TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Одбиена и втората жалба на Словенија, се чека одлуката дали ќе го напуштат првенството

МКД - 17.01.2018

ЕХФ ја одби и втората жалба на Словенија за судиските неправи на дуелот со Германија, наскоро ќе биде соопштена одлуката на Словенците за евентуално напуштање на Европското првенство. Словенечката ракометна федерација информираше дека од ЕХФ им е ...

49 поврзани вести »

Виножито: Република Македонија има име, не ни требаат кумови

МКД - 17.01.2018

Повторуваме дека проблемот на Грција не е името, туку постоењето на македонското етничко малцинство во таа држава, реагира Виножито, партијата на Македонците во Грција. „После цели 25 години разговори и консултации, во последно време забележуваме ...

Апелацискиот суд му го продолжи притворот на пратеникот Крсто Мукоски

МКД - 17.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ја одби жалбата на пратеникот Крсто Мукоски и одлучи да го прифати првостепеното решение на Основниот суд Скопје 1 со кое му беше определена мерка притвор. Според одлуката на второстепениот суд, Мукоски останува во Истражниот ...

44 поврзани вести »

Северна и Јужна Кореја ќе го формираат првиот заеднички олимписки тим, ќе маршираат под едно знаме

МКД - 17.01.2018

Северна и Јужна Кореја се согласија да формираат унифициран женски хокејски тим за претстојните Зимски олимписки игри и на свеченото отворање да маршираат под унифицирано знаме, според заедничката изјава.

58 поврзани вести »

Навални вети дека ќе се бори против „императорот“ Путин

МКД - 17.01.2018

Највисокиот критичар на Кремљ Алексеј Навални ги критикуваше претседателските избори во март годинава, на кои му е забрането да се кандидира, како фарса за „реизбор“ на Владимир Путин како „доживотен император“.

10 поврзани вести »

Заканувачка порака-графит напишана на зградата на прилепчанец

МКД - 17.01.2018

Вчеравечер околу 20.50 часот во Секторот за внатрешни работи Битола било пријавено дека на 15/16 јануари во периодот од 19 до 6 часот во Прилеп во зграда каде живее Х.Л. од страна на непознат сторител испишани биле графити со заканувачка содржина ...

22 поврзани вести »

Со стап го нападнал и повредил пријателот

МКД - 17.01.2018

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против З.М.(62) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка телесна повреда. Пријавениот, велат од полицијата, на 23 декември 2017 година околу 12 часот ...

3 поврзани вести »

Пријава за директорот, затаил данок и го оштетил Буџетот за 205.000 денари

МКД - 17.01.2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против З.А. (34) од село Делогожда и правното лице Јавно претпријатие „Водовод", во село Делогожда поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела даночно ...

3 поврзани вести »

Вујовиќ и судиите ќе бидат исфрлени од Европското првенство?

МКД - 17.01.2018

Шоуто на мечот помеѓу Словенија и Германија во режија на литванските судии денеска треба да биде завршено, се очекува ЕХФ да изрече казни, а Словенците да ја донесат конечната одлука дали остануваат или предвреме заминуваат од турнирот.

46 поврзани вести »

Курц: ЕУ мора да биде поштедлива и поефикасна

МКД - 17.01.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени, пред својата денешна посета на Берлин, дека ЕУ мора да биде поштедлива и поефикасна, и изрази скептичност за предлозите кои предвидуваат воспоставување заеднички буџет на еврозоната за што се разговара во ...

14 поврзани вести »

Ајде да се гушнеме, одбележување на светскиот ден на прегратките

МКД - 17.01.2018

Гушкачите се враќаат! На стара локација во градот, со нова доза љубов и радост. По повод Светскиот ден на гушкањето, ги обединивме одново нашите срца и дланки, чекајќи ве со топли прегратки.

5 поврзани вести »

Тарчуловски ќе го слуша Столтенберг од куќен притвор, судот не му дозволи да оди во Собрание

МКД - 17.01.2018

Пратеникот Јохан Тарчуловски побарал од Основниот суд Скопје 1 да присуствува на седницата во Собранието на Република Македонија и лично да го следи обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

30 поврзани вести »

Време е за успех и против Германија

МКД - 17.01.2018

Македонските ракометари вечерва имаат нов предизвик во Загреб, по двете победи на стартот сега излегуваат на мегдан со актуелниот европски шампион Германија во борба за првото место во групата.

43 поврзани вести »

Камери го снимиле убиството на Оливер Ивановиќ?

МКД - 17.01.2018

Косовската полиција презела видеоснимки од безбедносните камери што се наоѓаат на куќата што е седиште на Граѓанска иницијатива СДП, пред која вчера беше убиен Оливер Ивановиќ, јавува агенцијата Бета.

158 поврзани вести »

Мјанмар: Полицијата пукала на демонстрантите, седум убиени

МКД - 17.01.2018

Полицијата во Мјанмар застрела седум демонстранти, додека 12 се повредени во проблематичната држава Ракин, откако локалниот собир за прослава на античкото будистичко кралство Аракан стана насилен.

Ивановиќ стравувал: Луѓето во Косовска Митровица се плашат од Србите, а не од Албанците

МКД - 17.01.2018

„Да се разбереме: тие луѓе не се плашат од Албанците, туку од Србите, локалните кабадахии и криминалците што се возат во џипови без таблички.“ Претседателот на СДП, Оливер Ивановиќ, кој беше убиен вчераутро, неодамна за Срна изјави дека се плаши од ...

158 поврзани вести »

Бившиот главен стратег на Трамп го убедуваат да сведочи за Русите, тој упорно одбива

МКД - 17.01.2018

Стив Бенон, поранешниот главен стратег на американскиот претседател Доналд Трамп, вчера одби судски повик за сведочење во рамките на истрагата за руската вмешаност во американските избори.

9 поврзани вести »

Без компромиси, без калкулирања и со ладни глави против Германија!

МКД - 17.01.2018

Ракометната федерација на Македонија, со ново мотивационо соопштение, овој пат пред натпреварот против Германија. „Со осигурeн пласман во втората фаза денес нашите машки ракометни сениори ќе се соочат со актуелниот Европски првак: селекцијата на ...

39 поврзани вести »

Сириските Курди возвратија: „Ќе ја исчистиме границата од Ердогановиот јарем“

МКД - 17.01.2018

Лидерот на моќната курдска милиција во Сирија реагираше на заканите на Турција дека наскоро ќе ги нападне нивните сили во од војна опустошената земја, најавувајќи дека ќе ја „исчисти границата од турскиот јарем“.

21 поврзани вести »

Децата-зависници од дрога умираат по улиците, а Македонија нема ни протокол како да ги лекува

МКД - 17.01.2018

Дури 780 средношколци на петнаесетгодишна возраст се на марихуана, триста и четириесет други на екстази, двесте и четириесет ученици употребиле кокаин, а 180 хероин, од кои 160 со инјектирање.