TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Јункер: Со гранични спорови Западен Балкан не може во ЕУ

Локално - 17.02.2018

Шефот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска истакна дека е многу важно на државите од Западен Балкан да им се понуди перспектива за членство во ЕУ, но инсистираше дека претходно тие мора да ги решат сите гранични спорови.

21 поврзани вести »

Мајкрософт создаде виртуелна реалност за слепи лица (ВИДЕО)

Локално - 17.02.2018

Корпорацијата Мајкрософт создаде програма која им помага на слепите луѓе да се движат низ просторот. Ова е пријавено на веб-страницата на компанијата. Кога слепиот човек ќе почне да оди, тој ќе може да го скенира просторот околу него благодарение на ...

„Kuca Puna Naroda” со ненадминливиот Здравко Чолиќ (ВИДЕО)

Локално - 17.02.2018

Здравко Чолиќ ја израдува публиката со ново видео “ Kuca Puna Naroda “, кое e објавено на официјалниот YouTube канал на Чолиќ. Спотот кој е во едноставна, романтична форма, е снимен во Дубровник и замислен е како враќање на Здравко во градот на ...

Буфон: Честопати плачам кога сум сам

Локално - 17.02.2018

Легендата на Италија, Џанлуиџи Буфон откри дека доста често плаче, додавајќи дека тоа го прави да се „чувствува како човек“. 40-годишниот голман на Јувентус го направи откритието, за време на снимањето на документарниот филм „Прв тим: Јувентус“, кој ...

„Катимерини“: Преговорите влегуваат во непознати води

Локално - 17.02.2018

Пред крајот на месецов грчкиот Парламент ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција ќе ја поддржи нашата кандидатура за членство во Јадранско- Јонската иницијатива, пишува ...

22 поврзани вести »

Американскиот обвинител бара истрага поради пропусти на ФБИ

Локално - 17.02.2018

Американскиот федерален обвинител Џеф Сешнс нареди ревизија на процедурата на Министерството за правда, откако ФБИ не реагирал и не ја истражил дојавата дека осомничениот за масакрот во средно училиште на Флорида, подготвувал напад.

46 поврзани вести »

Порошенко ги повика НАТО и ЕУ да понудат перспектива за членство на Украина

Локално - 17.02.2018

Претседателот на Украина Петро Порошенко ги повика НАТО и ЕУ да му понудат на неговата земја перспектива за членство во двете организации, и покрај противењето на Русија, јави ДПА. Пред учесниците на Конференцијата за безбедност во Минхен Порошенко ...

43 поврзани вести »

Ѕвездите во подем подобри од локалните момци на стартот на Ол Стар викендот во НБА (ВИДЕО)

Локално - 17.02.2018

Тимот на светот го победи тимот на САД со 155:124 во Натпреварот на ѕвездите во подем, кој е дел од 67-иот Ол Стар викенд во НБА. Во „Стејплс Центар“ во Лос Анџелес странците имаа категорична превласт над локалните таленти и логично запишаа голема ...

Челзи сака да го врати братот на Азар, Лестер и Атлетико чекаат во редот

Локално - 17.02.2018

Играчот од средниот ред на Борусија Менхенгладбах, Торган Азар е трансфер цел за голем број клубови и нема да остане во Бундеслигата следната сезона. Белгиецот е во одлична форма има 7 гола и 7 асистенции во тековната кампања.

41 поврзани вести »

Дон Јуп: Роналдо има среќа, знае да даде гол со колено, стомак и што уште не…

Локално - 17.02.2018

Тренерот на Баерн Минхен, Јуп Хајнкес направи љубопитен коментар за претставувањето на Кристијано Роналдо и победата на Реал Мадрид со 3:1 над ПСЖ во средата. „Дали овој натпревар покажа дека Кристијано е подобар од Нејмар? За мене овие коментари се ...

Ромa вади солидна сума за сензација на Ајакс

Локално - 17.02.2018

Рома впери поглед во младиот талент од Ајакс, Френки де Јонг, кој се смета во неговата родна Холандија како „новиот Франк Ријкард“, вели „Кориере Дело Спорт“. Според најновите информации, спортскиот директор на „Римските волци“, Мончи лично ...

Јуве влегува во трката за Фабињо

Локално - 17.02.2018

Италијанскиот шампион Јувентус ќе стори сé што е во негова моќ за да го привлече играчот од средниот ред на Монако, Фабињо во текот на летото, вели „Ел Мундо Депортиво“. 24-годишниот бразилски репрезентативец, исто така, е поврзан со трансфер кај ...

Подготвува ли Чоло удар по Баерн? Виден на ручек со тројца баварци

Локално - 17.02.2018

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне се цели на тројца фудбалери на Баерн Минхен откако беше виен како руча со нив во мадридски ресторан. Станува збор за Хуан Бернат, Артуро Видал и Хамес Родригез.

Агенцијата Фич ја зголеми оценката за долгот на Грција

Локално - 17.02.2018

Рејтинг агенцијата Фич ја зголеми оценката за грчкиот долг, сметајќи на олеснување на долгот оваа година и предвиде економски раст. Оценката преминува од Б минус на Б, со поволна перспектива.

6 поврзани вести »

Интервју – Владо Илиевски, поранешен македонски репрезентативец и кандидат за претседател на МКФ

Локално - 17.02.2018

Прославениот кошаркарски репрезентативец Владо Илиевски, минатата година ја заврши својата блескава речиси 20-годишна кариера, во која настапуваше за редица познати европски клубови: Тау Керамика, Барселона, Ефес Пилсен, Монтепаски, Олимпија, ...

Електронското плаќање добива популарност во царството на кешот наречено Германија

Локално - 17.02.2018

Се повеќе и повеќе луѓе во Германија се свртуваат кон електронски платежни средства, одземајќи ги позициите на парите во готово. Ова покажува студија на „Бундесбанк“, цитирана од Ројтерс. Германската централна банка е еден од главните поборници на ...

Таа е на 71? Можете ли да поверувате во тоа? (ФОТО)

Локално - 17.02.2018

Таа е кралица на сапунските опери, таа е шармантна и забавна, таа е позната кај нас со учеството во “Сите мои деца” и серијата “Подла слугинки”, таа е на 71 години, но поседува тело кое би засрамило дами на половина од нејзината возраст, пшува woman.

По нападот врз децата, Трамп ја посети болницата

Локално - 17.02.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети болницата за лекување на жртвите од пукањето во средно училиште во Флорида, објави АП. Тој беше придружуван од првата дама Мелани Трамп. Во Болницата во Помамано, Доналд Трамп разговарал со доктори и ...

26 поврзани вести »

Земјите од Западен Балкан во ЕУ? Само по тешките реформи

Локално - 17.02.2018

Европската унија им порача на шесте земји од Западен Балкан кои се стремат кон членство во Заедницата, дека ќе треба да применат тешки реформи пред да им биде дозволено да се приклучат на богатата заедница, пренесува “Ројтерс” од Софија.

21 поврзани вести »

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Локално - 17.02.2018

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори најавено е присуство и на македонскиот и бугарскиот ...

77 поврзани вести »