 500 цивили се убиени во седумдневното бомбардирање на сирискиот бунтовнички бастион Источна Гута во близина на Дамаск, соопшти сирискиот центар за набљудување на човековите права.

73 поврзани вести »

(ВИДЕО) Еден осомничен за силување на 13-годишното девојче- се анализира неговиот ДНК профил

Либертас - 24.02.2018

Обвинителството има еден осомничен за силување на 13-годишната штитеничка од Домот 25-ти мај, потврдија за Телма извори од истрагата. Од осомничениот е земен примерок за ДНК анализа која е отпочната вчера.

9 поврзани вести »

Вајгл: ЕУ конечно го сфати значењето на земјите од Западен Балкан

Либертас - 24.02.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, словенечкиот европратеник Иво Вајгл смета дека целата Европска унија конечно го сфатила значењето на земјите од Западен Балкан, а доказ за тоа е неодамна претставената Стратегија за проширување на ...

16 поврзани вести »

Двојно помалку деца со проблеми во дишењето кога „Југохром“ не работел

Либертас - 24.02.2018

Еколошките здруженија од Тетово, „Еко герила“ и „Мајка и дете“, најавија дека ќе поднесат кривична пријава против властите кои дозволиле „Југохром“ да работи без еколошки стандарди, кој според нив придонел да имаме двојно повеќе заболени деца во ...

Заев: Човекот кој ја добил задачата за моја ликвидација е во притвор

Либертас - 24.02.2018

Премиерот Заев денеска во одговор на новинарско прашање тврди дека човекот кој според сознанијата имал задача да го ликвидира на крвавиот четврток, сега е во притвор. Минатиот петок, неделникот Фокус објави дека истрагата открила телефонски ...

9 поврзани вести »

Пешакот кој со автомобил беше прегазен кај „Капитол“ починал

Либертас - 24.02.2018

Пешакот кој денеска беше удрен со автомобил кај трговскиот центар „Капитиол“ во скопската населба Аеродром починал, дознава „Фокус“. Веднаш по сообраќајката, тој бил пренесен во скопскиот Ургентен центар, каде што им подлегнал на повредите.

48 поврзани вести »

ФОТО: Прегазен пешак кај „Капитол“, возачот побегнал од местото

Либертас - 24.02.2018

Пред дваесетина минути се случила тешка сообраќајка кај трговскиот центар „Капитол“ во скопската населба Аеродром. Според информациите на „Фокус“, автомобил удрил во пешак, кој имал 40-тина години и веднаш побегнал од местото на настанот.

48 поврзани вести »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со зголемување на старосната граница за пензионирање

Либертас - 24.02.2018

Зголемувањето на старосната граница за пензионирање е неприфатлива и штетна мерка од која ќе загубат граѓаните, но и ќе преставува товар за приватниот бизнис. Иако тврдиме дека ситуацијата е пресериозна и далеку од розева, од една страна, ...

26 поврзани вести »

ФОТО: Националистичка „кампања“ низ ГЦ

Либертас - 24.02.2018

Рачно испишани пораки со зборовите „Не купувајте од Шиптаришта“ со потпис „Ќосето“, се појавија на повеќе автомобили во подземниот паркинг на ГТЦ во четвртокот вечерта, според граѓански новинар кој сакаше да остане анонимен.

Земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се најпотребни

Либертас - 24.02.2018

Годинава земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се потребни, односно пред почетокот на производствената сезона, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.

40 поврзани вести »

Заев за најавената реконструкција: Има луѓе во владата, кои ниту знаат, ниту се трудат

Либертас - 24.02.2018

Премиерот Зоран Заев во интервју за Фокус потврди дека размислува и за реконструкција на владиниот кабинет, но и зголемување на бројот на парламентарното мнозинство. -Да, прво ќе има реконструкција.

51 поврзани вести »

Турски државјанин загина во сообраќајка на автопатот Тетово – Гостивар

Либертас - 24.02.2018

Дваесет и двегодишен турски државјанин денеска загина во сообраќајна несреќа на автопатот Тетово-Гостивар. Како што соопштија од МВР, патничко моторно возило марка „Алфа ромео“ со гостиварски регистарски таблички, управувано од турскиот државјанин ...

23 поврзани вести »

Рударите во „Саса“ бараат зголемување на платите Рударите во „Саса“ бараат зголемување на платите согласно профитот на ...

Либертас - 24.02.2018

Новоформираниот рударски синдикат на САСА од Македонска Каменица, кој функционира во рамките на МЕСО, бара отпочнување на преговори со менаџментот на рудникот и исплата на плата во сооднос со профитот на компанијата.

13 поврзани вести »

Македонија од утре под снег

Либертас - 24.02.2018

Постудено време со врнежи од снег утре ќе ја зафати целата територија на Македонија. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Како што информираат синоптичарите, пообилни врнежи ќе има утре во текот на ...

114 поврзани вести »

Мицотакис: Фразата на Меркел „македонски премиер“ не е воопшто корисна

Либертас - 24.02.2018

Ставот на Меркел дека во Берлин го поздравува македонскиот премиер, според лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, не е корисен во конкретниот момент. Кирјакос Мицотакис, во интервју за грчката телевизија Скај, рече дека „треба да се ...