TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Сопственикот на ИКЕА во тестамент го поделил имотот на децата и државата

Локално - 15.03.2018

Сопственикот на шведската компанија ИКЕА, Ингвар Кампрад, кој почина во јануари, уште во 2014 година своерачно го напишал тестаменот во кој е наведено дека приватниот имот го дели меѓу своите четири деца и државата.

5 поврзани вести »

Османи: Заедничката владина седница круна на односите меѓу Македонија и Косово

Локално - 15.03.2018

Деталите и информациите во насока на подготовката за претстојната заедничка седница на владите на Македонија и Косово разменија денеска вицепремиерот задолжен за европски прашња Бујар Османи и косовскиот заменик-премиер Енвер Хоџај.

Најмоќните земји се обединија против Русија

Локално - 15.03.2018

Челниците на САД, Германија и Франција издадоа заедничка изјава со Велика Британија во која ја обвинија Русија дека стои зад труењето со нервен агенс на поранешниот шпион на британска територија.

95 поврзани вести »

Град Скопје бара граѓаните може да помогнат преку вибер и фејсбук со фотографии од депонии

Локално - 15.03.2018

Од град Скопје информираа дека оваа пролет ќе организираат акција за чистење на јавните површини и за миење на градските улици. Акцијата ќе ја спроведат јавните градски претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленило“, а се повикуваат и ...

24 поврзани вести »

Лавров: Русија наскоро ќе протера британски дипломати

Локално - 15.03.2018

Русија наскоро ќе протера британски дипломати како одговор на британската одлука за протерување 23 руски дипломати по труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал со нервен агенс. Тоа го изјави денеска рускиот министер за надворешни работи ...

29 поврзани вести »

Сопругата на нобеловец најдена мртва, тој шетал изгубен

Локално - 15.03.2018

Собругата на нобеловец, која страдала од Паркинсонова болест, пронајдена е мртва во вторник попладне во американската сојузна држава илиноис, објавија надлежните. Телото на 80-годишната Сумира Негиши најдено е во Рокфорд, објави канцеларијата на ...

Бекер: Ѓоковиќ мора да го жртвува своето семејство за да биде бр.1

Локално - 15.03.2018

Поразот на Новак Ѓоковиќ од јапонскиот тенисер Таро Даниел во вториот круг на „Мастерс“ турнирот во Индијан Велс шокираше многумина. Србинот не беше во вистинска форма и изгледаше уморен, но неговиот поранешен тренер Борис Бекер даде одговор за ...

51 поврзани вести »

На Алонсо му се закануваат 8 години затвор

Локално - 15.03.2018

Поранешниот играч од средниот ред на Ливерпул, Реал Мадрид и Баерн Минхен, Чаби Алонсо е осомничен за затајување данок. Според „Ел Confidencial“, шпанските даночни власти откриле три дела против поранешниот играч од средниот ред на шпанската ...

10 поврзани вести »

Мурињо се приближува до ПСЖ?

Локално - 15.03.2018

Иднината на Жозе Мурињо во Манчестер Јунајтед е под сериозен прашалник по елиминацијата на Лигата на шампионите. Според британски „Mirror“, Специјалниот и шефовите на „црвените ѓаволи“ имаат сериозни отстапувања во плановите за летна селекција, што ...

46 поврзани вести »

Нова сензационална најава на Путин, баш пред изборите: Ќе лансираме мисија на Марс до 2019-та година

Локално - 15.03.2018

Како што се приближува датумот на одржувањето на претседателските избори во Русија, така се чини дека Путин се расфрла со сензационални ветувања. Последната најава е дека Русија ќе лансира своја мисија на Марс.

15 поврзани вести »

Рамбо Амадеус: Кога човекот би угинал Земјата би била рај

Локално - 15.03.2018

„Кога човекот би угинал, за 300 години планетата Земја повторно би с еопоравија во рај“, вели музичарот и еколошки активист Рамбо Амадеус, на трибина за загрозени животни во Србија. Рамбо Амадеус спомна дека по нукеарната катастрофа во Чернобил ...

Мората со специјален поздрав за фановите на Барселона (18 +)

Локално - 15.03.2018

Напаѓачот на Челзи, Алваро Мората, не беше пречекан на најдобар начин од поддржувачите на Барселона за време на 1/8-финалето на Лигата на шампионите синоќа. Каталонците победија си 3: 0 и ги елиминираа Лондончаните, а Мората влезе како резерва.

53 поврзани вести »

Видео обраќање на Заев за Законот за јазици, порача дека време е за реформи

Локално - 15.03.2018

Премиерот Зоран Заев, денеска преку видео обраќање порача дека Законот за употреба на јазиците е сериозен придонес во градењето на концептот „Едно општество за сите граѓани“. – Оваа наша, и европска вредност, ја доби поддршката од мнозинството ...

123 поврзани вести »

Девојката на Роналдо покажа тело „ремек дело“ (ФОТО)

Локално - 15.03.2018

Девојката на играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо – Џорџина Родригез, го покажа својот огромен сексапил на социјалните мрежи. Љубената на мега-ѕвездата на светскиот фудбал пушти во нејзиниот профил на Инстаграм слика на ...

3 поврзани вести »

Директор за свои потреби си земал месо наменето за Дом за стари лица во Прилеп

Локално - 15.03.2018

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 56-годишниот прилепчанец Д.Р. за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, кое го направил како директор на Дом за стари лица.

7 поврзани вести »

Повторно сомнителен пакет во парламент во Лондон

Локално - 15.03.2018

Британската полиција повторно денеска е повикана да испита сомнителен пакет во парламентот во Лондон. Портпаролката на лондонската полиција соопшти дека заради превентива се испрашува една жена.

7 поврзани вести »

ЕК очекува законот за јазици да се испрати до Венецијанска комисија

Локално - 15.03.2018

Европската комисија очекува Законот за употреба на јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија, како што е најавено во планот 3-6-9, и го нотира вчерашното усвојување, изјави за МИА портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич.

Транспарентен избор на судии и немешање на политиката, предуслови за независно судство

Локално - 15.03.2018

Транспарентна потапка во изборот на судиите, немешање на политиката во остварувањето на човековите слободи и права, поголема автономија на правосудниот ситем, квалитетна дебата за донесување на законите, се дел од предусловите што треба да се ...

Инфо сесија за подобро менаџирање на електронскиот отпад

Локално - 15.03.2018

Предлози за подобрување на постојните законски и подзаконски постапки, барања и услови кои произлегуваат од законите за животна средина, беа презентирани денеска на инфо сесијата „Законските прописи од областа на животната средина, постапување со ...

11 поврзани вести »

(Видео) Робот решава рубикова коцка за 0,38 секунди

Локално - 15.03.2018

Неверојатен робот може да реши рубикова коцка за само 0,38 секунди, што е нов рекорд. Видеото објавено на YouTube прикажува коцка во нерешена состојба, а потоа роботот ја решава за 0.38 секунди.

11 поврзани вести »