TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Обвинителствата од Скопје и Велес го истражуваат случајот со малолетничката од „25 Мај“

Локално - пред: 15 часа

Основното јавно обвинителство Скопје оформило предмети по писмени известувања поднесени од МВР, во врска со случајот со злоставуваната малолетничка од „25 Мај“ и оти се проверуваат и наводите од пријавите и за организацијата и работењето во ...

24 поврзани вести »

Маскиран и вооружен разбојник ограбил казино во Центар

Локално - пред: 15 часа

Непознат маскиран и вооружен разбојник неделата, пред полноќ, извршил кражба во казино на улица „11-ти Октомври“ во Скопје, при што одзел 150.000 денари. Како што соопшти МВР, разбојништовото било пријавено на 18 февруари во 23.50 часот во ...

13 поврзани вести »

Повеќе патници во меѓународниот патнички превоз, помалку во градскиот

Локално - пред: 15 часа

За 5,9 проценти е намален вкупниот број на превезени патници во патниот патнички превоз во четвртиот квартал лани во однос на истиот квартал од 2016 година, објави денеска Државниот завод за статистика.

11 поврзани вести »

Измама за Оскар: Влегол во банка, поразговарал со службеникот и набрзо станал побогат за 242 милиони долари! Денес не е ...

Локално - пред: 15 часа

Можеби името Футанга Бабани Сисоко не ви значи многу, но овој човек од Мали е одговорен за еден од највпечатливите грабежи на банки во историјата. Користел “црна магија”. Прилогот на Бриџит Шифер за “BBC” ја обелоденил приказната за Сисоко, кој ...

5 поврзани вести »

Бакојани: Бараме пакет решение што ќе го прифати целата меѓународната заедница

Локално - пред: 15 часа

Решението треба да биде прифатено од целата меѓународна заедница и од оние земји што билатерално го користат името Македонија, вели поранешната шефица на грчката дипломатија Дора Боакојани, во интервју за телевизија Скај, јавува дописникот на МИА од ...

16 поврзани вести »

Загрозено најзначајното подводно археолошко наоѓалиште во светот

Локално - пред: 15 часа

Загадувањето ја загрозува пештерата Сак Актун на полуостровот Јукатан, подземен комплекс кој многу мексикански експерти го карактеризираат како едно од најважните и најзначајните подводни археолошки наоѓалишта во светот.

9 поврзани вести »

Владата го усвои Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Локално - пред: 15 часа

Владата на Република Македонија на својата 55-та седница попладнево го усвоила Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), извести на Твитер-профилот портпаролот на Владата, Миле ...

29 поврзани вести »

Лисицата Јуп: Баерн не е меѓу најголемите фаворити во ЛШ

Локално - пред: 15 часа

Тренерот на Баерн Минхен, Јуп Хаjнкес не смета дека баварскиот гигант е меѓу главните фаворити за освојување на Лигата на Шампионите. Според него со најголеми шанси се Реал Мадрид, Барселона и Пари Сен Жермен, кој беше ривал на баварскиот гигант во ...

50 поврзани вести »

Ердоган се подготвува за опсада на Африн

Локално - пред: 16 часа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денесКа потврди дека во наредните денови турските сили ќе започнат опсада на градот Африн, во истоимената енклава на северот на Сирија. „Во наредните денови, брзо, ќе започне опсадата во центарот на градот ...

72 поврзани вести »

Уапсен поранешен портпарол на Нетанјаху и уште еден негов соработник

Локално - пред: 16 часа

Израелската полиција соопшти дека во рамките на истрагата за корупција на премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху уапсени се двајца негови блиски соработници – неговиот поранешен портпарол и поранешниот генерален секретар на Министерството за ...

10 поврзани вести »

Џенифер Лоренс на кратко се повлекува од актерството

Локално - пред: 16 часа

Добитничката на Оскар и една од најдобро платените актерки, Џенифер Лоренс, одлучи да се повлече од актерството на една година, за да работи на поттикнување на младите луѓе за нивни политички ангажман.

45 поврзани вести »

На скопјанец му ја укинале социјалната помош па се заканувал на социјалните работнички

Локално - пред: 16 часа

Пред неколку дена во 11 часот вработена во Центар за социјални работи во Скопје пријавила дека од декември минатата година, 58-годишниот Д.К. и упатувал закани по животот. Причина за тоа била што на Д.К.

13 поврзани вести »

Државата за прв пат ќе извезува ум на организиран начин

Локално - пред: 16 часа

Државата за прв пат ќе извезува ум на организиран начин, рече денеска претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески при денешната промоција на Клубот на консултанти и експерти.

22 поврзани вести »

По смртност на новороденчиња, Македонија втора во Европа

Локално - пред: 16 часа

Во Македонија едно од 120 новороденчиња починува во периодот до 28 денови од раѓањето, а со тоа земјата е на 105-то место од 184 земји, соопшти УНИЦЕФ. Македонија е втора по смртност во Европа, по Молдавија, која е на 77 место.

40 поврзани вести »

МТСП: Нема злоставување во двата нови случаја на бременост кај малолетничките од „25 Мај“

Локално - пред: 16 часа

Во двата нови случаја на бременост на малолетнички, штитенички на Домот за деца со социјално-воспитни проблеми „25 Мај“ од Скопје, нема злоставување или сексуална експлоатација. Тие забремениле откако своеволно имале односи со штитеници од ...

91 поврзани вести »

Бибер пристигна во Јамајка за свадбата на неговиот татко

Локално - пред: 16 часа

Ѕвездената двојка Џастин Бибер и Селена Гомез пристигнаа на Јамајка на свадбата на таткото на пејачот – Џереми Бибер и неговата свршеница Челзи Ребело. 23-годишниот изведувач замина во Тексас во неделата за да ја земе својата девојка и двајцата се ...

3 поврзани вести »

Вработен во МВР ја нападнал својата девојка на паркинг

Локално - пред: 16 часа

Н.Б. (33) од Гевгелија, вработен во Министерството за внатрешни работи, во време кога не бил на работа, физички ја нападнал скопјанката В.М. (23) со која живеел во вонбрачна заедница, нанесувајќи и повреди во пределот на главата, синоќа во 21.10 ...

17 поврзани вести »

СЈО дополнително ќе решава дали ќе се жали за пресудата на Талевска

Локално - пред: 16 часа

Специјалното јавно обвинителство дополнително ќе решава дали ќе се жали на пресудата на Кривичниот суд со која новинарката и уредничка на „Сител“, Ивона Талевска, вчера беше осудена на условна казна затвор од две години, доколку во следните четири ...

131 поврзани вести »

Детето чудо на Реал Мадрид повреди дефанзивец со … финта (ВИДЕО)

Локално - пред: 16 часа

Идниот фудбалер на Реал Мадрид – бразилското дете чудо Винисиус покажа зошто шпанскиот гигант плати за него 45 милиони евра во мај 2017 година. Роден во јули 2000 година, тинејџерот игра под наем од „лос бланкос“ во матичниот тим Фламенго, но веќе е ...

3 поврзани вести »

ЕУ може да го одбие барањето за членство на Косово

Локално - пред: 16 часа

Шефицата на канцеларијата на ЕУ во Косово изјави дека приштинските власти може да поднесат барање за статус кандидат за прием во ЕУ, но дека ЕУ може тоа да го одбие. RTK на српски јазик пренесува дека дека Наталија Апостолова тоа го рекла на ...

2 поврзани вести »