TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Бугарскиот Парламент го ратификува Договорот со Македонија

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Бугарскиот Парламент денеска го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија, откако доби едногласна поддршка од сите параламентарни партии на вчерашните седници на комисиите за надворешна политика и за европски прашања.

72 поврзани вести »

Владата ќе ја анализира рамката предложена од Нимиц

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Во ООН се создаваат услови за придвижување напред на процесот за решавање на прашањето за името, а исходот ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни, се оценува во соопштението од македонската Влада по синоќешната рунда разговори во ...

27 поврзани вести »

Руското МНР загрижено за забелешките на албанскиот премиер Рама за Законот за јазиците

Р.С.Европа - пред: 8 часа

„Коментарите на албанскиот премиер Еди Рамa во врска со легислативата за употреба на јазиците што е усвена во македонскиот парламент создава ризик од нови меѓуетнички судири на Балканот“, оценува руското Министерство за надворешни работи во изјава ...

24 поврзани вести »

Наумовски: Предлозите на Нимиц далеку од достоинствено решение

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Македонскиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Васко Наумовски по последната рунда разговори во Њујорк синоќа изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се далеку од достоинствено решение.

46 поврзани вести »

Столтенберг ќе се обрати во Собранието на Македонија

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа пристигна во Скопје и имаше работна вечера со премиерот Зоран Заев и други владини претставници со што ја започна неговата дводневна посета на Република Македонија.

296 поврзани вести »

Времето денеска: сончево и студено

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Во Македонија денеска ќе биде сончево, студено и ветровито со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, особено во источните делови. Температурата ќе се движи од минус 3 до 8 степени.

30 поврзани вести »

Исцелителните слики на Тони Попов изложени во Јавна соба

Р.С.Европа - пред: 18 часа

„Само сенка на она што доаѓа“ е насловена втората самостојна изложба на Тони Попов, што од 17 јануари до 16 февруари, се одржува во Јавна соба. Станува збор за серијал на слики од „Апстрактна поезија“, која како што ќе биде забележано е „чекор ...

2 поврзани вести »

Македонските ракометари со 3 бода во наредната фаза

Р.С.Европа - пред: 20 часа

Ракометните репрезентации на Македонија и на Германија одиграа нерешено со резултат 25:25 на последниот натпревар од групата Ц во Загреб. Со нерешениот резултат нашиот тим остана на првото место на табелата со 5.

80 поврзани вести »

Владата изрази жалење за одлуката на Иванов

Р.С.Европа - пред: 20 часа

Владата изрази жалење за одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците. Од Владата наведуваат дека сите одредби во законското решение за употребата на јазиците се во согласност со амандманот 5 од ...

116 поврзани вести »

Нимиц со нови идеи за името, но не ги соопшти

Р.С.Европа - пред: 20 часа

Mожно е прашањето за името да се реши во наредните шест месеци, рече медијаторот Метју Нимиц. Тој вели дека ова е важно регионално прашање, кое е од особена важност за безбедноста на регионот.

37 поврзани вести »

Четврт век македонска настава во Словенија

Р.С.Европа - пред: 21 часа

Дваесет и пет години има македонска настава во Словенија. Единствен наставник пратен од МОН е Зекирија Шаиновски од Дебар. Дополнителната настава ја слушаат над 60 ученици во седум училишта.

56 поврзани вести »

Иванов не го потпишал указот за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - пред: 23 часа

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска изјави дека не го потпишал указот за Законот за употреба на јазиците и за тоа писмено го известил и Собранието. Според него, законот бил усвоен без јавна расправа, без научна дебата, без вклученост на академската и ...

116 поврзани вести »

Напад врз седиштето на руска организација во Северен Кавказ

Р.С.Европа - пред: 23 часа

Руската проминентна организација за човекови права Меморијал соопшти дека нејзиното седиште во Ингушетија била запалено во терористички напад. Според организацијата, нападот бил со цел тие да прекинат со работа и да го напуштат Северен Кавказ.

Јункер: Западен Балкан заслужува вистинска европска перспектива

Р.С.Европа - 17.01.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер изјави пред Европскиот парламент дека земјите од Западен Балкан заслужуваат вистинска европска перспектива. „Целта мора да биде јасно поставена.

55 поврзани вести »

Столтенберг: Решение за спорот за името, па членство во НАТО

Р.С.Европа - 17.01.2018

НАТО ќе ја покани Македонија да се приклучи како негова земја членка, откако ќе се постигне взаемно прифатливо решение за спорот за името во рамките на ОН, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

296 поврзани вести »

Донесен Закон за урбано зеленило

Р.С.Европа - 17.01.2018

Собранието донесе Закон за урбано зеленило преку кој е предвидено да се зголеми процентот на зелени површини во урбаните средини и да запре уништувањето на зеленилото. Со Законот треба да се воведе целосен систем за планирање, подигање, поддржување, ...

Судот ја одби жалбата за притворот на пратеникот Муковски

Р.С.Европа - 17.01.2018

Апелацискиот суд донесе одлука со која му го потврди притворот на пратеникот Крсто Муковски, односно како неосновани ги одби неговите жалби. Жалбите на пратеничката Жаклина Пешевска и на Борис Дамовски се на мислење во Вишото јавно обвинителство, а ...

43 поврзани вести »

Функционери положија цвеќе пред споменикот на Скендербег

Р.С.Европа - 17.01.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери, лидерот на ДУИ Али Ахмети и други министри, пратеници и функционери од партијата денеска положија цвеќе пред споменикот на Ѓерѓ Кастриот – Скендербег по повод 550 годишнината од неговата смрт.

64 поврзани вести »

Столтенберг вечер во Скопје, средбите утре

Р.С.Европа - 17.01.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг од вечер пристигнува во Скопје каде што ќе престојува во дводневна посета. Средбите со македонските политичари ги почнува утре. Прво ќе разговара со министерот за надворешни работи Никола Димитров, потоа ...

296 поврзани вести »

Владата изрази жалење за убиството на Ивановиќ

Р.С.Европа - 17.01.2018

Владата на Република Македонија изразува длабоко жалење за бруталното убиство на еден од политичките лидери на Србите на Косово, соопшти денеска владината прес-служба. „Со целосно разбирање за траумите од овој нецивилизиран чин, се надеваме на ...

132 поврзани вести »