TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Џафери: Се решив за помалото зло

МКД - 16.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека е личен избор на претседателот Ѓорге Иванов дали ќе го потпише Законот за јазици, но со непотпишување на указот тој го крши Уставот, бидејќи доколку мнозинството го изгласа по вторпат законот, ...

75 поврзани вести »

Стипендии за студирање на најдобрите светски универзитети

МКД - 16.03.2018

Во тек се конкурсите за доделување на стипендии за граѓаните на Република Македонија коишто во академската 2018/2019 година, ќе се запишат на прв, втор или трет циклус на студии на еден од првите десет рангирани универзитети од сите области, односно ...

20 поврзани вести »

ДУИ: Дејствувањето во случајот „Алмир“ не придонесува за реформите во судството

МКД - 16.03.2018

Претседателството на Демократската Унија за Интеграција на денешниот состанок во Тетово разговараше и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир. „Изразуваме длабока загриженост што во самото Обвинителство имаше разлики што се однесува на ...

89 поврзани вести »

Лавров падна излегувајќи на бина: „Добро е што не се сопнав на дипломатскиот фронт, туку на скала“ (ВИДЕО)

МКД - 16.03.2018

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров се сопна при излегувањето на бината на форумот „Русија – земја на можности“, пренесуваат руските медиуми. Качувајќи се на бината Лавров не ја забележа скалата, се сопна и падна. „Се сопнав.

2 поврзани вести »

Објавена снимка од моментот на уривањето на мостот во Мајами (ВИДЕО)

МКД - 16.03.2018

Најмалку шест луѓе загинаа во уривањето на новиот пешачки мост над автопатот во Мајами, соопшти денес полицијата на американскиот град. Во меѓувреме на социјалните мрежи се појави снимка од моментот кога се урнал мостот.

36 поврзани вести »

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да се откажат од поделбите и конфликтите

МКД - 16.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски да го напуштат минатото и политиките на поделби и конфликти коишто граѓаните ги поразија на последните неколку изборни циклуси, реагира СДСМ на изнесените ставови од претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ .

70 поврзани вести »

Мицкоски: Иванов постапи државнички, за Џафери следува интерпелација

МКД - 16.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во денешното гостување на телевизија Алфа рече дека претседателот Ѓорге Иванов постапил државнички со тоа што одлучил да не го потпишува Законот за употребата на јазиците.

70 поврзани вести »

Корбин за обвинувањата на сметка на Русија: Политичарите не треба да избрзуваат со изјави

МКД - 16.03.2018

Додека САД, Франција и Германија го поддржаа ставот на владата на британската премиерка Тереза Меј дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка, британските лабуристи се поделени по тоа прашање.

107 поврзани вести »

Пешачкиот мост што се сруши во Флорида бил изграден со употреба на нова „забрзана“ технологија (ВИДЕО)

МКД - 16.03.2018

Пешачкиот мост што се урна во четвртокот во Мајами, при што загинаа најмалку шест лица, бил изграден користејќи популарна, но релативно нова технологија за изградба на мостови специјално дизајнирана да ја забрза изградбата притоа одржувајќи ја ...

36 поврзани вести »

Хорор во грузискиот ски-центар кога ски лифтот забрзува без контрола (ВИДЕО)

МКД - 16.03.2018

Зимскиот одмор во грузиското скијачко одморалиште се претвори во хорор за патниците кои беа исфрлени во воздух откако ски-лифтот изгуби контрола возејќи со голема брзина. Една бремена жена од Шведска и турист од Украина се сериозно повредени во ...

25 поврзани вести »

Скопје постер фестивалот од Полска ја започна 10-годишната јубилејна изложбена турнеја

МКД - 16.03.2018

Поставката на најдобрите 100 плакати од 10-те конкурси на Скопје постер фестивалот (СКПФ) беше официјално отворена вчера на Академијата за уметност во Шчечин, Полска. Плакатите на млади дизајнери од цел свет, вклучително прво наградените и ...

3 поврзани вести »

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески се прикажува на „Франкофилм“ во Рим

МКД - 16.03.2018

Филмот „Исцелител“ ќе биде прикажан на 9-тиот меѓународен филмски фестивал во Рим, „Франкофилм“. По италијанската премиера на фестивалот во Бергамо пред неколку дена ова е втор фестивал во Италија на кој ќе се прикаже „Исцелител“.

9 поврзани вести »

Димитров: Потребен е стимул од ЕУ за европерспектива на регионот

МКД - 16.03.2018

Сега е вистинскиот момент кога земјите од Западен Балкан треба да се најмногу сплотени и заеднички да ја градат својата европска перспектива со цел побрзо интегрирање во европското семејство, порача министерот за надворешни работи Никола Димитров на ...

31 поврзани вести »

Поелегантен и попаметен: Јапонија го претстави новиот Шинкансен суприм супербрз воз (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.03.2018

Централната јапонска железница го претстави својот нов супербрз Шинкансен Н700С - или Шинкансен суприм – модел на воз. Поуспешниот, поелегантен и потивок воз ќе дебитира на линијата Токаидо Шинкансен во 2020 година, и ќе сообраќа меѓу Токио и ...

ДУИ го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

МКД - 16.03.2018

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција-ДУИ едногласно го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Собранието на Република Македонија. Како што информира ДУИ, усвојувањето на Законот „го симболизира ...

52 поврзани вести »

Амбасада на САД: Собранието да оди напред и да се фокусира на реформите

МКД - 16.03.2018

Собранието е важно да оди напред во својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ќе ги поддржат во насока на остварување на европските и евроатлантските интеграции на Македонија, нагласи Амбасадата на САД во ...

31 поврзани вести »

Секјуриком: Не сме влијаеле за некој тендер, ниту сме злоупотребиле каква било положба за противправна корист

МКД - 16.03.2018

Компанијата Секјуриком реагираше на информациите што беа објавени по пред-конференцијата на Финансиската полиција во врска со тендерот за одржување на Владата и преку соопштение информира дека „ информациите кои произлегоа се целосно неосновани“.

30-дневен притвор за Доневски и мерки на претпазливост за Гампер

МКД - 16.03.2018

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека судија на претходна постапка ги прифатил предлозите на Обвинителството и определил мерка притвор за првоосомничениот Васе Доневски и определување мерки на претпазливост за второосомничениот ...

89 поврзани вести »

Судири на улиците на Мадрид поради смртта на уличниот продавач (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.03.2018

На протест во центарот на Мадрид синоќа избија судири поради смртта на еден уличен продавач, со потекло од Африка, кој според очевидците, загинал во обид да избега од полицијата, која засилено почна да ја контролира нелегалната улична продажба.

2 поврзани вести »

Трамп ќе го отпушти и советникот за национална безбедност

МКД - 16.03.2018

Во уште еден удар на високите редови на својата администрација Трамп има намера да го отпушти Мекмастер со кого никогаш добро не се сложувал, но е подготвен да причека, бидејќи не сака да го понижи генералот со три ѕвезди и сака да биде сигурен дека ...

11 поврзани вести »