TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета

„Тврдокорни“ денеска ќе протестираат против законот за јазиците

Мета - 21.01.2018

Македонски обединети сили (МОС), „Тврдокорни“ и уште неколку здруженија денеска во 13 часот пред Собранието на Република Македонија организираат „Протест против двојазичноста и албанизација на Македонија“.

Патријархoт Неофит: Имаме консензус со МПЦ-ОА за главните прашања

Мета - 21.01.2018

Имаме консензус за главните прашања на претстоечкото единство. Ова за БГНЕС го изјави патријархот Неофит одговарајќи на прашањето што може да се очекува во блиска иднина во однос на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската ...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла кај Плетвар и Неготино

Мета - 21.01.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а поради маглата на Плетвар и во Неготино видливоста е намалена до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна ...

Тимоние: Не го разбрав законот за јазици, постои простор за подобрување на текстот

Мета - 21.01.2018

Мислам дека не сум единствениот што не успеал да го разбере законот за јазици, бидејќи се работи за многу комплициран текст, барем во однос на неговата содржина, но и на последиците и мислам дека постои простор за подобрување во самиот текст вели ...

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд

Мета - 21.01.2018

Времето денеска ќе биде облачно, околу пладне и попладне ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините со снег. Повеќе врнежи ќе има во западните делови. Поради нагло заладување проследено со засилен северен ветер, кон крајот на денот врнежите ќе ...