TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Штајнмајер: Решението на спорот за името ќе даде импулс за регионот

Локално - пред: 9 часа

Македонскиот премиер Зоран Заев вчера во рамките на официјалната посета на Германија, покрај со канцеларката Ангела Меркел, се сретна и со претседателот на Сојузна Република Германија Франк Валтер Штајнмајер.

Прилепчанецот Ване Лесноски возбуден по добивката од 500.000 евра

Локално - пред: 9 часа

Четириесет и осумгодишниот прилепчанец Ване Лесноски денеска е главна тема во својот роден град, па и во Македонија, откако синоќа се дозна дека ја има најголемата добивка на спортско обложување од 520.000 евра.

30 поврзани вести »

Државјанин на Србија вмешан во инцидентот пред Амбасадата на САД во Подгорица

Локално - пред: 9 часа

Црногорската полиција се сомнева дека Далибор Јауковиќ, државјанин на Србија фрли бомба врз Амбасадата на САД во Подгорица. Тој потоа се самоуби. Според црногорскиот весник „Вијести“ Јауковиќ живеел во Подгорица, а роден е во Краљево.

26 поврзани вести »

Клуни донираа половина милион долари за борба против оружјето

Локално - пред: 9 часа

Џорџ и Амал Клуни ќе донираат 500.000 долари за маршот против оружјето кој ќе се одржи на 24 март во Вашингтон. Учесниците на „Маршот за нашите животи“ бараат поголема контрола на оружјето, по последниот напад во средното училиште на Флорида, каде ...

6 поврзани вести »

Претседателот на ЕК Јункер в недела во Македонија

Локално - пред: 10 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

52 поврзани вести »

Тајната на успехот на Германија во Пјонгчанг – илјадници литри пиво

Локално - пред: 10 часа

Тајната на успесите на германската олимписка делегација во Пјонгчанг е доста интересна – пивницата Кромбахер им донирала на спортистите цели 3.500 литри за консумација за време на Зимската олимпијада.

3 поврзани вести »

Цело време погрешно учиме, еве како Земјата навистина изгледа

Локално - пред: 10 часа

Не, нема да тврдиме дека земјата е рамна плоча, туку едноставно ќе ги разоткриеме разликите на мапата која на сите ни е позната како свет, и вистинската големина на одредени, континенти и острови.

Традиционален планинарски марш во чест на Борис Трајковски

Локално - пред: 10 часа

Дванаесет планинари од Струмица, Радовиш и Гевгелија по тринаесетти пат ќе маршираат во чест на трагично загинатиот македонски претседател, Борис Трајковски. Маршрутата долга 200 километри ја почнаа пред споменикот „Македонија“ во Струмица, подигнат ...

97 поврзани вести »

Очаен татко на тешко болна ќерка се јавил во канцеларијата на претседателката и завршил во затвор

Локално - пред: 10 часа

Хрват на возраст од 44 години од Копривница вчера, во очај се јавил во кабинетот на претседателката Колинда Грабар Китаровиќ за да побара помош за тешко болната 14-годишна ќерка, па поради заканите изречени во момент на очај заврши во затвор еден ...

Атлетико Мадрид го продава Караско во Кина

Локално - пред: 10 часа

Јаник Фереира Караско во наредните денови се очекува да премине од Атлетико Мадрид во новакот во кинеската Супер лига-Далиан Ифан, тврди „АС“. Шпанскиот тренер Диего Симеоне се согласил со продажбата на 24-годишниот Белгијанец кој веќе се договорил ...

11 поврзани вести »

Лестер плати казна од 3,1 милиони фунти

Локално - пред: 10 часа

Лестер се согласи да плати парична казна од 3,1 милиони фунти на Англиската фудбалска лига за кршење на правилата за финансиски ферплеј, објавија британските медиуми. Англискиот клуб, кој сензационално триумфираше со титулата во Англија пред две ...

Тодор Петров запали свеќа пред тргнатиот споменик на Ќосето

Локално - пред: 11 часа

Споменикот на „чистачот “на ВМРО Андон Јанев-Ќосето е симнат, спакуван во камион и сместен во магацин во хангарите на МЗТ Тито. Во црни темници како што беше поставен така беше и симнат . По медиумите бројни коментари на одобрување и негирање на ...

124 поврзани вести »

Охридското Езеро предлог дестинација на хрватските медиуми

Локално - пред: 11 часа

Со симпатична репортажа за Охридското Езеро и градот Охрид, хрватскиот сајт punkufer.dnevnik.hr предлага на хратвските туристи да го посетата како што пишуваат Балканскиот Ерусалим. Во репортажата се објаснува местоположбата на езерото и неговата ...

Грчките медиуми и забележуваат на Меркел за пречекот на македонскиот премиер

Локално - пред: 11 часа

Во сите свои денешни извештаи и анализи за вчерашната средба во Берлин меѓу канцеларката Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев грчките медиуми акцентот го ставаат врз оптимизмот на Меркел за можноста за изнаоѓање решение на прашањето со ...

118 поврзани вести »

КАС ги дисквалификува Русите Крушелницки и Бризгалова

Локално - пред: 11 часа

Спортскиот арбитражен суд (КАС) го дисквалификуваше рускиот карлинг тим (мешани двојки) за позитивниот допинг тест на Александар Крушелницки. Натпреварувачот од Русија, наводно, бил фатен во употреба на забранетата супстанца мелдониум, откако тој и ...

12 поврзани вести »

ЗОИ: Ристевски без пласман во слалом, златото за Мирер

Локално - пред: 11 часа

Андре Мирер на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го забележа резултатот на кариерата, откако во слаломската трка успеа да го освои златниот медал. На оваа трка меѓу 106.пријавени за настап беше и македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски но ...

61 поврзани вести »

Доделени БРИТ наградите во Лондон: Дуа Липа и Стормзи најдобри британски изведувачи

Локално - пред: 11 часа

Наградите за најдобрите британски музичари „Brit Awards“ беа доделени синоќа во О2 арената, а вечерта ја одбележа Дуа Липа, која беше прогласена за женска уметничка на годината, како и Стормзи кој во машка категорија го победи Ед Ширан.

16 поврзани вести »

Приведена жена која се обидела да замине од Македонија со туѓ пасош

Локално - пред: 11 часа

Косовка се обидела со туѓа патна исправа преку охридскиот аеродром да отпатува од Македонија. Полицијата соопшти дека вчера во 19:00 часот на Граничниот премин-Аеродром „Св.Апостол Павле“-Охрид, при пасошка контрола, полициските службеници се ...

21 поврзани вести »

Продолжува борбата за пласман во 1/18-финелето на Лигата на Европа

Локално - пред: 11 часа

Вечерва се играат 15 реванш натпревари од 1/16-финалната фаза во Лигата на Европа. Почетокот на битките беше даден вчера, кога ЦСКА Москва успеа да ја елиминира српска Црвена Звезда. Стартот на денешните битки повторно ќе биде во Москва, каде што ...

8 поврзани вести »

Рот: Не ставајте црвени линии, седнете и решете го спорот за името

Локално - пред: 11 часа

Македонија и Грција да не поставуваат црвени линии и да направат се за да го решат спорот за името, порача државниот министер за Европа во германското министерство за надворешни работи, Михаел Рот, на дебата во Фондацијата „Фридрих Еберт“ во Берлин.

33 поврзани вести »