TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Хан: ЕК ќе препорача почеток на преговорите со Македонија и Албанија

МКД - пред: 7 часа

Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

37 поврзани вести »

Денеска пратенички прашања

МКД - пред: 7 часа

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница за поставување пратенички прашања. Седница за пратенички прашања се одржува секој последен четврток во месецот, а премиерот и членовите на Владата одговараат на прашања на пратениците.

26 поврзани вести »

Укинати забраните за камиони на Стража и Маврово

МКД - пред: 8 часа

Од утрово укинати се забраните за тешки товарни возила на планинските превои Стража и Маврово кои беа воведени поради интензивни врнежи од снег. На планинскиот превој Стража сообраќајот е нормализиран од 07:15 часот, а на планинскиот превој Маврово ...

65 поврзани вести »

Фрлил кашикара пред Амбасадата на САД во Подгорица и се самоубил

МКД - пред: 8 часа

Непознато лице синоќа фрли експлозивна направа врз Амбасадата на САД во Подгорица, а потоа со бомба се самоуби пред дипломатското претставништво. Во инцидентот не е оштетен објектот, но сепак полицијата го блокирала булеварот пред Амбасадата на САД.

42 поврзани вести »

Облачно со слаби локални врнежи од дожд

МКД - пред: 9 часа

Денеска времето ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 9 Целзиусови степени, Крива Паланка 6, Маврово ...

33 поврзани вести »

Падна првиот споменик, Ќосето веќе не е пред Врховниот суд

МКД - пред: 9 часа

Како што беа поставувани спомениците од проектот „Скопје 2014", под закрилата на ноќта, така синоќа беше и отстранет споменикот на Ќосето и однесен во магацините на Металскиот завод Тито. Работниците рекоа дека налогот за оваа операција бил издаден ...

92 поврзани вести »

Доналд Трамп размислува да ги вооружи наставниците (ВИДЕО)

МКД - пред: 15 часа

Доналд Трамп изјави дека го разгледува предлогот за носење скриено оружје од страна на обучени вработени во училиштата како одговор на убиствата во кампусот. На состанокот со ученици и родители погодени од училишни престрелки, Трамп реагираше со ...

51 поврзани вести »

Имам бајилди

МКД - пред: 16 часа

Приготвување: Загрејте ја рерната на 200 степени. Исечете ги модрите патлиџани по должина. Во средината од секоја половинка патлиџан засечете широки резови, без да пробиете со нож од другата страна, а на секој крај оставете по 13 мм незасечен дел.

22 поврзани вести »

Црвениот крст бара пристап за лекување на повредените во енклавата во Сирија

МКД - пред: 16 часа

Црвениот крст во средата побара пристап до енклавата држана од бунтовниците во близина на Дамаск, каде што сириските авиони четири дена бомбардираат при што загинаа повеќе од 300 цивили, а од нив најмалку 72 деца, пренесе АФП .

41 поврзани вести »

Ако не сака од прва може од втора, Алиоски го прекина голгетерскиот пост (ВИДЕО)

МКД - пред: 17 часа

Езгјан Алиоски погоди за Лидс по пауза од речиси три месеци, Македонецот со доза на среќа успешно реализираше една брза контра на неговиот тим против Дерби Популарниот Џани го запиша својот шести погодок во Чемпионшип оваа сезона, но прв од ноември ...

14 поврзани вести »

Де Геа херој на Манчестер јунајтед, Севиља може да жали што не победи (ВИДЕО)

МКД - пред: 17 часа

Севиља и Манчестер јунајтед одиграа 0-0 на првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите, домаќините беа поблиску до водство, но англискиот тим го има одличниот Давид Де Геа. Мрежите мируваа во Севиља, но натпреварот беше динамичен имаше ...

34 поврзани вести »

Црвен автобус за новата кампања за останување на Британија во ЕУ

МКД - пред: 17 часа

Приврзаниците на останувањето на Велика Британија во Европската унија (ЕУ) како свој симбол во новата кампања против излегувањето на земјата од ЕУ одлучија да користат црвен автобус, сличен на оној што ја обиколуваше земјата за време на кампањата за ...

14 поврзани вести »

Мејси Вилијамс го пецна Трамп: „Претседателите некогаш лажат“ (ВИДЕО)

МКД - пред: 17 часа

Мејси Вилијамс во вторникот набрзинка го искритикува американскиот претседател Доналд Трамп додека разговараше за последната сезона на „Игра на престолите“ во емисијата „Џими Кимел во живо!“ Водителот Џими Кимел ѝ спомна на британската актерка дека ...

Учениците од Флорида им се спротивставија на пратениците во врска со контролата на оружјето (ВИДЕО)

МКД - пред: 18 часа

100 ученици од Паркленд патуваа 700 километри во главниот град на државата, додека други од десетици средни училишта излегоа во поддршка на кампањата Никогаш повеќе (#NeverAgain). Учениците кои го преживеаа пукањето во средното училиште „Марџори ...

6 поврзани вести »

Неизвесно е дали годинава ќе имаме саем за мебел, нема каде да се одржи

МКД - пред: 19 часа

Саем за мебел годинава нема да има. Манифестацијата нема каде да се одржи. Вакво известување од Скопски саем деновиве добиле компаниите кои се пријавиле за учество на оваа манифестација. По продажбата на халите и земјиштето на скопскиот саем, ...

3 поврзани вести »

Три гола за три бода за трето место на табелата, вториот тим на Реал рутински се справи со Леганес (ВИДЕО)

МКД - пред: 19 часа

Реал Мадрид со големи промени во составот нстапи на Бутарке но и покрај тоа „Кралевите" лесно триумфираа со 1-3 и си заминаа со три бопда Реал Мадрид се искачи на третата позиција на табелата откако го доби заостанатиот натпревар со Леганес.

35 поврзани вести »

Грчките медиуми веднаш реагираа, Меркел го нарекла Заев „македонски премиер“

МКД - пред: 19 часа

Грчките медиуми средбата Меркел – Заев денеска во Берлин ја забележаа главно по изјавата на канцеларката дека има посилна енергија во преговорите, но и по тоа дека Меркел го поздравила гостинот со зборовите „му посакувам добредојде на македонскиот ...

125 поврзани вести »

Села-Гаши: Опозицијата на Албанците може да ја собори од власт ДУИ

МКД - пред: 19 часа

Обединетата опозиција од редовите на Албанците на следните избори може да ја собори од власт ДУИ, изјави претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, по средбата со Африм Гаши, кој тврди дека е новоизбран претседател на Беса.

24 поврзани вести »

Алан Рикман изгласан за најголемиот англиски глумец на сите времиња

МКД - пред: 20 часа

Откако почина од рак на возраст од 69 во почетокот на минатата година, Алан Рикман сега е именуван за најдобар англиски глумец на сите времиња. Анкетата, во која беа оценувани „машки актери од Англија, мртви или живи“, го зеде предвид целокупниот ...

2 поврзани вести »

ЕУ бара Владата итно да најде 290 милиони евра за изградба на пругата до Бугарија

МКД - пред: 20 часа

Ако не се најдат преостанатите 300 милиони евра, повеќе од 3 милиони евра европски пари за проектната документација за пругата од Крива Паланка до Бугарија ќе бидат залудно потрошени, предупредуваат претставници на ЕУ.

13 поврзани вести »