TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Бајката продолжува, реми против Европскиот шампион за прво место!

МКД - 17.01.2018

Македонските ракометари блескаа и против европскиот шампион, можеме да жалиме што не ја совладавме и Германија, но и бод против овој противник е голем како планина. Натпреварот заврши 25:25.

43 поврзани вести »

СДСМ: Иванов е против концептот на едно општество за сите, Законот е во согласност со Уставот

МКД - 17.01.2018

Со непотпишувањето на указот за Законот за употреба на јазиците, Ѓорге Иванов повторно покажува дека не поседува капацитет да излезе од политиките на поделби и раздор во коишто е заробен со години и коишто ги промовира во секој негов јавен настап, ...

119 поврзани вести »

Владата изрази жалење поради одлуката на Иванов да не го потпише указот за Законот за јазици

МКД - 17.01.2018

Владата изразува жалење за одлуката на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците. „Ако некој граѓанин има право да зборува на својот мајчин јазик, со тоа не губат другите граѓани, а ...

37 поврзани вести »

Двојниот цепелин на Лазаров и Георгиевски (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2018

На почетокот од натпреварот македонските ракометари го постигнаа најатрактивнио гол во првото полувреме, Лазаров и Горгиевски изведоа двоен цепелин по кој капитенот го совлада Волф. ...

46 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да ја манипулира јавноста, граѓаните очекуваат одговорна опозиција

МКД - 17.01.2018

„Заврши времето на Белизе фирми и рајски шеми за купи-продај од братучед на кум и обратно. Јавноста се изнаслуша како врхушката од ВМРО-ДПМНЕ кумува и уценува за да земе процент од секој проект и бизнис зделка кога беше на власт", реагираат од ...

Голема борба во Загреб, Германија води со еден разлика

МКД - 17.01.2018

Македонија губи од Германија по првото полувреме со 12:11. Првиот дел од првото полувреме и припадна на Македонија, во продолжението Германците беа подобриот противник. Македонија и Германија водат жестока битка за првата позиција.

39 поврзани вести »

Иванов: Одлучив да не го потпишам указот за Законот за јазици, пратениците да ги разгледаат моите забелешки (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во своето обраќање пред јавноста рече дека одлучил да не потпише указот на Законот за јазици и дека образложението го доставил до Собранието.

119 поврзани вести »

Северна и Јужна Кореја под заедничко знаме на отварањето на Олимписките игри, ќе имаат и еден заеднички тим

МКД - 17.01.2018

Од Сеул пристигнуваат информации дека Северна и Јужна Кореја за прв пат ќе имаат заеднички тим на Олимписките игри, и ќе маршираат заедно на отварањето на церемонијата Во период на големи тензии на Корејскиот полуостров, делегации на двете држави ...

58 поврзани вести »

Уапсен поранешен ЦИА агент осомничен за компромитирање на кинески доушници

МКД - 17.01.2018

Поранешен ЦИА агент осомничен од страна на иследниците дека ѝ помагал на Кина да ги уништи разузнавачките операции на Соединетите Американски Држави и да ги идентификува доушниците е уапсен, соопшти Министерството за правда во вторникот, пренесе ...

13 поврзани вести »

УСАИД поддржа формирање на кластери за посилни компании на светскиот пазар

МКД - 17.01.2018

Американската агенција за меѓународен развој - УСАИД, одбележува 25 години од својата работа во Македонија. Во рамките на изминатиот четвртина век, УСАИД во партнерство со македонските граѓани, институции, приватниот сектор, здруженија и ...

7 поврзани вести »

Словенија останува на Европското првенство, нема казна за Вујо!

МКД - 17.01.2018

Ракометната федерација на Словенија одлучи нивната репрезентација да остане на Европското првенство, ЕХФ не му врачи казна на нивниот селектор Веселин Вујовиќ и покрај влегувањето во терен и навредите кон судиите.

49 поврзани вести »

Во 17,15 часот обраќање на претседателот Иванов

МКД - 17.01.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17,15 часот ќе се обрати пред јавноста, соопштија од претседателскиот кабинет. Претседателот Иванов до утре на полноќ треба да го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на ...

119 поврзани вести »

Метероид експлодирал над Америка (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2018

Силен блесок пропратен со силна експлозија вчера го осветли небото во американската држава Мичиген. Блесокот и експлозијата беа снимени од бројните камери на автомобилите, но и од безбедносните камери на објектите.

21 поврзани вести »

Османи: Македонија и Албанија заслужуваат место во стратегијата за проширување на Европската комисија

МКД - 17.01.2018

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Република Албанија оствари средба со министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати.

65 поврзани вести »

Вежби наместо домашни задачи и помалку тестови на знаење за учениците (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2018

Од Министерството за образование и наука информираат дека со промените во образовниот процес акцент е ставен на периодот на средното детство (од 6 до 12 години) кој во психолошка и развојна смисла претставува една релативно компактна и заокружена ...

60 поврзани вести »

Ахмети: Скендербег е инспирација за сите потиснати народи

МКД - 17.01.2018

Скендербег е најсимболичната фигура на Албанците и на другите народи на Балканот и инспирација за сите потиснати народи. Тој останува централна личност за сите народи на Балканот кои го сакаат мирот.

67 поврзани вести »

Дескоска: Анализите на работната група покажаа преголемо оптоварување на учениците

МКД - 17.01.2018

Ветивме коренити промени и реформи во образованието, со цел да создадеме нов и современ образовен модел во кој ќе го зголемиме интересот на учениците за образованието, нивната љубопитност и желба за учење, систем во кој тие нема да бидат под ...

60 поврзани вести »

Јункер: Не ги исфрламе Британците надвор. Би сакале да останат

МКД - 17.01.2018

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер ѝ понуди денес на Велика Британија да остане во ЕУ и покрај тоа што двете страни навлегоа во втората фаза преговори за Брегзит. Јункер пред Европскиот парламент изјави дека официјално е ...

6 поврзани вести »

Столтенберг во Скопје ќе потсети дека вратите на НАТО се отворени, остануваат старите услови за влез

МКД - 17.01.2018

Политиката на отворени врати е сѐ уште актуелна во НАТО, Алијансата е присутна и заинтересирана за овој регион, а Македонија е од стратешки интерес и за НАТО и за Балканот, се пораките кои ги носи посетата на генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

369 поврзани вести »

Папата погоден од објект фрлен од толпата пред миса во Чиле (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2018

Папата Франциско денеска беше погоден од нешто што личи на парче облека или пешкир, додека го поздравуваше народот од папамобилот на пат кон отворена миса во главниот град на Чиле, Сантијаго.

12 поврзани вести »