TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мама365

Победете ја желбата за благо со овој вкусен шејк од мед и малини

Мама365 - пред: 6 часа

Имате желба за слатко? Не посегнувајте по нездрави колачи полни со шеќер. Наместо тоа направете го овој прекрасен освежителен овошен шејк и уживајте во неговиот одличен вкус. Потребни состојки за една порција: – 50 грама смрзнати малини – 100 мл ...

2 поврзани вести »

Околината е важен фактор за подобрување на состојбата кај импулсивните деца

Мама365 - пред: 6 часа

Децата кои имаат симптоми на импулсивност во основа покажуваат нетрпеливо однесување, кажуваат несоодветни зборови, ги покажуваат своите емоции без да се воздржат и без разлика на последиците што можат да ги предизвикаат.

Идни татковци избегнувајте ги долгите топли бањи

Мама365 - пред: 6 часа

Хигиената е секако на прво место- но кратко туширање во случајот е подобра варијанта од долгото излежување во када со врела вода. Ако со вашиот партнер се обидувате да добиете потомство, тогаш потрудете се тој да ги избегнува топлите бањи непосредно ...

Истражување: Тежината на мајката е ризик фактор за предвремено породување

Мама365 - пред: 6 часа

Истражувањата покажале дека постои тесна поврзаност помеѓу телесната тежина на мајката која боледува од дијабетес или хипертензија со предвременото породување. Докторката Аријана Буаве, од педијатрискиот одел на Канадската универзитетска клиника ...

Моторни вештини со кои располагаат бебињата од раѓањето до шестиот месец од животот

Мама365 - пред: 6 часа

Развојот на моторните вештини кај децата е многу значаен дел од нивниот целокупен развој. Добрата контрола над моториката кај децата им помага да го истражуваат светот околу нив, да ја развијат својата самодоверба и општиот конгитивен сегмент од ...

Рецепт: Посна салата од грав и кромид

Мама365 - пред: 6 часа

Одлично мезе или лесен ручек за време на пост. Потребни состојки: – половина килограм грав – млад кромид – 2 чешниња лук – масло за јадење – нане – оцет – сол Начин на подготовка: Целите зрна од претходно сварениот грав се мешаат со исецканиот млад ...

17 поврзани вести »

Проширете ги тесните кожни чевли со помош на овој едноставен трик

Мама365 - пред: 6 часа

Дали ви се случило едноставно да не можете да им одолеете на кожните чевли и да ги купите, иако ви се малку тесни во надеж дека ќе ги “разгазите”? Не очајувајте! Решението е многу едноставно. За почеток она што треба да го употребете е фенот за коса.

Рецепт: Посен колач со кокос и мармалад

Мама365 - 24.02.2018

Вистинско десертно уживање во деновите од постот. Потребни состојки: 300 мл. газирана вода 120 мл. масло за јадење 1 кесичка прашок за печиво 100 гр. кокос 200 гр. шеќер 250 грама брашно 2 супени лажици какао мармалад за премачкување Начин на ...

11 поврзани вести »

Претопло и преладно преку ноќта-како да го облечете детето за спиење

Мама365 - 24.02.2018

Ако сте во недоумица дали на детето му е претопло или преладно во текот на ноќта тогаш фатете ги неговите раце и нозе и според нивната топлина ќе добиете одговор на прашањето, ако му се ладни рацете или нозете најверојатно на детето му е ладно и ...

Редовната физичка активност ги зголемува шансите за полесно забременување

Мама365 - 24.02.2018

Жените кои што се почесто физички активни многу полесно забременуваат од оние кои што биле физички попасивни, особено доколку станува збор за ин витро оплодуваање. Долго време, научниците водеа дебата околу тоа дали физичката активност за зголемува ...

Правила за квалитетен детски сон

Мама365 - 24.02.2018

Здавите и продуктивни навики за спиење кај децата се непроценливи за нивниот здрав раст и развој. Правењето промени во секојдневната рутина на децата од страна на родителите со цел да им се овозможи правилен дневен биоритам во голема мера ќе го ...

Внимателно одржувајте ја хигиената на бебешките шишенца

Мама365 - 24.02.2018

Секојдневната стерилизација што често е рутинска постапка за многу нови родители. Давајќи зелено светло за процесот на стерилизација, стручњаците советуваат особено да бидеме внимателни при одржувањето на хигиената на бебешките шишенца.

Појадокот како извор на бета глукан ветува енергија во текот на целиот ден

Мама365 - 24.02.2018

Овој вкусен појадок е исклучително богат со сложени јаглени хидрати и бета глукан кој позитивно делува врз одржувањето на оптималното ниво на холестерол во крвта. Токму затоа овој појадок ќе ви овозможи енергија низ целиот ден.

Слатката храна може да предизвика тн. бихејвиорална зависност

Мама365 - 24.02.2018

Истражувањата на група американски научници тврдат дека благото може да создаде одреден вид на зависност , секако не во смисла на зависност како онаа што можат да ја предизвикаат опијатите.