TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

„Македонија е грчка“, извикуваа припадници на „Златна зора“ кои упадна во општинската зграда на Солун

МКД - 17.01.2018

Членови на ултранационалистичката партија во Грција „Златна зора" вчера упаднаа насилно во зградата на општината на Солун и извикуваа „Македонија е грчка". Членовите на „Златна зора" извикуваа навреди против Македонија и фрлаа летоци во салата на ...

14 поврзани вести »

МЗШВ: Досега откупени 21,5 милиони килограми тутун

МКД - 17.01.2018

Откупот на тутун во Македонија е во завршна фаза и се очекува да заврши до крајот на месецов. Просечната откупна цена на тутунот од реколтата 2017 достигна 214,8 денари за килограм, а досега, според податоците од Државниот инспекторат за ...

24 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Судот испорачува политички одлуки

МКД - 17.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека по доаѓањето на СДСМ на власт правдата и правната држава не постојат, а судот е директен соучесник во нејзиното уништување и испорачува политички одлуки. Партијата реагира дека втор месец неосновано се држат, како што вели, ...

Демократски сојуз: Столтенберг да направи сѐ Македонија да стане членка на НАТО

МКД - 17.01.2018

Демократскиот сојуз смета дека посетата на генралниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, е од исклучителна важност и признание за реформите и демократските капацитети на Република Македонија.

369 поврзани вести »

Раул ја направи првата измена во составот

МКД - 17.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез пред мечот со Германија ја направи првата измена во составот на Европското првенство. Поради ситна повреда, Филип Лазаров нема да игра против Германија, на негово место во составот влегува ...

48 поврзани вести »

Во Собранието ќе се одржи свечена академија по повод 550-годишнината од смртта на Скендербег

МКД - 17.01.2018

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери денеска ќе ја отвори свечената академија зa 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриот-Скендербег. На свечената академија што ќе се одржи во салата „Голема купола“ во Собранието свои обраќања ќе ...

67 поврзани вести »

Нимиц: Имам некои идеи што двете страни треба да ги разгледаат

МКД - 17.01.2018

Специјалниот претставник на ОН за спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, пред денешната нова рунда разговори во Њујорк, во изјава за дописникот на МИА од САД оцени дека со зачестените средби на министрите за надворешни работи на ...

35 поврзани вести »

Столтенберг денеска и утре во Скопје, неговото собраниско обраќање ќе го следат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 17.01.2018

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО денеска ќе пристигне во дводневна посета на Македонија. Планирано е тој да се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов, министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила Шекеринска и со ...

369 поврзани вести »

Во Њујорк средба за името, во Грција сѐ пожестоки реакции против решение со „Македонија“

МКД - 17.01.2018

Денеска во Њујорк ќе се одржи нова рунда на разговори меѓу македонскиот претставник Васко Наумовски, грчкиот претставник Адамантиос Василакис и медијаторот на ОН Метју Нимиц. Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ изјави дека нема да ...

95 поврзани вести »

Ахмети се надева дека Иванов ќе го потпише указот за законот за јазиците и ќе го подобри авторитетот кај Албанците

МКД - 17.01.2018

Се надевам дека претседателот на државата Ѓорги Иванов во законски предвидениот рок ќе го потпише новиот Закон за употреба на јазиците и со тоа ќе ги подобри односите со албанската заедница која уште од почетокот на мандатот нема доверба во него, ...

119 поврзани вести »

Претпладне топло, попладне дожд

МКД - 17.01.2018

Денеска претпладне времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, во западните делови облачно со врнежи од дожд, на повисоките планини снег. Попладне врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде, а пообилни ќе бидат на запад ...

66 поврзани вести »