TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

„Театар за сите“ организира Отворен час со режисерот Слободан Унковски

МКД - пред: 12 часа

Првиот Отворен час што „Театар за сите“ го организира во 2018 година е со театарскиот режисер Слободан Унковски, поранешен професор по театарска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Тема на отворениот час е театарската режија.

4 поврзани вести »

Тунтев: Јасни се пораките на Столтенберг, на вистинскиот пат сме

МКД - пред: 13 часа

Обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и пораките што ги испрати се јасен сигнал дека сме на вистинскиот пат како држава која претендира да стане европска земја во која ќе бидат препознаени, втемелени и практикувани европските ...

369 поврзани вести »

„Македоника литера“ го објави романот „Писателот оддалеку“ од Владан Матијевиќ

МКД - пред: 13 часа

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје неодамна го објави романот „Писателот оддалеку“ на еден од најнаградуваните и најафирмираните современи српски писатели Владан Матијевиќ, во превод од српски јазик на Ленче Тосева.

3 поврзани вести »

Гарет: Почнувам да ја разбирам македонската љубов кон ракометот! Македонија!

МКД - пред: 13 часа

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, вчера за време на натпреварот меѓу Германија и Македонија на Твитер објави: ...

24 поврзани вести »

Вечер со поезијата на Павлина Климкар Меанџиева ќе се одржи во Велешкиот театар

МКД - пред: 13 часа

Во вторник, на 23-ти јануари, во фоајето на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, со почеток во 20 часот, ќе се одржи Вечер со поезијата на Павлина Климкар Меанџиева. Модератор на поетската вечер ќе биде писателот и драматург Сашо Димоски, а избор ...

5 поврзани вести »

Македонија со два гола во Топ 5 од Групите Ц и Д, „шраубата“ на Стоилов на врвот (ВИДЕО)

МКД - пред: 13 часа

Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги објави петте најубави голови од првата фаза во Групите Ц и Д, Македонија има два атрактивни погодока, „шраубата" на Столе Стоилов против Германија е на врвот Нашите ракометари постигнаа неколку маестрални ...

35 поврзани вести »

Недела на ирански филм ќе се одржи во Кинотеката на Македонија

МКД - пред: 13 часа

Во Кинотеката на Македонија од 22 до 27 јануари ќе се одржи филмскиот циклус посветен на современиот Ирански филм. Програмата се реализира со помош на Амбасадата на Исламска Република Иран во Скопје, во чија селекција се и филмовите.

8 поврзани вести »

Џафери до Столтенберг: Да се финализира „незавршената работа“ од самитот во Букурешт

МКД - пред: 13 часа

Претседателот на Парламентот, Талат Џафери на денешната средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази убеденост дека само со конструктивен дијалог со соседите во однос на спорните прашања и со активен ангажман на институциите и на ...

369 поврзани вести »

Ѓорчев за средбата со Столтенберг: ВМРО-ДПМНЕ порача дека ќе ги поддржи сите чекори што ќе ја доближат Македонија до ...

МКД - пред: 13 часа

Ќе ги поддржиме сите чекори што ќе ја приближат Македонија кон членството во НАТО, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, по средбата на претставниците на партијата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

369 поврзани вести »

Столтенберг до Ахмети: Сѐ уште има место за знамето на Македонија во НАТО, ама името да се реши

МКД - пред: 14 часа

Му се заблагодарив на Столтенберг за придонесот на НАТО за реформите во последните 16 години и за придонесот за Охридскиот договор. НАТО има улога на спасување на земјата и зачувување на нејзината територијалност ", рече Aли Ахмети, лидерот на ДУИ ...

369 поврзани вести »

Повторената судска постапка за „Монструм“ стартува на 12 февруари

МКД - пред: 14 часа

За 12 февруари Основниот суд го закажа судењето за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковските езера. Судењето стартува од почеток, а ќе го суди судијата Огнен Ставрев. Врховниот суд ја укина првостепената и второстепената пресуда и ...

13 поврзани вести »

Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови (ФОТО)

МКД - пред: 14 часа

Во текот на изминатата ноќ непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на Крал Марко во центарот на Прилеп. Инспекциските служби при Општина Прилеп го регистрираа овој вандалски чин, а во текот на денот споменикот беше исчистен, ...

22 поврзани вести »

Германските медиуми: Северот на Косово – мафијашка црна дупка

МКД - пред: 14 часа

Во хибридното владеење со северот на Косово учествуваат Белград, Приштина, меѓународните мисии и криминалот, пишуваат германските медиуми а пренесува Дојче веле . Со години се знае дека во таквиот хаос цветаат мафијашките структури, пишува печатот ...

158 поврзани вести »

Савески: И оваа власт има двојни аршини

МКД - пред: 14 часа

„Да се повлече обвинението против Павле Боговски, а да не се повлече против нас, тоа посочува на двојни аршини. За тој што е во власта – еден аршин, а за тој што критикува – друг аршин. Ќе дочекам пресуда за помалку од 10 години или во мојот случај ...

53 поврзани вести »

Самсунг галакси А8 (2018) претставен во Македонија

МКД - пред: 14 часа

Новиот самсунг галакси А8(2018) (Galaxy A8(2018)) денес беше претставен во Македонија. Новиот модел како надополнување на Галакси А (Galaxy A), серија на паметни уреди, доаѓа со Двојна Предна Камера (Dual Front Camera), голем "Бесконечен" (Infinity) ...

16 поврзани вести »

Иванов со порака до Столтенберг: Треба да го добиеме заслуженото членство во НАТО

МКД - пред: 14 часа

Република Македонија во континуитет покажува дека е доверлив и стратешки партнер и сојузник на НАТО и неопходно е да го добиеме одамна заслуженото членство во Алијансата, со што ќе се создадат трајни придобивки за безбедноста, стабилноста и ...

28 поврзани вести »

Го претепал дека не му дал лек без рецепт, аптекарот однесен на Ургентен

МКД - пред: 15 часа

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против С.С. (30) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка телесна повреда. Според полицијата С.С. на 28 декемви 2017 година околу 11 часот во Куманово во аптека на ...

12 поврзани вести »

Сосила ја однел во својот дом и ѝ кажал дека ќе му биде жена

МКД - пред: 15 часа

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против М.Ф. (20) од тетовското село Пирок, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело противправно лишување од слобода. Според МВР дваесетгодишниот М.Ф.

30 поврзани вести »

Брачен пар нападнат на улица, напаѓачот со возило им го попречил патот

МКД - пред: 15 часа

Вчера 52-годишната Р.И. пријавила дека на 16 јануари околу 15 часот на крстосница од ул. „Мелничка" со ул. „Бутелски Венец", во Скопје, таа и нејзиниот сопруг С.И. биле физички нападнати од непознато лице.

17 поврзани вести »

Инструктори лажно завеле извршена обука за кандидати за возачи

МКД - пред: 15 часа

Штипската полиција поднесе кривична пријава против И.В. (37) од Делчево, А.А. (28) од Делчево, В.А. (61) од Кочани, управител во правното лице „Ацико Трејд" Делчево поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на ...

3 поврзани вести »