TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Тарчуловски барал од судијката да го пушти да го слуша Столтенберг во Собрание

Либертас - 15.01.2018

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски, до судијката Весна Димишкова која му одреди куќен притвор упати барање да присуствува на собраниската седница во четврток кога генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе се обрати пред ...

40 поврзани вести »

БЕСА почна да се дели, партијата добива второ седиште во Тетово

Либертас - 15.01.2018

Членовите на БЕСА предводени од Неџмедин Карамани вечерва отвораат седиште во Тетово. Тоа значи дека партијата практично се дели на два дела, со оглед дека приврзаниците на Биљал Касами (ќе) го користат досегашното седиште на партијата во овој град.

22 поврзани вести »

‘Витаминот Е помага при лекување на воспаление кај повозрасните

Либертас - 15.01.2018

Воспалението на белите дробови најчесто е последица на инфекција со пнеумокока, односно бактериска стрептококус пневмонија (Streptococcus pneumoniae), а за одбрана се најбитни неутрофили – вид на бели крвни клетки.

2 поврзани вести »

Светската организација за социјална интеграција го прогласи Охрид за претсталнина на светскиот хуманизам

Либертас - 15.01.2018

Светската организација за социјална интеграција на своето ревијално интернет издание објави ексклузивна презентација на Охрид и Македонија како светска престолнина на хуманизмот, во чест на Св.

Законите за ОТА и за МВР одложени за в четврток, по обраќањето на Столтенберг

Либертас - 15.01.2018

Пакетот закони за реформа на системот за следење на комуникациите и за контрола врз полицијата предложени од Министерството за внатрешни работи не беа разгледани на денешната седница, бидејќи немаше претставник од МВР што ќе ги образложи.

Хан: Договорот со Бугарија е репер за добрососедски односи на Балканот

Либертас - 15.01.2018

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил, го поздрави ратификувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија.

195 поврзани вести »

Денев им се извини на жртвите на сексуално насилство

Либертас - 15.01.2018

Француската актерка Кетрин Денев им се извини на жртвите на сексуално насилство и злоупотреба. Нејзиното извинување следува по бранот рекции што ги предизвика нејзиниот потпис на писмото, во кое таа е една од 100-те познати Французинки што ја ...

6 поврзани вести »

7 незанемарливи знаци кои покажуваат дека телото ви е премногу кисело

Либертас - 15.01.2018

Нашите тела може да бидат алкални или кисели. За да бидеме здрави, да се чувствуваме добро и со леснотија да ги извршуваме секојдневните работи, нашата pH мора да биде неутрална или благо алкална – помеѓу 7,3 и 7,5.

5 поврзани вести »

ДКСК: Маја Манолева доброволно да се откаже од извршување на една од функциите

Либертас - 15.01.2018

Државната комисија за спречување на корупцијата постапувајќи по предмет од областа на судирот на интереси констатира состојба на судир на интереси кај лицето Маја Манолева поради повреда на член 9 од Законот за спречување судир на интерси.

Фрапантни откритија на ревизорите: Општините должат над 100 милиони евра и никој од нив не може да се наплати!

Либертас - 15.01.2018

Вкупните неизмирени обврски на општините во Македонија кон добавувачите на крајот на 2016 година достигнуваат 82 милиони евра. За период од пет години обврските кои општините ги немаат измирено кон добавувачите се зголемиле за околу 50% во споредба ...

Поддршка за пет предлог-закони од областа на правосудството

Либертас - 15.01.2018

Во Собранието попладнево беа изгласани во прво читање пет предлог-закони од областа на правосудството со заклучок дека се прифатливи и треба да се проследат во втора фаза. Усвоен е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за јавното ...

Борисов и бугарското МНР го поздравија ратификувањето на Договорот за добрососедство

Либертас - 15.01.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов и бугарското министерство за надворешни работи попладнево го поздравија ратификувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија во македонското Собрание ...

195 поврзани вести »

Аристотеловата филозофија како начин за спречување на делата од омразата

Либертас - 15.01.2018

Со почетокот на новата година, се утврдуваат приоритетите во реформата на кривичното законодавство во Република Македонија, а особено измените и дополнувањата на Кривичниот законик кои имаат приоритетна цел да ги инкорпорираат делата на омраза, како ...

Основниот суд Скопје 2 ослободи погрешно осуден човек, откако заедно со МВР и со топлана Скопје север му го украдоа ...

Либертас - 15.01.2018

Основниот суд Скопје 2 конечно го ослободи од стравот и траумите Гуте Миленковски од скопското село Марино, кој никогаш немал централно градско парно, а поради тоа што му беше украден идентитетот, беше тужен од АД Топлана Скопје Север како должник ...

(ВИДЕО) Вечерва во 360 Степени: Која е вистината за печката за медицински отпад во Дрисла?

Либертас - 15.01.2018

Вечерва, (15.01.2018 г.) во 22:30 часот во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат-М ќе ...

Пакетот закони за заштита од полициска бруталност одат на комисиски расправи

Либертас - 15.01.2018

Собранието на денешната пленарна седница ги усвои заклучоците за пакетот законски измени со кои се предвидува формирање на надворешни механизми за заштита од полициска бруталност. Пратениците од парламентарното мнозинство, без опозицијата, која не ...

(ВИДЕО) Пецаков: Охриѓани по 8 месеци немаат добиено обештетување за штетите од земјотресот, СДСM манипулира

Либертас - 15.01.2018

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Кирил Пецаков, член на ИК на ...

(ВИДЕО) Данев: Македонија е оштетена со Договорот со Бугарија

Либертас - 15.01.2018

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, СДСМ спротивно на ставот на експертите, голем број општествени чинители и без присуство на опозицијата во Собранието, одлучи на своја рака, заради нивни ...

195 поврзани вести »

Апелација одби уште 7 жалби – обвинетите за „крвавиот четврток“ остануваат во притвор

Либертас - 15.01.2018

Апелацискиот суд Скопје на денешната затворена седница ги одби како неосновани жалбите за изречениот притвор на уште седуммина осомничени за тероризам и уставно загрозување, во врска со настаните од 27-ми април 2017 година во македонскиот Парламент.

2018: Пробив на електромоторите?

Либертас - 15.01.2018

Скандалот со издувните гасови ја обнови дебатата за мобилноста во иднина. Дали електричниот мотор може наскоро да го замени моторот кој работи на согорување? Какви концепти на мобилност ќе преовладуваат, анализира Дојче веле .

7 поврзани вести »