TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Заедничка вежба на пожарникари од Македонија, Грција, Албанија и Бугарија

Локално - пред: 16 часа

Пожарникари од Македонија, Албанија, Бугарија и домаќинот Грција, во април ќе одржат заедничка вежба во грчкиот град Птолемаида, за да се донесат заклучоци за соработката, соопшти алтернативниот министер за цивилна заштита на Грција за грчката ...

Porsche отвори авто-салон на алпски врв (Фото)

Локално - пред: 16 часа

Продажен салон кој е сместен на 2.300 метри надморска висина еден е од најнеобичните од 700 салони на Porsche ширум светот. Покрај тоа што се наоѓа под проѕирна купола на еден планински врв во француските Алпи, неговата специфичност е во тоа што ...

5 поврзани вести »

Марсело оди на комплетни истражувања, Зидан се надева дека повредата не е сериозна

Локално - пред: 16 часа

Дефанзивецот на Реал Мадрид Марсело ќе се подложи на полни медицински истражувања поради повредата која ја заработи при победата на тимот со 5:3 против Бетис во натпревар од 24-тото коло на Ла Лига.

33 поврзани вести »

Заев: Македонија се надева на решение со Грција до јули

Локално - пред: 16 часа

Македонија се надева дека до Самитот на НАТО во јули ќе се пронајде решение за спорот со Грција околу уставното име на земјава, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ, што го пренесува Ројтерс.

42 поврзани вести »

Левандовски: Гласините за Реал ми попречуваат во работата

Локално - пред: 17 часа

Најдобриот стрелец на Баерн Минхен, Роберт Левандовски зборуваше за гласините кои го испраќаат кај европскиот шампион Реал Мадрид. „Ние сакаме да освоиме сѐ можно. Не би било сензација ако Баерн Минхен ја освои Лигата на Шампионите“, прокоментира ...

6 поврзани вести »

Како да ги сместите платежните картички во телефонот?

Локално - пред: 17 часа

Немате повеќе место за сите ваши картички во паричникот? Имате посебна кутиичка за нив? Се беше убаво до пред некое време, но сега веќе ви пречат? Има решение. Паметниот телефон може да ги „собере“ сите ваши картички на едно место, а тие да ви бидат ...

2 поврзани вести »

Ишингер: Патот на Македонија кон ЕУ и НАТО треба да биде одблокиран

Локално - пред: 17 часа

Патот на Македонија кон ЕУ и НАТО требаше одамна да биде одблокиран, смета претседавачот со Минхенската безбедносна конференција и поранешен германски амбасадор во САД, Волфганг Ишингер. – Патот на Скопје кон ЕУ и НАТО треба да се одблкира.

24 поврзани вести »

Грчка Алфа ТВ: Коѕијас во следните денови ќе го посети Скопје

Локално - пред: 17 часа

Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори вели дека започнува клучна недела за преговорите, а ...

58 поврзани вести »

Пониски цени на роамингот помеѓу Македонија и Бугарија, тема на Дигиталниот самит

Локално - пред: 17 часа

Регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија разгледуваат можности за намалување на цените на роаминг на услугите помеѓу двете држави, информираат од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК).

26 поврзани вести »

Роналдо го сака Кејн во Реал

Локално - пред: 17 часа

Големата ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо го дал својот благослов за трансфер на Хари Кејн од Тотенхем во текот на летото, објави „Еуроспорт“. Како што е познато, англискиот репрезентативец е меѓу главните трансфер цели на европскиот ...

5 поврзани вести »

Цакалотос: Грција е подготвена да заставен на нозе

Локално - пред: 17 часа

Грција е подготвена да застане на нозе и државата нема да има потреба од строг надзор по август, кога ќе заврши сегашната програма за спас, изјави грчкиот министер за финансии Еуклид Цакалотос во одделни интервјуа за францускиот весник „Еко“ и ...

6 поврзани вести »

Тешко повреден пешак, викендот 24 сообракајќи во Скопје

Локално - пред: 17 часа

Пешак е тешко повреден, а 11 лица се здобиле со лесни телесни повреди во 11 од вкупно 24 сообраќајни несреќи регистрирани изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Четиринаесет сообраќајки се со евидентирани материјална штета.

22 поврзани вести »

Претседателот Иванов во официјална посета на Турција

Локално - пред: 17 часа

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во официјална посета на Република Турција. Претседателот Иванов во Анкара, како што соопштија од неговиот кабинет, ќе биде примен со ...

Повторно пукање во Америка: Ранети четворица, меѓу нив и дете

Локално - пред: 17 часа

Најмалку четири лица се повредени при пукање кое се случи пред ресторанот „Тексас редхаус“ во Сан Антонио, соопшти американската полиција. Меѓу повредените е и шестгодишно момче. Останата кои се застреланни се на возраст од околу 20 години.

8 поврзани вести »

Го пронајдоа местото и остатоците од падот на авионот во Иран

Локално - пред: 18 часа

Иранската телевизија Press TV истакнува дека екипите за потрага и спасување го најдоа местото на авионската несреќа во која властите објавија дека загинале сите 65 лица во авионот. Авионот ATR-72-500 на иранскиот авиопревозник Aseman Airlines, кој ...

63 поврзани вести »

Нетанјаху мавта со парче дрон, предупредувајќи го Иран: Немојте да не тестирате!

Локално - пред: 18 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху објави дека Иран е најголемата закана за светот и предупреди дека ќе дејствува против Исламската Република ако е потребно. Говорејќи на безбедносната конференција во Минхен, израелскиот премиер истакна дека ...

35 поврзани вести »

Дали Олаф Шолц ќе биде спасителот на СПД

Локално - пред: 18 часа

Олаф Шолц, градоначалник на северниот пристаништен град Хамбург од редовите на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), се враќа во Берлин, откако беше именуван за в.д. претседател на својата партија потресена од криза.

7 поврзани вести »

Еруптира вулканот Синабунг во Индонезија

Локално - пред: 18 часа

Вулканот Синабунг на индонезискиот остров Суматра исфрли пепел и жешка пареа на повеќе од 5.000 метри во атмосферата и по неговите падини. Вулканот е еден од трите во земјата кои моментно се во процес на ерупција.

18 поврзани вести »

Бил Гејтс порача: Супербогатите како мене мора да платат повисоки даноци

Локално - пред: 18 часа

Основачот на софтверскиот гигант Microsoft Бил Гејтс најави дека супербогатите луѓе како него треба да плаќаат повисоки даноци , соопштува CNN. “Јас треба да плаќам повисоки даноци “, истакна Гејтс, кој е втор најбогат човек во светот по ...

12 поврзани вести »

Орбан: Христијанството е последна надеж на Европа за спас од Исламот

Локално - пред: 18 часа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека „Христијанството е последна надеж на Европа“ и оти политичарите во Брисел, Берлин и Париз, кои ја поддржуваат миграцијата, „отвораат пат за пад на христијанската култура и офанзива на Исламот“.

17 поврзани вести »