TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Заев побара присуство на јавноста во гледање на снимката за „Поткуп“, судијата дозволи

Локално - пред: 20 часа

Адвокатите на Зоран Заев на почетокот на денешното рочиштето за „Поткуп“ побараа од судот јавноста да присуствува на гледањето на снимките како доказ, бидејќи според нив снимките кои беа објавени на „јутјуб“ биле нецелосни.

37 поврзани вести »

Нејмар сака 59 милиони евра по сезона за да остане во Париз

Локално - пред: 20 часа

Повредената ѕвезда на Париз Сен Жермен, Нејмар очигледно прави сé што е во негова моќ да си замине од Лига 1. Според авторитетниот британски весник „Тајмс“ капитенот на бразилскиот репрезентативец фудбалски тим го уценува ПСЖ и сака нагло кревање на ...

24 поврзани вести »

Стручни лица за хемиско оружје во Лондон поради аферата Скрипал

Локално - пред: 20 часа

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, најави дека денеска во Лондон ќе дојдат стручни лица од Организацијата за забрана на хемиско оружје за да ја анализираат супстанцата со која во Англија беше отруен поранешниот двоен агент, ...

41 поврзани вести »

Работодавачите користат различни форми на дискриминација во огласите за вработување

Локално - пред: 21 часа

Голем дел од огласите за работа во Македонија се дискриминаторски по повеќе основи, меѓудругото најчесто по пол и возраст. Но се случува во нив да има и барања тој што сака да се пријави да достави и своја фотографија.

6 поврзани вести »

Човекот кој го навредуваше Ибраими со нов скандал: Мислев дека смртта на татко ти ќе те промени

Локално - пред: 21 часа

Спортскиот директор на Марибор, Златко Заховиќ предизвика нов скандал во Словенија. Човекот кој што го навредуваше нашиот Агим Ибраими и го истера од клубот, повторно безборазно и без срам навредуваше.

4 поврзани вести »

Четири лица тешко повредени, 30 сообраќајки викендот во Скопје

Локално - пред: 21 часа

Четири лица се тешко повредени, а 20 се здобиле со полесни повреди во 19 од евидентирани 30 сообраќајки изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во 11 сообраќајки е причинета материјална штета.

15 поврзани вести »

(Видео) Како да му помогнете на лице при епилептичен напад

Локално - пред: 21 часа

Kако да помогнете доколку некој во вашата околина има епилептичен напад, чекори и совети. Погледнете од видеото изработено по повод Недела на мозокот 2018 година проект на Одборот за Човекови права и мир при Македонската Медицинска Студентска ...

8 поврзани вести »

Сингапур петта година по ред е најскап град за живеење во светот

Локално - пред: 21 часа

Поради огромните трошоци за сопствениците на автомобили, Сингапур петта година по ред го потврди својот статус на најскап град на светот, покажа истражувањето на Економист Интелиџенс Јунит (ЕИУ).

6 поврзани вести »

Кувелис: Решение на македонското прашање со меѓународен договор

Локално - пред: 21 часа

Решението на таканареченото македонско прашање е во корист и на Грција, под условите што се однесуваат на иредентизмот, на обезбедување на границите и на сложено име за севкупна употреба (ерга омнес), вели грчкиот алтернативен министер за одбрана, ...

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Локално - пред: 22 часа

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во земјата влегла од Турција. Според весниците „Етнос“ и „Њузит“, турскиот увоз вклучувал од сушени јаткасти пловоди до овошје и зеленчук.

6 поврзани вести »

Трамп ќе бара смртна казна за дилерите на дрога

Локално - пред: 22 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави план за борба против кризата од зависност од опијати/опиоиди, што вклучува и барање за смртна казна за дилери на дрога. Тој го повика Конгресот на САД да ги заостри законските мерки со кои се ...

27 поврзани вести »

Шерон Стоун ја слави годишнината во долна облека

Локално - пред: 22 часа

Актерката Шерон Стоун го прослави својот 60 годишен јубилеј на 10-ти март. Таа го прослави својот јубилеј со одлично интервју во Њујорк тајмс, каде што се покажа во долната облека. Актерката, која се уште изгледа совршено откри дека одличната ...

6 поврзани вести »

Најавено ново рочиште за „Сопот“

Локално - пред: 22 часа

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште од повтореното судење за предметот „Сопот“. Овој случај е од 2003 години, кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа, откако теренско возило на НАТО нагази на мина на локалниот пат ...

Продолжува судењето за „Поткуп“

Локално - пред: 22 часа

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од струмичкиот бизнисмен Иван ...

Трамп: Истрагата за вмешаноста на Русија во изборите во 2016 година е неоснована

Локално - пред: 23 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп ја доведе во прашање непристрасноста на истрагата на специјалниот обвинител Роберт Мјулер за вмешаноста на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година, наведувајќи дека таа е неоснована.

16 поврзани вести »

Лондон ќе го тестира богатството поврзано со Кремљ

Локално - пред: 23 часа

Лондон ќе го проверува богатството на Кремљ Велика Британија мора да се сврти кон богатството поврзано со Кремљ како одговор на труењето на поранешниот шпион, рече во неделата министерот за надворешни работи, Борис Џонсон, пред да ги посети ...

41 поврзани вести »

Денови на водата

Локално - пред: 23 часа

Под мотото „Денови на водата” денеска во Скопје почнуваат настаните и активностите со кои ќе биде одбележан Светскиот ден на водата, 22 Март. – Оваа година акцентот по повод Светскиот ден на водата го ставаме на најмладите кај кои преку креативни ...

13 поврзани вести »

Зелената нафта“ влегува во владина процедура

Локално - пред: 23 часа

Утре влегуваат во владина процедура измените на Законот за земјоделство и рурален развој со кои треба да се воведе „зелена нафта“, најави ресорниот министер Љупчо Николовски. Согласно измените, државата ќе покрива до 50 отсто од трошоците за гориво ...

19 поврзани вести »

Во Грција ќе се произведува електричен Hummers

Локално - пред: 23 часа

Грчкиот инвеститор Танасис Лазанас планира да инвестира до 100 милиони евра во грчката економија . Тој сака да произведува електрични автомобили, објавија локалните медиуми. Во 2014 година, тој доби дозвола од General Motors за производство на мини ...

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) КОД: Адвокатот на Груевски меѓу најплатените адвокати на ЕЛЕМ

Локално - пред: 23 часа

Никола Додевски, кој ги застапуваше првите функционери на ВМРО-ДПМНЕ во истражните постапки на СЈО, е меѓу најплатените адвокати ангажирани од „Електрани на Македонија“. За три години Додевски инкасирал од ЕЛЕМ над 40.000 евра, дознава емисијата ...

6 поврзани вести »