TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Објавено видео од евакуацијата на патниците од авионот на „Пегасус“, кој заврши во бездна

Макфакс - 15.01.2018

На Јутјуб е објавено видео од евакуацијата на патниците од авионот на компанијата „Пегасус“ кој завчера се излизга од замрзнатата аеродромска писта по слетувањето во турската провинција Трабзон и заврши во бездна.

12 поврзани вести »

Во вооружен инцидент во руско училиште повредени 15 луѓе

Макфакс - 15.01.2018

Двајца ученици во училиште во рускиот град Перм се одговорни за напад во кој се повредени 15 лица од кои 12 се хоспитализирани, соопштија руските власти. Како што се наведува, тие почнале расправија со употреба на студено оружје, а останатите ...

29 поврзани вести »

Трамп: Не сум расист

Макфакс - 15.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп негира дека е расист, по серијата обвинувања за неговата изјава во која го искористи зборот – шутрачки, за да ги опише африканските нации, објави БиБиСи.

42 поврзани вести »

Пратениците ќе одлучуваат како ќе се прислушува

Макфакс - 15.01.2018

Сетот закони за реформи во безбедносно-разузнавачкиот систем, кои се спроведуваат согласно препораките на Рајнхард Прибе, меѓу кои е и системот за следење на комуникациите се на денешниот дневен ред на Собранието.

Снег на Плетвар, Пресека и на Страцин, намалена видливост на Попова Шапка и Стража

Макфакс - 15.01.2018

Снег на Плетвар, Пресека и на Страцин, намалена видливост на Стража и Попова Шапка Сообраќајот на државните патишта изутринава се одвива по влажни коловози во северните, западните и југозападните делови од државата, а на некои повисоки места наместа ...

Собранието ќе го ратификува договорот со Бугарија

Макфакс - 15.01.2018

Договорот за добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија денеска ќе се најде пред пратениците во Собрание. Со ратификувањето во Собрание, договорот стапува на сила веднаш. На дневен ред ќе биде и презентирањето на програмата и ...

195 поврзани вести »

Европа се задушува – Македонија и Босна на врвот по загаденост на воздухот

Макфакс - 14.01.2018

Македонија е на второто место по загаденост во Европа, веднаш по Босна и Херцеговина. Најзагадени држави во Европа според присутните штетни честички во воздухот во урбаните средини се БиХ (55,1), Македонија (42,7), Бугарија (30,3), Полска (25,4), ...

29 поврзани вести »

(Видео) Автомобил заглави во ѕидот на зграда во Јужна Калифорнија

Макфакс - 14.01.2018

Автомобил заврши заглавен во ѕидот на зграда во Јужна Калифорнија, откако возачот со огромна брзина излетал од патот, удрил во оградата и завршил во вториот кат на зградата каде што има стоматолошка ординација.

23 поврзани вести »

Камерун: Автобус слета во бездна, загинаа дваесетина патници

Макфакс - 14.01.2018

Во сообраќајна несреќа во Камерум загинаа дваесетина патници кога автобус слетал од патот во бездна и удри во дрво, соопшти гувернерот на покраината во Камерун во која што се случи несреќата.

(Видео) Тепачка во Црна Гора за дочекот на Стара Нова година

Макфакс - 14.01.2018

Лидерот на опозицискиот Демократски фронт, Андрија Мандиќ на полноќ на насобраните им ја честиташе Православната Нова година, но во тој момент момче се качи на бината. Тој го прекина говорот на Мандиќ со пцовка „Кој ја е..

5 поврзани вести »

Лажен аларм за ракетен напад врз Хаваите предизвика паника

Макфакс - 14.01.2018

Лажен аларм за ракетен напад предизвика паника меѓу жителите на Хаваи. Дел од нив добиле телефонска порака со предупредување дека следува напад со балистички ракети, по што било побарано од нив да се евакуираат.

11 поврзани вести »