TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Василев: Ќе почекаме да видиме дали Грујевски и Бошкоски до март ќе бидат екстрадирани во Македонија

МКД - 17.01.2018

Адвокатот Петар Василев кој ги застапува бегалците Горан Грујевски и Никола Бошкоски во постапката за случајот “Таргет-тврдина“ како и во постапката која против двајцата поранешни вработени во УБК се води во судот во Солун, денес по одложувањето на ...

Протест на Конфедерацијата на слободни синдикати, се бараат повисоки плати

МКД - 17.01.2018

Членовите на Конфедерацијата на слободни синдикати денеска на протест пред Владата бараат усогласување на платите со зголемувањето на минималната плата, исплата на К-15 во јавниот сектор и почитување на колективните договори.

31 поврзани вести »

„Прозарт медиа“ го објави крими-романот „Теодорус. Танцувајќи со риба слон“ од Ото Озолц

МКД - 17.01.2018

Крими-романот „Теодорус. Танцувајќи со риба слон“, за Теодор, германскиот Џејмс Бонд од 21 век, зачинет со музика од Стинг, Шаде, џез од латвискиот писател Ото Озолц, деновиве излезе од печат во издание на „Прозарт медиа“.

5 поврзани вести »

ЕХФ направи специјално видео за македонските навивачи, да се наежиш! (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2018

Македонската фаланга и на ова европско првенство доминира на трибините, кога нашите ракометари се на теренот, гледалиштето е црвено-жолто, тоа не остана незабележано од медиа тимот на ЕХФ.

71 поврзани вести »

Во хотелска соба најден мртов маж

МКД - 17.01.2018

Вчеравечер во 20 часот од страна на итна медицинска помош било пријавено дека во просториите на хотел кој се наоѓа позади поликлиника "Бит пазар" во Скопје, во хотелска соба е пронајдено починато машко лице.

26 поврзани вести »

Штрајк во Германија: работниците на БМВ и Ауди бараат поголеми плати и пократко работно време (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2018

Работниците на Ауди и БМВ во Германија почнаа да штрајкуваат кон крајот на минатата недела барајќи поголеми плати и пократко работно време. Германскиот синдикат ИГ Метал бара од владата зголемување на платите од 6 отсто за 3,9 милиони работници во ...

29 поврзани вести »

Тепачка во затвор, еден затвореник однесен во Клинички центар

МКД - 17.01.2018

Вчера околу 12.15 часот во Казнено поправна установа -Затвор Идризово, во амбулантното одделение, настанала тепачка помеѓу затворениците М.З.(36) и Д.Р.(42). Во тепачката на Д.Р. му се нанесени тешки телесни повреди констатирани на Клиника за ...

18 поврзани вести »

Норвешките ракометари се мотивирале со голи фотографии на нивната сонародничка Нора Морк!

МКД - 17.01.2018

Норвешка ја тресе ракометен скандал од Европското првенство откако излезе информацијата дека ракометарите пред секој натпревар се мотивирале со голи фотографии на Нора Морк. Пред извесно време беше хакиран мобилниот телефон на норвешката ракометарка ...

16 поврзани вести »

На српско-македонска граница фатени 11 мигранти

МКД - 17.01.2018

Вчера околу 8.30 часот полициски службеници од полициска станица за Граничен надзор Сопот на околу 300 метри до граничната линија во близина на Ашански пат, забележале илегален влез на група мигранти од Србија во Македонија.

10 поврзани вести »

Маж со нож и сукало се заканувал вработени на бензинска

МКД - 17.01.2018

Вчеравечер околу 22.20 часот В.Н.(37) од скопското село Долно Соње вработен во Агенција за обезбедување, пријавил дека околу 21.40 часот на бензинската пумпа лоцирана на бул.„Србија" вработените биле вознемирувани од машко лице кое кон нив упатувало ...

17 поврзани вести »

Насилни протести во Киев, активисти бараат прогласување на Русија за агресорска земја (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2018

Пред зградата на парламентот во Киев синоќа избија насилни протести во кои активистите повикаа на прогласување на Русија за агресорска земја. Судирите меѓу демонстрантите и полицијата избија среде расправата за законот за реинтеграција на ...

8 поврзани вести »

Ограбена црква во Тетовско

МКД - 17.01.2018

На 15/16 јануари ограбена е црквата „Св. Никола" во тетовското село Копанце. Како што информираа од полицијата непознат сторител со употреба на тврд предмет искршено е стакло од влезната врата на црквата и од масата за свеќи одземени се ситни пари ...

8 поврзани вести »

МВР: Изваден машки труп од водите на Вардар, идентитетот непознат

МКД - 17.01.2018

Во врска пронајдениот леш во водите на реката Вардар вчера , 16 јануари, околу 11 часот од страна на екипа од Единицата за специјални задачи од реката Вардар изваден е машки леш, кој по наредба на јавен обвинител е предаден на Институтот за судска ...

7 поврзани вести »

Брнабиќ: Доколку на Србија не ѝ биде дозволено да учествува во истрагата ќе отвори своја

МКД - 17.01.2018

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави дека владата на Србија ќе ја пружи сета можна помош во истрагата на убиството на лидерот на Граѓанска иницијатива СДП Оливер Ивановиќ и дека во овој момент најважно е да се најдат убијците.

4 поврзани вести »

Се трага по тетовец, последен пат се слушнал со родителите пред седум дена

МКД - 17.01.2018

Вчера во 19.30 часот А.Б.(53) од Тетово пријавил дека од дома се оддалечил неговиот син Е.Б.(28). На 9 јануари А.Б. последен пат телефонски разговарал со Е.Б. и истиот бил во Скопје, но од тој ден е недостапен и не се вратил дома.

11 поврзани вести »

Вчера во Скопје девет сообраќајни незгоди

МКД - 17.01.2018

Во текот на вчерашниот ден, 16 јануари, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно девет сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, три со телесни повреди и пет со материјална штета.

39 поврзани вести »

Судот до март ќе ги проучува обемните докази за масовното прислушување

МКД - 17.01.2018

Основниот суд Скопје 1 за 27 март го одложи судењето за случајот „Тврдина-Таргет". Причина за одложувањето е времето кое му е потребно на судот за да ги проучи доказите за масовното прислушување, како и барањето на судијата Горан Бошевски да биде ...

Фатен затвореник во бегство

МКД - 17.01.2018

Ноќеска во 2.30 часот од страна на полициски службеници од Гостивар приведен бил Џ.И.(23) од гостиварското село Дебреше кој бил избеган од Казнено поправна установа Затвор -Тетово, а кој се барал со наредба од затворот Тетово.

7 поврзани вести »

Во сообраќајка на булевар АСНОМ повредена жена

МКД - 17.01.2018

Вчера околу 12.15 часот во Скопје на бул. „АСНОМ", се случила сообраќајна незгода во која потешко е повред жена. Несреќата се случила помеѓу автомобил опел корса, со скопски регистарски ознаки, управуван од Љ.К.

28 поврзани вести »

На 24. јануари Македонија ги дознава противниците за новото натпреварување

МКД - 17.01.2018

Најдобрата репрезентација на Македонија е во групата на носители за првото издание на Лигата на нации. Новото натпреварување на УЕФА ќе се игра во термините предвидени за пријателски натпревари, а ќе учествуваат 55 репрезентации од Европа, поделени ...

6 поврзани вести »