TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Роб Вајнрајт: Речиси 30.000 потенцијални терористи во Европа

МКД - пред: 1 ден

Директорот на Европол Роб Вајнрајт во интервју за бугарската телевизиска станица рече дека околу 800 луѓе од Западен Балкан се бореле на страната на Исламската држава во Сирија и Ирак и предупреди дека околу 30.000 потенцијални терористи се наоѓаат ...

12 поврзани вести »

Беса: Обвинетите од Сопот да бараат обесштетување

МКД - 19.03.2018

Движењето Беса и претседателот Африм Гаши го поздравуваат задоцнетото ослободување на обвинетите во случајот „Сопот“, со надеж дека оваа „неправда, која траеше 15 години, ќе стави крај и на антиалбанскиот пристап на судството и обвинителството и ...

97 поврзани вести »

СДСМ: Партијата што ги партизираше институциите не може да знае што значи неселективно владеење

МКД - 19.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ, партијата што ги злоупотребуваше институциите, не може да разбере што значи неселективно владеење на правото, реагира СДСМ на изјавата на Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. „Партијата што со години ги партизираше и злоупотребуваше ...

11 поврзани вести »

Со проектот „Недела на водата” се одбележува Светскиот ден на водата

МКД - 19.03.2018

По повод светскиот ден на водата 22 март, ЈП Водовод и канализација – Скопје во соработка со Град Скопје започна со реализација на проектот „Недела на водата". Оваа година акцентот при одбележување на светскиот ден на водата е ставен на најмладите ...

29 поврзани вести »

Далибор Јовановски: За големите сили стабилноста на нивното чедо, Грција, е многу поважна од стабилноста на Македонија

МКД - 19.03.2018

Kaко што минува времето, така грчката страна сѐ повеќе вади нови и нови барања, кои реално за ниту една македонска влада не можат да бидат прифатливи. Сепак да почекаме и да видиме што ќе донесе Коѕијас во Скопје, иако од тоа што го читам, а и од ...

Ременски: Имам докази дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад насилствата врз пратеници од СДСМ

МКД - 19.03.2018

Потпретседателот на Собранието на РМ, пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски, изјави дека денеска ќе поднесе кривична пријава за насилство против Тони Јаревски, советник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Карпош и претседателот на партискиот ОК, Сашо ...

81 поврзани вести »

Светска банка: Невработеноста кај младите од 37,6 отсто е клучен предизвик за Западен Балкан

МКД - 19.03.2018

Зголемувањето на вработеноста во текот на минатата година за 3,9 проценти доведе до создавање на 231.000 нови работни места низ шесте земји од Западен Балкан, се вели во извештајот „Трендовите во пазарот на труд во Западен Балкан 2018“ објавен ...

20 поврзани вести »

Стопанска банка а.д. Битола официјален партнер и спонзор на Скопски маратон 2018

МКД - 19.03.2018

Стопанска банка а.д. Битола и оваа година ја ужива привилегијата да биде единствената Банка која е дел од најмасовната спортска манифестација која се одржува на овие простори – Скопскиот маратон.

7 поврзани вести »

Нацев: Оливер Спасовски без тендер купил „шкоди“ за милион евра од фирма спонзор на СДСМ

МКД - 19.03.2018

Правдата не е правда, доколку е селективна. Јавното обвинителство мора да почне да си ја врши функцијата и да престане да биде инструмент на Зоран Заев за политичка пресметка. Јавното обвинителство замижува пред криминалот на власта, а без никаква ...

15 поврзани вести »

Град Скопје воведе трајна забрана за дотур на стока во потесното градско подрачје

МКД - 19.03.2018

Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои oдлуката за изменување и дополнување на oдлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување стока на подрачјето на град Скопје.

13 поврзани вести »

Украден сеф со 930.000 денари од наплатен пункт на ЕВН во Струга

МКД - 19.03.2018

Во периодот од 23.30 часот на 17 март до 6 часот на 18 март непознати сторители извршиле тешка кражба во наплатен пункт на „ЕВН - Македонија" во трговскиот комплекс на улицата „Кеј 8 Ноември" во Струга.

14 поврзани вести »

Каменуван професионален војник во касарната „Страшо Пинџур“

МКД - 19.03.2018

Вчеравечер во 21.20 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека истиот ден околу 18.30 часот во скопското село Петровец во касарната „Страшо Пинџур" бил повреден професионален војник.

9 поврзани вести »

Оружен грабеж во скопско казино

МКД - 19.03.2018

Рано утрово околу 4.50 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје е пријавен оружен грабеж во казино. Според пријавата во казино на булеварот „Партизански Одреди“ непознато маскирано лице со закана со пиштол од вработената одзел околу 100.000 ...

18 поврзани вести »

Додека седел во кафеана го удриле со чаша по глава

МКД - 19.03.2018

Вчера во 16.30 часот, Р.И. (62) од с. Брњарци-скопско, пријавил дека истиот ден околу 16 часот во угостителски објект на улицата „Маџари" бил физички нападнат од страна на четири непознати лица.

10 поврзани вести »

Се трага по 54-годишна жена од Сарај

МКД - 19.03.2018

Вчера во полициското одделение Сарај, М.С. (24) од село Сарај пријавил дека на 17 март околу 11 часот од својот дом од село Сарај во непознат правец се оддалечила неговата мајка Ф.С. (54). Полицијата преземаат мерки за пронаоѓање на жената.

2 поврзани вести »

Жбогар: Законот за јазиците ќе ги подобри односите во земјата и ќе ја врати реформската агенда

МКД - 19.03.2018

Донесувањето на законот за јазиците ќе ги подобри односите помеѓу зедниците и ќе ја врати земјата на реформската агенда, оцени евроамбасадорот Самуел Жбогар. Жбогар, одговарајќи на новинарско прашање околу законот кој минатата недела беше донесен во ...

Го отстранил печатот од УЈП и продолжил да работи

МКД - 19.03.2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Б.М. (33) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело симнување или оштетување на службен печат или знак.

Путин го отфри тврдењето дека Русија го отрула поранешниот двоен агент во Велика Британија (ВИДЕО)

МКД - 19.03.2018

Претседателот Владимир Путин го отфри тврдењето дека Русија го отрула поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка на почетокот на март во Велика Британија. Додека експерт за хемиско оружје се упати во Велика Британија да го испита ...

48 поврзани вести »

Македонскиот поет Митко Гогов на светскиот ден на поезијата ќе настапи во Романија

МКД - 19.03.2018

Со две поетски читања на 21 и 22 март во градовите Букурешт и Галати во Романија, македонскиот поет Митко Гогов ќе настапи во интернационалната програма, која е дел од настанот посветен на Светскиот ден на поезијата.

7 поврзани вести »

Водовод: Утре без вода дел од населбата Дебар Маало

МКД - 19.03.2018

Од Водовод и канализација-Скопје известуваат дека поради дефект утре без вода ќе бидат корисниците од улица Црвена Вода. „Ве известуваме дека на ден 20 март поради дефект на приклучна цевка од Ф-1“ на улицата Дане Крапчев број.22, во Општина Центар ...

29 поврзани вести »