TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Убиени двајца војници во источна Украина

Р.С.Европа - 17.01.2018

Украинската војска соопшти дека двајца нејзини војници се убиени и петмина се повредени, откако експлозивна направа оштетила воено возило во источниот дел на земјата, каде опстојува конфликтот со сепаратистите поддржани од Русија и покрај договорот ...

Западен Балкан приоритет на бугарското претседавање

Р.С.Европа - 17.01.2018

Западен Балкан, сигурна и стабилна Европа и дигиталните вештини се меѓу приоритетите на бугарското претседавање со Советот на ЕУ, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во денешното излагање пред европскиот Парламент во Стразбур.

55 поврзани вести »

Дескоска: Преземените мерки одат пред барањата на синдикатите

Р.С.Европа - 17.01.2018

Министерката за образование и наука Рената Дескоска изјави оти е неспорно дека има дијалог меѓу Владата и синдикатите, но и оти нејзиниот впечаток е дека со мерките што ги преземаат одат дури и пред барањата на синдикатите.

45 поврзани вести »

Димитров „оптимист со грижи“ за исходот од разговорите за името

Р.С.Европа - 17.01.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров изјави дека очекува на денешната рунда разговори медијаторот Метју Нимиц да понуди првична рамка што ќе овозможи суштински напредок во решавањето на спорот за името.

20 поврзани вести »

СОНК протестира, Наставничкиот пленум ги бојкотира

Р.С.Европа - 17.01.2018

Синдикатот за образование, наука и култура и Иницијативата за формирање Синдикат на Наставничкиот пленум стојат на истите барања, но меѓусебно се обвинуваат дека немаат легитимитет да ги застапуваат интересите на вработените во образованието.

45 поврзани вести »

Руската црква бара враќање на употребата на јулијанскиот календар

Р.С.Европа - 17.01.2018

Висок претставник на Руската православна црква ја повика Русија да се врати на својот традиционален јулијански календар кој бил користен до февруари 1918 година. Во телевизиско интервју Александар Шчипков рече дека преместувањето на грегоријанскиот ...

Разговори за името во Њујорк, Столтенберг во Скопје

Р.С.Европа - 17.01.2018

Во пресрет на новата рунда разговори за името и подигнатиот оптимизам за компромис меѓу Македонија и Грција, аналитичарите на посетата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг гледаат како на охрабрување за процесите што ќе следуваат.

298 поврзани вести »

Аманатидис: Над 140 земји ја нарекуваат земјата Република Македонија

Р.С.Европа - 17.01.2018

Повеќе од 140 земји веќе ја нарекуваат земјата Република Македонија, изјави грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јанис Аманатидис коментирајќи ја изјавата на медијаторот Метју Нимиц дека во предлогот за решавањето на спорот за името ќе биде ...

Одложено рочиштето за предметот на СЈО „Таргет-Тврдина“

Р.С.Европа - 17.01.2018

За 27 март е одложено судењето за предметот на СЈО „Таргет-Тврдина“ кој се однесува на незаконското прислушување и за уништување на опрема за прислушување. Во Кривичниот суд денеска пристигнаа поранешната министерка за внатрешни работи Гордана ...

58 поврзани вести »

Ракометен успех за национална гордост

Р.С.Европа - 17.01.2018

Во очекување на натпреварот на македонската репрезентација со Германија, граѓаните се надеваат на солидна игра и добар пласман на ракометарите. Социолозите, пак, велат дека спортот ги обединува луѓето и го јакне националниот идентитет.

27 поврзани вести »

Приштина сугерира странска улога во убиството на Ивановиќ

Р.С.Европа - 17.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека убиството на српскиот политички лидер на северот на Косово Оливер Ивновиќ било резултат на нелегално мешање што доаѓа надвор од Косово. Косовската полиција во вторникот му го предаде телото на убиениот ...

61 поврзани вести »

Нимиц: Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во името

Р.С.Европа - 17.01.2018

„Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во предлог решението за името бидејќи веќе го имаат признаено повеќе од 100 земји во светот“, изјави за грчката ТВ Антена медијаторот на ОН Метју Нимиц пред денешната нова рунда разговори во Њујорк со ...

58 поврзани вести »

Трамп доби одлична оценка на тестот за деменција

Р.С.Европа - 17.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, минал „исклучително добро“ на тестот за деменција, кој беше спроведен во минатата недела, изјави вчера неговиот доктор Рони Џексон. Првиот претседателски тест на Трамп, како што додаде, бил со цел да ги ...

58 поврзани вести »

Пендаровски: Посетата на Столтенберг во важен момент за Македонија

Р.С.Европа - 17.01.2018

Националниот координатор на Македонија во НАТО Стево Пендаровски изјави дека посетата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се случува во момент кога Македонија се наоѓа на важна крстосница.

39 поврзани вести »

Харадинај алудира на странска вмешаност во убиството на Ивановиќ

Р.С.Европа - 17.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај алудира дека убиството на локалниот српски политичар Оливер Ивановиќ било резултат на „незаконско мешање во северниот дел на Косово од страна на странски институции“.

61 поврзани вести »

Во Њујорк нова рунда преговори Скопје – Атина

Р.С.Европа - 17.01.2018

Нова рунда преговори, втора од нивното обновување, ќе се одржи денеска во Њујорк меѓу преговарачите на Македонија и на Грција Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, со посредство на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц.

33 поврзани вести »

Стадионот ги изеде парите за борба против загадувањето во Битола

Р.С.Европа - 16.01.2018

Во Битола е загадено, но наместо пари за борба против загадувањето, локалната власт мора да го плаќа договорот на претходната администрација за стадионот. Во услови кога Битола се соочува со големо аерозагадување, Општината е принудена добар дел од ...

Рама изрази жалење поради убиството на Ивановиќ

Р.С.Европа - 16.01.2018

Албанскиот премиер Еди Рама изрази жалење поради убиството на Оливер Ивановиќ. На Твитер, Рама напиша дека убиството на Оливер Ивановиќ е "злонамерно дело што поттикнува омраза и напнатост".

129 поврзани вести »

Во Германија истраги против 10 осомничени ирански шпиони

Р.С.Европа - 16.01.2018

Државното обвинителство во Германија обајви дека полицијата спроведе серија претреси низ целата земја во врска со истрагите за 10 осомничени ирански шпиони. Сепак, официјални лица изјавија дека немало апсења како резултат на рациите на 16 јануари.

Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за Ивановиќ

Р.С.Европа - 16.01.2018

Обвинителството за организиран криминал денеска започна предистражна постапка во врска со убиството на претседателот на Граѓанска иницијатива „Слобода, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица.

129 поврзани вести »