TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се обиде да злоупотреби лични трагедии за сопствена промоција

Макфакс - 17.02.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ спадна толку ниско што освен лажните вести сега се обидува да злоупотребува лични трагедии и судбини за политички цели, реагира СДСМ на обвинувањата на Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

22 поврзани вести »

Косовската Влада даде зелено светло за спогодбата за демаркација со Црна Гора

Макфакс - 17.02.2018

Владата на Косово денеска даде зелено светло на спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора, за која претходно дадоа согласност претседателите на Косово, Хашим Тачи, и на Црна Гора, Филип Вујановиќ.

111 поврзани вести »

„Совест“ до Валентино Димитровски: Манипулациите со обвинување за шовинизам, не може да се посилни од законот

Макфакс - 17.02.2018

„Од било каде да тргнеме, секогаш стигнуваме до истото: ненадејното, молкум и “одозгора“ веќе стокмената далавера за од апансас збрчување на тешките машини среде охридската чаршија во доцната есен 2017.

2 поврзани вести »

Белчев: Осумте милиони евра за дислокација на галиите, Шилегов да ги пренамени за ново училиште во Ченто

Макфакс - 17.02.2018

Му порачуваме на Петре Шилегов 8-те милиона евра наменети за дислокација на галиите да бидат пренаменети за изградба на ново основно училиште во населба Ченто, изјави Живко Белчев, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Гази Баба.

22 поврзани вести »

Рита Ора ќе пее во Приштина на прославата за независност на Косово

Макфакс - 17.02.2018

Британската пејачка со косовско потекло, Рита Ора, вечерва ќе одржи концерт на плоштадот во Приштина по повод 10-годишнината од прогласувањето независност на Косово. „Многу сум возбудена што ќе ви се придружам во Косово по повод одбележувањето на ...

24 поврзани вести »

(Видео) Андоновска: МТСП не излезе со конкретни податоци за девојчето од „25 Мај“

Макфакс - 17.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ и јавноста се згрозени од неодговорноста и индолентноста на надлежните институции за скандалот со сексуално злоставување на малолетно девојче згрижено во Јавната установа за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми „25 Мај”, изјави ...

49 поврзани вести »

Срамно е што Шилегов се фали со простор за автобуска станица, смета ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.02.2018

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, срамно е што градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, се фали со простор за автобуска станица. Според партијата, отворањето на старата постојка во ГТЦ нема да го заживее трговскиот.

46 поврзани вести »

Ахмети: Што се однесува до мене, законот за јазици е усвоен

Макфакс - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност. „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече Ахмети на свечена академија по повод 10-годишнината ...

43 поврзани вести »

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа на патот Македонски Брод-Прилеп

Макфакс - 17.02.2018

Две лица загинаа, а две се повредени во сообраќајна несреќа што се случила утринава околу 11 часот на патот Македонски Брод-Прилеп, во близина на село Ропотово. Во несреќата учествувале автомобил „лада самара“ со битолски таблички управуван од М.Б.

29 поврзани вести »

Автомобил удри во девојка во Скопје, повредената пренесена во болница

Макфакс - 17.02.2018

Дваесетгодишна девојка од Скопје е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во 13,25 часот, на крстосницата од улица Мајка Тереза и улица Ацо Караманов. До несреќата дошло кога „ренџ ровер” со скопски регистарски таблички ...

23 поврзани вести »

Поранешен директор на охридската болница набавил неупотреблива опрема од 700.000 денари

Макфакс - 17.02.2018

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Љ.А.(61) од Охрид, поранешен директор на ЈЗУ „Општа болница“ Охрид.

26 поврзани вести »

Се пренасочува сообраќајот на патот Радовиш-Штип поради снимање на филм

Макфакс - 17.02.2018

Од 07:00 часот утринава, поради снимање на филм, сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип, на 4 километри се пренасочува десно, кон Републичка сообраќајна полиција за влез во Штип, соопшти Автомотосојузот на Македонија.

55 поврзани вести »

Николоски на самитот на ЦДИ: Мојата партија е под напад

Макфакс - 17.02.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, се обрати на самитот на Центристичката Демократска Интернационала во Будимпешта каде ВМРО-ДПМНЕ беше примена за полноправна членка. На самитот меѓу другите присуствуваа и претседателот на ЦДИ ...

13 поврзани вести »

(Видео) Со диско музика, 50-ка се врати во ГТЦ

Макфакс - 17.02.2018

Со диско музика, автобусот на ЈСП со број 50 се врати во ГТЦ. Автобусите повторно застануваат во подрумот каде што денеска имаше бина од која диџеј пушташе музика. На настанот имаше голем број на луѓе, а во автобусите што пристигнуваа на ...

46 поврзани вести »

Косово слави 10-годишнина од прогласувањето независност

Макфакс - 17.02.2018

Косово денеска и утре ја одбележува 10-годишнината од прогласувањето независност со одлука на Собранието на 17 февруари 2008 година. По тој повод денеска владата на Косово ќе одржи свечена седница, а ќе се одржат и разни манифестации и изложби.

111 поврзани вести »

„Кока-кола“ забележа загуба од 2,75 милијарди долари

Макфакс - 17.02.2018

Американската компанија „Кока-кола“ забележа загуба во последниот квартал од минатата година поради порастот на даночните обврски на 3,6 милијарди долари, што е последица на неодамна усвоените измени на даночните закони во САД.

19 поврзани вести »

Димитров: Атина сака име во кое ќе има јасна дистинкција меѓу државата Македонија и регионот Македонија во Грција

Макфакс - 17.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во емисијата „Панорама“, што се емитуваше синоќа на бугарската телевизија БНТ1 повтори дека не може да зборува какво име договараат Македонија и Грција.

27 поврзани вести »

Двајца скопјани искасани од кучиња скитници

Макфакс - 17.02.2018

Маж и жена од Скопје вчера пријавиле во полиција дека биле искасани од кучиња скитници на различни локации во градот. Според информациите на МВР, А.Р.(42) од Скопје вчера пријавила дека во 15,30 часот на улица Лука Геров нејзината мајка В.Р.

27 поврзани вести »

Јаневски: Карневалџиите знаат најдобро како се рушат бариерите и како се бришат границите меѓу земјите и народите

Макфакс - 17.02.2018

Традиционално и оваа година, пред почетокот на маскенбалот, вчеравечер се одржа карневалско дружење на гостите од странство со претставниците на карневалските групи од Струмица. Срдечно добредојде, од негово лично име и од името на граѓаните на ...

119 поврзани вести »

(Видео) Фамозниот остров-аеродром на Малдивите

Макфакс - 17.02.2018

Меѓународниот аеродром во Мале, главниот град на Малдивите, е единствен кој нуди интернационални летови во оваа островска држава во јужна Азија. Се наоѓа на островчето Хулхуле, во близина на главниот остров Мале.

7 поврзани вести »