TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Научниците работат на вакцина против зависност од наркотици

Макфакс - тукушто објавено

Во САД секој ден умираат по 115 луѓе како последица на предозираност со различни лекови. За големиот број смртни случаи исто така придонесува и фактот што лекарите често им препишуваат на пациентите лекови за олеснување на болката.

3 поврзани вести »

Педесетгодишен пациент излегол од операција со две срца

Макфакс - пред: 44 мин

Пациент од Индија на возраст од 50 години трабало да добие ново срце преку стандардна трансплантација, но во текот на операцијата лекарите сфатиле дека срцето што било од донор тинејџер е премногу мало за него.

13 поврзани вести »

Една жртва во сообраќајна несреќа пред клучката кај Радишани

Макфакс - пред: 59 мин

Едно лице го загуби животот, а друго е повредено во сообраќајната несреќа што се случила денеска околу 17.20 часот на обиколницата околу Скопје пред клучката кај Радишани. Според информациите од МВР, незгодата се случила меѓу автомобил „рено меган“ ...

22 поврзани вести »

СДСМ: Секој споменик дивоградба е симбол на насилното владеење на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - пред: 1 час

Христијан Мицковски покажува дека нема капацитет да ја надмине матрицата на делување и функционирање на Никола Груевски, велат од владејачката СДСМ како реакција на денешната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со ...

53 поврзани вести »

(Фото) Град Скопје: Дрвото кај споменикот на Ќосето ќе чини 5.000 денари

Макфакс - пред: 1 час

Дрвото Гинко кое ќе биде посадено на местото каде досега се наоѓаше споменикот на Ќосето, ќе биде дел од вкупната набавка за разеленување на главниот град, а само тој садник се очекува да чини околку 5.000 денари, информираат од Град Скопје.

55 поврзани вести »

Компаниите од Гази Баба запознаени со можноста за заеднички проекти со јавниот сектор

Макфакс - пред: 2 часа

Општина Гази Баба, Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија (ЗЕЛС) и германската организација за меѓународна соработка-ГИЗ, преку Отворен регионален фонд за модернизација на општински услуги денеска одржаа тркалезна ...

4 поврзани вести »

(Видео) Иако човек се обидуваше да го спречи, овој робот го направи она што го сакаше

Макфакс - пред: 2 часа

Американската компанија „Бостон динамикс“ неодамна ја тестирала способноста на својот робот „Спорт мини“ да ги совлада пречкитедодека ја отвора вратата и минува низ неа. Човекот, кој го донесе роботот до вратата, му ја покажа бравата и му даде ...

6 поврзани вести »

Хрватски воз заглавил во длабок снег: патниците со часови се бореле со тешките услови

Макфакс - пред: 3 часа

Поради високиот снег и наносите, возот кој од Сплит кон Загреб тргнал во средата во 21.43 часот, по цели 14 часа патување, не бил воопшто блиску до својата крајна дестинација. Тоа ги довело до очај патниците кои биле жедни и гладни, а повремено и ...

3 поврзани вести »

Поради магла, намалена видливост на Стража, Плетвар и во Крушево

Макфакс - пред: 3 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму додаваат дека намалена видливост поради појава на магла има на планинските превои Стража, Плетвар и во Крушево, каде ...

Дефект на трафостаница остави без струја повеќе скопски населби

Макфакс - пред: 3 часа

Поради испадот на извод од 110-киловолтната трафостаница „Васил Главинов“, денеска без струја останаа повеќе скопски населби односно Бутел, Радишани, Шуто Оризари и Визбегово. Екипите на „ЕВН Македонија“ почнаа со приклучување на дистрибутивната ...

13 поврзани вести »

Вилијам Дефо награден со „Златна мечка“ за животно дело на 68. Берлинале

Макфакс - пред: 3 часа

Американскиот актер Вилијам Дефо од страна на Берлинскиот филмски вестивал е одликуван со награда за животно дело. Статутката „Златна мечка“ на познатиот актер му ја врачи култниот германски режисер Вим Вендерс.

5 поврзани вести »

Мицкоски: Рушењето споменици на револуционери е слепа политика на омраза

Макфакс - пред: 4 часа

Речиси и да нема ден, а да нема некој скандал приреден од владата. Граѓаните се чуствуваат неспокојни и свесен сум дека таа несигурност ги обесхрабрува и удира по нивното достоинство, изјави денеска претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ...

53 поврзани вести »

СДСМ: Владата што ја предводиме ги санира штетите од корупцијата во времето на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - пред: 4 часа

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за корупција, кога на сите им е јасно дека токму оваа партија со години практикуваше криминал, корупција и расипничко работење за сопствено богатење на сметка на осиромашените граѓани и држава, стои во ...

38 поврзани вести »

Нaцев: Врхушката на власт се однесува како парите на граѓаните да се нивна приватна сопственост

Макфакс - пред: 4 часа

Уште на 1 ноември премиерот Зоран Заев најави дека двајца високи функционери во Владата се под истрага за сомнение за сторена корупција. Од 1 ноември поминаа речиси четири месеци, а јавноста не виде никаков резултат.

38 поврзани вести »

Таравари и албанскиот амбасадор разговарале за Унијата на албански општини

Макфакс - пред: 4 часа

Амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река, престојуваше на официјална посета во општина Гостивар, при што беше пречекан од страна на градоначалникот, Арбен Таравари. Како што информираат од општината, на пријателската средба, ...

72 поврзани вести »

Претставниците на ОБСЕ/ОДИХР задоволни од работата на АВМУ во текот на локалните избори

Макфакс - пред: 5 часа

Делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од заменик шефот на одделот за избори, Ричард Лапин и советничката за избори во ОБСЕ/ОДИХР Тамара Отиашвили, денеска во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го претстави конечниот извештај на ...

4 поврзани вести »

Полицијата испитува сомнителен пакет испратен до принцот Хари и неговата свршеница

Макфакс - пред: 5 часа

Полицијата во Лондон соопшти дека испитува сомнителен пакет, кој бил испратен до принцот Хари и неговата свршеница, Меган Маркл. Полициските сили велат дека „пакетот со супстанци“ на 12 февруари бил испорачан во палатата „Сент Џејмс“, каде принцот ...

14 поврзани вести »

Николовски: Поддршката од ЕУ и од донаторската заедница е од големо значење за идните политики во земјоделскиот сектор

Макфакс - пред: 5 часа

Денеска во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се одржа состанок на Секторската работна група за земјоделство и рурален развој, на која беа поканети и претставници од Делегацијата на Европската унија, претстваници од ...

12 поврзани вести »

Владо Јовановски излегува од затворот во Шуто Оризари

Макфакс - пред: 5 часа

Aктерот Владо Јовановски, кој повеќе од два месеца беше во притвор поради настаните во Собранието од 27 април минатата година, излегува од затворот во Шуто Оризари. Имено, кривичниот совет на скопска Апелација одлучил да ја прифати неговата жалба и ...

53 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Влатко Ѓорчев веќе не е координатор на пратеничката група во Собранието

Макфакс - пред: 6 часа

Пратеникот Владимир Ѓорчев кој што во овој изминат период ја објавуваше функцијата координатор на нашата пратеничката група во Собранието, поради голем обем на обврски и презафатеност одлучи да се повлече.

46 поврзани вести »