TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мама365

Додека доите избегнувајте храна која предизвикува отоци

Мама365 - пред: 6 часа

Правилната и разновидна исхрана е од големо значење како за здравјето на мајката така и за здравствената состоба на доенчето во периодот на доење. Но, избенувањето на алкохолот и кофеинот не е единственото правило за кое треба да се придржуваат ...

Зошто бебето преферира само една дојка

Мама365 - пред: 6 часа

Наједноставниот одговор зошто бебето може да ја одбие едната дојка, односно многу помалку да цица од неа е бидејќи ништо во природата не е апсолутно симетрично, па така ни мајчините дојки.

Зголемување на апетитот во раната бременост

Мама365 - пред: 6 часа

Во текот на првите месеци од бременоста ( првото тромесечје ) се случуваат бројни промени и во телото на трудницата кои предизвикуваат складирање на масти и хранливи состојки. Овие залихи можат да се создадат многу рано, со цел да бидат на ...

Рибата во исхраната на доилките

Мама365 - пред: 6 часа

Во теорија, сите риби во себе содржат одредена количина на жива или невротоксини кои можат негативно да влијаат врз развојот на бебето. Во овој контекст, најмногу се мисли на негативното влијание што овие елементи го имаат врз невролошкиот развој на ...

Кои се причините за зачестеното мокрење во бременоста

Мама365 - пред: 6 часа

Зачестеното мокрење во текот на бременоста се случува токму поради зголемувањето на работата на бубрезите и проширувањето на матката во која расте плодот. Со самото ширење матката ги притиска останатите органи во абдоменалната празнина, меѓу кои и ...

Рецепт:Крем салата од макарони и црни маслинки

Мама365 - пред: 6 часа

Вкусна и лесна салата, одличен избор за секоја свечена трпеза. Потребни состојки: Начин на подготовка: Сварете ги макароните на вообичаениот начин.. Откако ќе ги сварите макароните, преминувате кон сечкање на состојќите, маслинките, краставичките ...

18 поврзани вести »

Уморните деца често се однесуваат хиперактивно

Мама365 - пред: 6 часа

Најчесто сигналите кои бебето ги испраќа кон личностите што се во неговата непосредна околина се однесуваат на потребата за храна и одмор. Ако бебето е одморно и сито, тогаш поголеми се можностите тоа да се зближи со луѓето од околината, пред се со ...

Турунџиева: Ги учам ќерките да бидат храбри жени, не плачки

Мама365 - пред: 10 часа

Животот е приказна. Нечија-тажна, друга пак среќна. Всушност и во едната и во другата има помалку или повеќе од двата елемента. Солзи и насмевки, тие се негов составен дел. Колку е тешко да се кренете при семејна загуба? Колку треба да сте силен за ...

Рецепт: Пилешко месо со авокадо

Мама365 - 17.01.2018

Пилешко месо подготвено по индиски рецепт. Состојки: Начин на подготовка: Загрејте го маслото во голема тава на средна температура. Исечкајте го месото на коцки, посипете ким и пржете додека не добие златна боја.

18 поврзани вести »

Кромидот помага против воспалени синуси

Мама365 - 17.01.2018

Ви преглагаме да го подготвите овој природен домашен лек против воспалени синуси од кромид и вински оцет кој ќе ги неутрализира симптомите и воспалението. Навечер, пред да си легнете, ситно исецкајте или изблендирајте една главица кромид.

За жените кои имаат „машки“ мозок

Мама365 - 17.01.2018

Доктор Дридакис во рамките на Универзитетот Кембриџ спровел истражување со кое докажал дека мозокот на жената е програмиран да се фокусира на емпатијата, што и помага полесно да сфати како се чувствуваат луѓето и да се однесњува во согласност со тоа ...

Дали некогаш сте пробале снег-научниците велат дека сепак тоа не е добра идеа

Мама365 - 17.01.2018

Понесени од возбудата што со себе ја носат забавните снежни игри, многумина од нас ја отвориле устата и се обиделе со јазикот да уловат некоја снегулка. Снежните радости скоро и да не можат да пројдат без вкусот на снегот.

66 поврзани вести »

Дали е можна бременост ако….

Мама365 - 17.01.2018

Дали жената може да забремени ако мажот пенетрира само неколку секунди во женскиот полов орган? Секој пат кога машкиот полов орган дојде во директен допир со вагината постои шанса за бременост.