TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Ахмети му се заблагодари на Столтенберг за придонесот за Охридскиот договор

Макфакс - 18.01.2018

Членството на Македонија во НАТО како процес за зајакнување на мирот и стабилноста била една од темите за кои разговарале лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

184 поврзани вести »

Владата со честитки за добрите игри: Ракометарите се наши спортски амбасадори, а Раул е нивниот лидер

Макфакс - 18.01.2018

Владата на Република Македонија денес испрати соопштение до јавноста преку кое го вреднува успехот на нашите ракометари, кои, како што велат оттаму, на тековното европско првенство во Хрватска го носат дресот на Македонија во име на граѓаните на ...

20 поврзани вести »

Ирански филмови во Кинотеката

Макфакс - 18.01.2018

Филмски циклус посветен на современиот Ирански филм ќе се одржи од 22 до 27 јануари, во Кинотеката на Македонија. Иранската кинематографија е една од најистакнатите светски кинематографии.

10 поврзани вести »

Државниот комунален инспекторат три месеци без плата, Заев не го исполни ветувањето

Макфакс - 18.01.2018

Државата им должи три плати на вработените во Државниот комунален инспекторат. Премерот Зоран Заев не го исполни ветувањето дадено пред Нова година дека, по празниците, Владата ќе назначи директор и ќе им бидат исплатени заостанатите плати.

СДСМ ќе ги разгледа забелешките на Иванов и ќе одлучи како ќе гласа за Законот за јазиците

Макфакс - 18.01.2018

Пратеничката група на СДСМ ќе ги разгледа забелешките кои ги испратил претседателот Ѓорге Иванов за Законот за употреба на јазиците, по што ќе донесе одлука како ќе гласа. Според координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, Иванов ...

62 поврзани вести »

Тунтев: Обраќањето на Столтенберг е јасен сигнал дека сме на вистинскиот пат

Макфакс - 18.01.2018

Обраќањето на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг е јасен сигнал дека Македонија е на вистинскиот пат, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев. Тој ги поздрави реформските процеси на парламентарното мнозинство ...

184 поврзани вести »

Трамп ги додели наградите за лажни вести

Макфакс - 18.01.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, синоќа преку Твитер ги објави добитниците на неговите долго најавувани награди за лажни вести. Линкот кој го споделил Трамп води до интернет страницата на Републиканската национална комисија, каде се ...

52 поврзани вести »

Кукести крстови нацртани на споменикот на Крале Марко во Прилеп

Макфакс - 18.01.2018

Во текот на изминатата ноќ непознати сторители нацртале кукести крстови на споменикот на Крале Марко во центарот на Прилеп. Инспекциските служби при Општина Прилеп го регистрираа овој вандалски чин, а во текот на денот споменикот беше исчистен.

ВМРО-ДПМНЕ пред Столтенберг се пожалила на политички прогон

Макфакс - 18.01.2018

Македонија е единствената земја во Европа во која се врши жесток прогон врз опозицијата. Ова го истакнала делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

184 поврзани вести »