TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Мрачен декември во Москва, Сонцето сјаело само 6 минути

Макфакс - 16.01.2018

Декември, 2017 година, за Москва бил еден од најмрачните месеци во историјата. Жителите на овој град во овој месец виделе сончева светлина само 6-7 минути, соопштиле руски метеоролози. „Според опсерваторијата на Московскиот државен универзитет, ...

9 поврзани вести »

Русија го осуди убиството на Ивановиќ и го нарече кукавички чин

Макфакс - 16.01.2018

Русија го осуди убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косово и го оцени како кукавички чин. „Обидите со такви методи да се постигнат политички поени придонесува за влошување на атмосферата на терор и за меѓуетнички конфлик во регионот“, ...

162 поврзани вести »

Србин и Албанец го истражуваат убиството на Ивановиќ

Макфакс - 16.01.2018

Јавниот обвинител на Косово, Шикри Сила, изјави дека двајца обвинители го истражуваат убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ. „Убиството го истражува тим составен од двајца наши обвинители Нијази Реџа и Јова Радовиќ“, рекол Сила за ...

162 поврзани вести »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе стори сè за членство во ЕУ и НАТО, од Владата гледаме само декларативни заложби

Макфакс - 16.01.2018

Стратешка определба на Република Македонија е членство на државата во ЕУ и НАТО. ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија во минатото и во иднина ќе стори сè во насока на остварување на овој наш стратешки интерес, рекол претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Двете страни се отворени за дијалог и изнаоѓање решенија, соопштија од Владата по средбата со КСС

Макфакс - 16.01.2018

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерката за образование и наука Рената Тренеска Десковска, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан ...

26 поврзани вести »

Мадуро најави месечна помош од 3,83 долари за трудниците во Венецуела

Макфакс - 16.01.2018

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, најави дополнителна помош за бремените жени од 3,83 долари месечно. Тој во своето годишно обраќање на нацијата објави дека бремените жени ќе добиваат месечен додаток од 700.000 боливари.

7 поврзани вести »

Харадинај закажа седница на Советот за безбедност на Косово

Макфакс - 16.01.2018

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, за во 18 часот закажа седница на Советот за безбедност. Седницата е закажана по убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ. Според најавите, Советот ќе ја разгледува општата ...

162 поврзани вести »

Османи на средба со албанскиот претседател Илир Мета

Макфакс - 16.01.2018

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес ќе престојува во еднодневна работна посета на Тирана, каде ќе оствари средби со државниот врв на Република Албанија. Во рамки на посетата Османи ќе оствари одвоени средби со ...

38 поврзани вести »

(Видео) Спасовски на средба со генералниот секретар на Интерпол

Макфакс - 16.01.2018

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во седиштето на Генералниот секретаријат на Интерпол во Лион, Франција, оствари работна средба со Јирген Сток, генерален секретар на Интерпол.

20 поврзани вести »

Туск: ЕУ е отворена за можноста Велика Британија и натаму да остане членка

Макфакс - 16.01.2018

Европската унија е отворена за можноста дека Велика Британија ќе го промени ставот за Брегзит и да остане дел од унијата, рече во Европскиот парламент, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

20 поврзани вести »

Во земјата годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод

Макфакс - 16.01.2018

Во земјата годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод, што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во буџетот. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по денешната работна средба со директорот на ...

34 поврзани вести »

Лазаров: Потпишуваме за нерешено против Германија

Макфакс - 16.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров на денешниот брифинг со новинарите во Загреб рече дека е задоволен од почетокот на шампионатот. „Ова е одличен старт за нас на едно европско првенство.

166 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ в четврток се враќа во Собранието за обраќањето на Столтенберг

Макфакс - 16.01.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ в четврток се враќаат во собранието за да го слушнат обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, потврдуваат за „Макфакс“ од партијата. Одлуката била донесена на синоќешната седница на Извршниот комитет на ...

32 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ оди контра целиот демократски свет кој го поддржа договорот за добрососедство

Макфакс - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од владејачката партија СДСМ во своето соопштение до јавноста објавено во контекст на прес-конференцијата на Никола Србов од ...

31 поврзани вести »

Даниела Рангелова повторно ќе ја води Унијата на жените на ВМРО-ДППМНЕ

Макфакс - 16.01.2018

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека на вчерашната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за формирање нов извршен комитет на Унијата на жените на ВМРО-ДПМНЕ.

Слободните синдикати ќе протестираат пред Владата

Макфакс - 16.01.2018

Конфедерацијата на слободните синдикати на Македонија денеска, во 5 до 12, ќе одржи протест пред Владата. Претседателот на Конфедерацијата, Благоја Ралповски, вчера извести дека имале средба со заменик-претседателката на Владата, Радмила Шекеринска, ...

25 поврзани вести »

Стоилов: Очекувам многу борба со Германија

Макфакс - 16.01.2018

„Имаме два натпревари, две победи. Пред да дојдеме тука, рековме дека ќе одиме чекор по чекор, без еуфорија, без ветувања. Одигравме супер тежок натпревар со Словенија и го добивме, одигравме тежок натпревар со Црна Гора, исто така го добивме.

66 поврзани вести »

Дански пронаоѓач обвинет за убиство на новинарка

Макфакс - 16.01.2018

Данскиот пронаоѓач и сопственик на подморница, Петер Мадсен е обвинет за убиство на шведската новинарка Ким Вол за време на патување во неговата подморница. Според информациите, Мадсен најверојатно ја задавил или ѝ го пресекол грлото, соопшти ...

12 поврзани вести »

Aгенцијата за европски образовни програми ќе ги тренира вработените за 20 илјади евра

Макфакс - 16.01.2018

За сума од приближно 20 илјади евра, или 1 милион и 227 илјади евра без ДДВ, Национална агенција за европски образовни програми и мобилност, ќе ги тренира вработените. Kaко што е објавено на „Е-набавки“, станува збор за 3 тренинзи за вработените кои ...

Миркуловски: Нема да се штедиме, ќе одиме на победа и против Германија

Макфакс - 16.01.2018

„Ќе одиме на победа и против фаворитот Германија“, порача ракометниот репрезентативец Филип Миркуловски, по вчерашната победа против Црна Гора и пласманот во втората фаза на евро-шампионатот во Хрватска „Сакаме да направиме три победи и нема да се ...

66 поврзани вести »