TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Собранието, но само за обраќањето на Столтенберг

Макфакс - 16.01.2018

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денес се враќа во Собрание, но само за време на говорот на Столтенберг. информираа за „Макфакс“ од партијата. Одлуката била донесена на седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, а пораката е да покажат дека ...

55 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ оди контра целиот демократски свет кој го поддржа договорот за добрососедство

Макфакс - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од владејачката партија СДСМ во своето соопштение до јавноста објавено во контекст на прес-конференцијата на Никола Србов од ...

Даниела Рангелова повторно ќе ја води Унијата на жените на ВМРО-ДППМНЕ

Макфакс - 16.01.2018

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека на вчерашната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за формирање нов извршен комитет на Унијата на жените на ВМРО-ДПМНЕ.

Слободните синдикати ќе протестираат пред Владата

Макфакс - 16.01.2018

Конфедерацијата на слободните синдикати на Македонија денеска, во 5 до 12, ќе одржи протест пред Владата. Претседателот на Конфедерацијата, Благоја Ралповски, вчера извести дека имале средба со заменик-претседателката на Владата, Радмила Шекеринска, ...

25 поврзани вести »

Стоилов: Очекувам многу борба со Германија

Макфакс - 16.01.2018

„Имаме два натпревари, две победи. Пред да дојдеме тука, рековме дека ќе одиме чекор по чекор, без еуфорија, без ветувања. Одигравме супер тежок натпревар со Словенија и го добивме, одигравме тежок натпревар со Црна Гора, исто така го добивме.

94 поврзани вести »

Дански пронаоѓач обвинет за убиство на новинарка

Макфакс - 16.01.2018

Данскиот пронаоѓач и сопственик на подморница, Петер Мадсен е обвинет за убиство на шведската новинарка Ким Вол за време на патување во неговата подморница. Според информациите, Мадсен најверојатно ја задавил или ѝ го пресекол грлото, соопшти ...

12 поврзани вести »

Aгенцијата за европски образовни програми ќе ги тренира вработените за 20 илјади евра

Макфакс - 16.01.2018

За сума од приближно 20 илјади евра, или 1 милион и 227 илјади евра без ДДВ, Национална агенција за европски образовни програми и мобилност, ќе ги тренира вработените. Kaко што е објавено на „Е-набавки“, станува збор за 3 тренинзи за вработените кои ...

Миркуловски: Нема да се штедиме, ќе одиме на победа и против Германија

Макфакс - 16.01.2018

„Ќе одиме на победа и против фаворитот Германија“, порача ракометниот репрезентативец Филип Миркуловски, по вчерашната победа против Црна Гора и пласманот во втората фаза на евро-шампионатот во Хрватска „Сакаме да направиме три победи и нема да се ...

74 поврзани вести »

Папата: Чувствувам срам и болка поради скандалот со сексуална злоупотреба во Чиле

Макфакс - 16.01.2018

Папата Франциск рече дека чувствува срам и болка поради скандалот со сексуалната злоупотреба што ја потресе католичката црква во Чиле, објави БиБиСи. Папата исто така за време на неговата прва посета на Чиле, побара прошка од жртвите на сексуална ...

11 поврзани вести »

Министерството ги предупредува градинките: Казната за политичко и верско организирање на децата е илјада евра

Макфакс - 16.01.2018

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) денеска упати допис до детските градинки во кој потсетува на некои одредби од Законот за заштита на децата. Оттаму ги потсетуваат градинките на одредбата од Законот со која „се забранува злоупотреба ...