TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Од утре дожд и ветер, на планините снег

Локално - пред: 3 часа

Од утре претпладне почнувајќи од западните делови на државата се очекува нов влажен бран со обилни врнежи од дожд, засилен ветер и снег на планините. Попладне врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде, а наместа ќе бидат и поројни.

35 поврзани вести »

СЈО ги проверува сметките на Груевски, Мијалков, но и на нивни роднини

Локално - пред: 3 часа

Специјалното јавно обвинителство ги проверува банкарските сметки на поголем дел од поранешните функционери на ВМРО – ДПМНЕ. Се истражува колку сметки поседуваат во деловните банки во Македонија.

6 поврзани вести »

Поранешна сопруга на Мел Гибсон тврди дека поради него има рак на мозокот

Локално - пред: 3 часа

Поранешната девојка на Мел Гибсон има рак на мозокот. Оксана Григориева е мајка на најмладата ќерка Луси. Ова беше објавено од страна на Blast. Русинката обезбедила судски документи кои покажуваат дека како резултат на семејно насилство од страна на ...

Зјае празна барокната зграда што почна да ја гради Јанакиески, Сугарески не може да се всели поради Уставен суд

Локално - пред: 3 часа

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и администрацијата на Министерството се уште не можат да се вселат во новата зграда на плоштадот Филип II, која почна да ја гради неговиот претходник, Миле Јанакиески.

3 поврзани вести »

Рангелова повторно ќе ја предводи Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - пред: 3 часа

На вчерашната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за формирање нов извршен комитет на Унијата на жените на ВМРО-ДПМНЕ, а пратеничката Даниела Рангелова, била повторно избрана да го предводи новиот состав на Унијата на ...

34 поврзани вести »

СДСМ: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија

Локално - пред: 4 часа

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од СДСМ по прес-конференцијата на Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека Договорот за добрососедство и пријателство ...

38 поврзани вести »

Изгубена деценија, изгубена генерација

Локално - пред: 4 часа

Македонија имаше историска шанса да го реши спорот со Грција во 2008, да влезе во НАТО и да започне преговори со ЕУ. Но, тогаш некои политичари решија да го манипулираат народот дека сме можеле да влеземе во НАТО и ЕУ и без решение на спорот.

Косовската полиција нуди 10 илјади евра за информација околу убиството на Ивановиќ

Локално - пред: 4 часа

Косовската полиција нуди награда од 10 илјади евра за понудена корисна информација поврзана со убиството на Оливер Ивановиќ. „Косовската полиција веднаш по трагичниот настан максимално е ангажирана во расветлувањето на убиството на Оливер ...

194 поврзани вести »

Продажбата на албумите на The Cranberries се зголеми за 900 000% – по смртта на пејачката Долоре О’Роирден

Локално - пред: 4 часа

Продажбата на албумите на ирската рок група The Cranberries на Амазон се зголеми за 900.000%, веднаш по веста за смртта на нивната пејачка Долоре О’Роирден. Ова беше објавено од страна DailyMail. Таа умре ненадејно во Лондон на 46 годишна возраст.

46 поврзани вести »

Тринаесет браќа и сестри пронајдени врзани во куќа во Калифорнија

Локално - пред: 4 часа

Тринаесет браќа и сестри, на возраст меѓу две и 29 години, се пронајдени врзани и гладни во куќа во калифорнискиот град Перис, што се наоѓа на 100 километри источно од Лос Анџелес. Нивните родители се уапсени и обвинети за загрозување на здравјето и ...

24 поврзани вести »

Разговори за името – равенка со многу непознати

Локално - пред: 4 часа

Постои оптимизам за разговорите со името, но и доза на претпазливост. Грчките медиуми посветуваат големо внимание на утрешната рунда разговори во Њујорк, но и на дилемите во стручната и политичка јавност, пишува Дојче веле .

32 поврзани вести »

Тевдовски: Од 2019 година ќе почнеме со среднорочно буџетирање

Локално - пред: 4 часа

Од 2019 година сакаме да почнеме со среднорочно буџетирање, да излеземе од рамките во кои се планира само тековната фискална година и да имаме план за следните три или четири години, најавил денеска министерот за финансии Драган Тевдовски во своето ...

25 поврзани вести »

Сугарески: Годинава ќе се изградат нови 80 километри госовод

Локално - пред: 4 часа

Годинава ќе се изградат нови 80 километри гасовод, за што обезбедивме околу 40 милиони евра. Приоритет за владата е да се обезбеди дотур на гас до секоја општина, објави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по средбата со директорот на ...

32 поврзани вести »

До финалето, трпение – спасение!

Локално - пред: 4 часа

Како и во ракометот, така и во политиката, Македонија деновиве остварува минимални, но значајни победи. И во ракометот и во политиката, одиме во „второто коло“, каде ништо не е загарантирано, но важно е дека движењето е нанапред.

Србов: Македонија со Договорот со Бугарија се обврзува на потценувачки отстапки

Локално - пред: 5 часа

Договорот за добрососедство со Бугарија кој што го преговараше владата на Заев, а го ратификуваше мнозинството предводено од СДСМ не е соодветна основа за натамошно зближување базирано на взаемна почит, а неговата примена ќе значи промена на ...

195 поврзани вести »

МТСП: Верското организирање на децата во градинките е забрането

Локално - пред: 5 часа

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека со допис ги предупредило детските градинки дека со закон е забрането верското или политичкото организирање и дејствување на децата во градинките.

33 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ го прекинува бојкотот во Собрание за да присуствува на обраќањето на Столтенберг

Локално - пред: 5 часа

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат во четврток во собраниските клупи за да го слушнат обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, потврдуваат од партијата. -Ние сме биле и остануваме со политиката ориентитени кон ЕУ и НАТО.

28 поврзани вести »

Димовски ќе поведe иницијатива пред Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Локално - пред: 5 часа

Пратеникот Илија Димовски денеска најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците. Тој преку својот фејсбук-профил апелераше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот ...

46 поврзани вести »

Министерството за одбрана се отвора кон јавноста и ќе објавува сè што не е тајно

Локално - пред: 5 часа

Трошењата на министерот за одбрана , платите и јавните набавки во Министерството за одбрана повеќе нема да бидат тајна, порача Радмила Шекеринска, првиот човек на ова министерство на прес-конференција.

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт, бараме учество во истрагата

Локално - пред: 5 часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт и дека Србија кон тој акт така и ќе се однесува. Обраќајќи им се на медиумите после седницата на Советот за национална безбедност, одржана по ...

121 поврзани вести »