TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Во Собранието констатирани оставките на петмина членови на Антикорупциска

Либертас - пред: 23 часа

Собраниската Комисија за избори и именувања на денешанта седница ги констатира оставките на петмина членови на Државната комисија за спречување на комисијата кои поднесоа оставки по скандалот со ревизорскиот извештај.

СБ: Намалена невработеност во Западен Балкан, предизвик е вработување на младите и жените

Либертас - пред: 1 ден

Македонија во текот на минатата година ја зголеми стапката на вработеност за 2,7 проценти. Зголемени стапки на вработеност се регистрирани во сите земји од Западен Балкан која се движи од 9,2 во Косово, 4,3 во Србија, 3,5 во Црна Гора, 3,4 во ...

20 поврзани вести »

Во Македонија не е увезено небезбедно месо од „Валомел“

Либертас - пред: 1 ден

На македонскиот пазар не е реализиран узвоз на небезбедно месо од белгиска компанија „Валомел“, која според пишувањата на некои медиуми, наводно извезувала небезбедно месо на косовскиот пазар, информира Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) за ...

16 поврзани вести »

Град Скопје трајно ја воведе забраната за запирање возила за доставување на стока

Либертас - пред: 1 ден

Советот на Град Скопје на денешната осма седница усвои, времената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7.30 до 18 часот да стане трајна.

13 поврзани вести »

Конституиран Буџетскиот совет на Парламентот

Либертас - пред: 1 ден

Буџетскиот совет на Собранието на РМ денеска ја одржа првата седница. Со Буџетскиот совет раководи пратеничката од СДСМ Фросина Ременски, која е еден од потпретседателите на Собранието, а на конститутивната седница присуствуваше и претседателот на ...

ФЗОМ: Наскоро средба со претставници на Здружението на приватни гинеколози

Либертас - пред: 1 ден

Фондот за здравствено осигурување на Македонија соопшти дека во најбрз можен рок ќе се одржи средба на нивниот менаџмент со претставници на Здружението на приватни гинеколози на Република Македонија (ЗПГАМ).

33 поврзани вести »

Жител на скопско Брњарци физички нападнат во угостителски објект на ул.„Маџари“

Либертас - пред: 1 ден

Шеесет и двегодишниот Р.И., жител на скопското село Брњарци вчера во угостителски објект на улицата „Маџари“ бил физички нападнат од страна на четири непознати лица. МВР денеска информира дека Р.И.

10 поврзани вести »

(ВИДЕО) Вечерва во 360 Степени: Каква ќе биде судбината на законот за јазици?

Либертас - пред: 1 ден

Вечерва (19.03.2018), во 22.30 во „360 Степени“ на ТВ Алсат-М ќе гледате: – каква ќе биде судбината на законот за јазици; – владата не открива кој се се пријавил на конкурсот за директори: на огласени места повторно се назначени само в.д.

44 поврзани вести »

Ременски: Имам докази дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад насилствата врз пратеници од СДСМ

Либертас - пред: 1 ден

Потпретседателот на Собранието на РМ, пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски, изјави дека денеска ќе поднесе кривична пријава за насилство против Тони Јаревски советник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Карпош и претседателот на партискиот ОК Сашо ...

81 поврзани вести »

Украдени 100.000 денари од казино на Партизанска

Либертас - пред: 1 ден

Околу 100.000 денари се одземени рано утрово од казино на булеварот „Партизански Одреди“ во Скопје, соопшти МВР. Кражбата ја извршило засега непознато лице, кое маскирано и вооружено со пиштол и се заканило на вработената, ги земало парите и ...

18 поврзани вести »

Делков: Вративме стари долгови на општина Неготино од над 27 милиони денари

Либертас - пред: 1 ден

Вративме стари долгови на општина Неготино од над 27 милиони денари, рече денеска неготинскиот градоначалник Тони Делков, кој даде отчет за сработеното. Најави дека Неготино е влезено во 18-те општини во кои ќе се гради нова детска градинка за 120 ...

Општина Крушево доби 500.000 евра од ЕУ за развој на туризмот

Либертас - пред: 1 ден

Крушево е првата општина во Македонија што оваа година доби финансиски средства од ЕУ во износ од 499.000 евра за унапредување на туризмот и поттикнување на локалниот економски развој. Според Општината, во проектот се опфатени реконструкција на ...

7 поврзани вести »

Реакција: Постои обид за протнување на нова загадувачка индустрија во Кавадарци

Либертас - пред: 1 ден

Има ли обид за протнување на нова загадувачка индустрија во Кавадарци, со оглед на фактот дека на итната седница на општинскиот Совет, закажана за в среда, се наоѓа и барање на една кавадаречка компанија “за усогласување со законот и подзаконските ...

Жбогар: Законот за јазиците ќе ги подобри односите во земјата и ќе ја врати реформската агенда

Либертас - пред: 1 ден

Донесувањето на законот за јазиците ќе ги подобри односите помеѓу зедниците и ќе ја врати земјата на реформската агенда, е оценка на евроамбасадорот Самуел Жбогар, подвлекувајќи дека ЕУ се оптимисти во спроведувањето на законот.

Македонските бањи подготвени – првата група од 800 пензионери викендов

Либертас - пред: 1 ден

Четирите бањи во Македонија „Дебарски Бањи-Цапа. “Бања Банко, Катланковска Бања и Негорци се целосно подготвени престој и квалетни услуги за македонските пензионери кои оствариле право на бањско климатската рекреација.

9 поврзани вести »

СЈО се откажа од обвинителниот акт за „Сопот“, обвинетите ќе може да бараат отштета

Либертас - пред: 1 ден

Специјалното јавно обвинителство се откажа од обвинителниот акт за случајот „Сопот“, бидејќи според деталните анализи што ги направило ова Обвинителство не постојат докази дека обвинетите го сториле делото за кое се товарат.

97 поврзани вести »

Законот за Математичко-информатичка гимназија на комисија го помина првото читање

Либертас - пред: 1 ден

Зајакнување на математичко-информатичките вештини на учениците и напредна обука на учениците кои се талентирани за математика и физика да стекнуваат надградени знаења во однос на оние програми кои постојат во другите гимназии, е целта на ...

Каматите лани „изеле“ над 80% од оперативната добивка на Скопски пазар

Либертас - пред: 1 ден

Дури 82.5 проценти од оперативната добивка на Скопски пазар минатата година отишле на отплата на камати за кредити и заеми, покажува годишниот финансиски извештај на компанијата. Во ситуација кога пријавената добивка од оперативно работење лани ...

11 поврзани вести »

Дизелот поевтинува, цената на бензините непроменета

Либертас - 19.03.2018

Малопродажните цени на Еуродизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 0,50 денари на литар, а цените на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 остануваат исти, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика.

47 поврзани вести »

Трамп ќе бара смртна казна за дилерите на дрога

Либертас - 19.03.2018

Тој го повика Конгресот на САД да ги заостри законските мерки со кои се одредува казна за шверцерите со дрога, информираат од Белата куќа. Со тој план Белата куќа ќе се обиде да го намали добивањето на рецепти за употребата на опијати/опиоиди за ...

28 поврзани вести »