TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Прво нацрт спогодбата ќе стигне во Македонија, а потоа Коѕијас

Локално - 24.02.2018

Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото МНР до грчката Влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас ќе допатува во Скопје.

27 поврзани вести »

Нова повреда во НБА, овој пат настрада Џими Батлер

Локално - 24.02.2018

Нова сериозна повреда е на пат да ја потресе НБА откако лидерот на Минесота, Џими Батлер, настрада на натпреварот со Хјустон. Крилото го повреди десното колено при една ситуација во крајот на третиот дел, а потоа не можеше да застане на нозе, откако ...

3 поврзани вести »

Чекиња стана олимписки шампион во два различни спорта

Локално - 24.02.2018

Естер Ледецка стана олимписка шампионка во дисциплината паралелен велеслалом во сноуборд кај жените на олимписките игри во Пјонгчанг. Во финалето Чехињата ја победи Селина Јорг од Германија, која заостана за 0,46 секунди.

16 поврзани вести »

Јунајтед ќе го „шутне“ Погба во лето и веќе има најдено заменик

Локално - 24.02.2018

Манчестер Јунајтед веќе идентификуваше потенцијален наследник на Пол Поба. Според „Мирор“, ова е Жан Мишел Сери од редовите на Ница, кој пред само неколку месеци не успеа да го комплетира трансферот во Барселона.

Цртањето на Ердоган со банана во задникот предизвика протести

Локално - 24.02.2018

Провокација е огромна и непримерна Сопственик на галерија ја отстранил карикатура со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од штандот на арт изложба во Германија по протести, потврдија организаторите пред ДПА.

Гвардиола е во проблем поради жолта лента

Локално - 24.02.2018

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) иницираше постапка против менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола. На веб-сајтот на ФА е објавено дека тренерот го прекршил правилото за рекламирање во неколку натпревари.

6 поврзани вести »

Луѓе кои собориле рекорди на издржливост

Локално - 24.02.2018

Кога станува збор за човечката издржливост, маратоните или популарниот триатлон се спортски дисциплини каде може да се одреди до која граница на издржливост стигнува телото, но и самиот човек.

3 поврзани вести »

Пронајдени 30-тина гранати од Првата светска војна во селото Богородица

Локално - 24.02.2018

Во гевгелиското село Богородица пронајдени се триесетина неексплодирани артилериски гранати при расчистување на дворно место за градење на семејна куќа. Гранатите се со калибар од 82 сантиметри и според првичните порценки потекнуваа од Првата ...

Создадоа хибрид помеѓу човекот и овците

Локално - 24.02.2018

Хиро Накаучи, биолог на Универзитетот Стенфорд, рече дека неговиот тим успеал да ја создаде првиот спој помеѓу човекот и овците . Научниците го постигнале ова со воведување на човечки матични клетки во ембриони од овци, а хибридот е 99% овца – само ...

Зад вас сме во спорот со Турција на Егејското Море “,го увери Меркел Ципрас

Локално - 24.02.2018

Канцеларот на Германија Ангела Меркел изјавила пред грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека поддршката на Берлин е “јасна и очигледна” , кога тој го покренал прашањето за турската агресија во Егејското Море , пишува грчкиот весник “Катимерини”.

Двајца загинати во пукањето во центарот на Цирих

Локално - 24.02.2018

Две лица загинаа при пукање во центарот на швајцарскиот град Цирих , објави локалната полиција. Според властите, се чини дека инцидентот не е поврзан со тероризмот. Полицијата ја затвори времено лавната станица во градот кратко по 14:30 по локално ...

Промовиран романот „Разголена душа” од Марта Димитров во Кавадарци

Локално - 24.02.2018

Романот „Разголена душа” од младата писателка Марта Димитров синоќа беше промовирана во библиотеката „Феткин” во Кавадарци. Преку приказната за 22-годишната Клара која сака да стане писателка, авторка Димитров се обидува да ги пренесе своите ...

4 поврзани вести »

Аргументи „за“ и „против“ рудниците

Локално - 24.02.2018

Во јавноста во последните две-три години е доминантна перцепцијата или дилемата дали отворањето рудници во Македонија е опасно по здравјето на луѓето и животната средина. Еколошките здруженија преку протести и референдуми кажаа „НЕ“ за отворањето ...

13 поврзани вести »

Повеќе од 2.600 болни од морбили во Србија

Локално - 24.02.2018

Од октомври минатата година до денеска во Србија, вклучувајќи ја и територијата во надлежност на Заводот за јавно здравје Косовска Митровица, се регистрирани вкупно 2.607 случаи на морбили, соопшти Институтот за јавно здравје на Србија „Др Милан ...

13 поврзани вести »

Премиерот Заев на трибина со земјоделците од општина Конче

Локално - 24.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува на отворена, граѓанска трибина со земјоделците од општина Конче. На трибината, Заев ќе биде придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, советничката за земјоделски ...

40 поврзани вести »

Седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 24.02.2018

Се одржа втората редовна седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се дискутираше за актуелните политички случувања во државата, заостанувањето во реформската агенда, демократското назадување, ...

По Брегзит намалување на европратениците од 751 до 705

Локално - 24.02.2018

Европските лидери не успеаја да постигнат договор за тоа како да се компензира намалувањето на приходите во европскиот буџет откако Велика Британија ја напушти заедницата, јави БНТ. На неформалниот состанок во Бриселсиноќа тие се обединија околу ...

2 поврзани вести »

Манафорт обвинет дека плаќал странски политичари да лобираат за украинска Влада

Локално - 24.02.2018

Против поранешниот шеф на кампањата на претседателот Доналд Трамп Пол Манафорт е подигнато ново обвинение од страна на специјалниот обвинител Роберт Мјулер, дека во 2012 и 2013 година тајно им плаќал на поранешни високи европски политичари да ...

19 поврзани вести »

Путин пред изборите: Имам само стара лада и стан од 74 квадрати! (ВИДЕО)

Локално - 24.02.2018

Сепак, според експертите, тој и државата најверојатно имаат најмалку 200 милијарди евра Рускиот претседател Владимир Путин пред изборите изјави дека е сопственик само на една стара длада произведена во 2009 година, мал стан од 74 квадратни метри и ...

3 поврзани вести »

ЕУ притиска на компромис за името

Локално - 24.02.2018

Преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име влегуваат во нова фаза во која Европската унија притиска на компромис. Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин беа во фокусот на ...