TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МК News

Суспензија му се заканува на анестезиологот од КАРИЛ кој работел и во приватната клиника

МК News - пред: 43 мин

Суспензија е најмалку што му се заканува на анестезиологот од КАРИЛ кој незаконски работел во Санте Плус и бил на царскиот рез на родилката од Кичево која наводно починала како последица од анестезијата, дознава Сител од извори на Клинички.

38 поврзани вести »

Оскари, ова се номинациите за 2018та

МК News - пред: 47 мин

Денеска беа објавени номинациите за овогодинешното доделување на Оскарите. Главни фаворити според бројот на номинации по категории, се „The Shape of Water“ на Гилермо дел Торо со 13 номинации, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” на Мартин ...

10 поврзани вести »

Направена програма која предвидува кога ќе умреме- 90% е сигурна

МК News - пред: 56 мин

Научници од Универзитетот Стенфорд направиле вештачка интелигенциоја која со сигурност од дури 90 проценти може да предвиди кога пациентот во болница ќе почине. Иако се звучи прилично контроверзно, тим на научници тврди дека нивната работа драстично ...

13 поврзани вести »

Снимка што го шокираше светот, татко си го фрли новороденото бебе во контејнер

МК News - пред: 1 час

Во Кина татко го фрлил тукуштороденото бебе во контејнер, наводно мислел дека е неизлечливо болно. Шокантниот настан се случи минатиот понеделник во кинескиот град Сунавеј ( провинција Јунан), а таткото е фатен благодарение на тоа што камерата го ...

8 поврзани вести »

ДОЈДЕ ЖИВОТ Се бара копирант со средно во МЕПСО за плата од 25.000 денари

МК News - пред: 1 час

АД МЕПСО, Скопје, објави јавен оглас за потреба од засновање на работен однос со 9 работника за извршување на работи на неопределено време. Огласот на државна компанија МЕПСО во кој бара да вработи копирант во архива со средно образование и без ...

12 поврзани вести »

Синодот на ГПЦ свика вонреден состанок за „Македонија“

МК News - пред: 1 час

Синодот на Грчката православна црква во петок ќе одржи вонреден состанок, на кој според грчките медиуми ќе стане збор за спорот со името и демонстрациите, а според официјалното соопштение од грчката православна црква, ќе се разгледаат тековни ...

42 поврзани вести »

Македонија против Чешка, Лазаров неизвесен

МК News - пред: 1 час

Македонската ракометна репрезентација вечер од 20 часот и 30 минути во Вараждин против Чешка ќе го одигра својот втор дуел од втората фаза на Европското првенство. Од исходот на овој натпревар зависи дали Македонија ќе ги задржи шансите за ...

122 поврзани вести »

Поларни температури низ цела Македонија – подгответе се – Во четврток наутро ќе биде -11

МК News - пред: 1 час

Под влијание на значително постудена воздушна маса која веќе започна да се спушта од северните географски широчини во следните денови ќе услови значително пониски температури на воздухот а особено студено ќе биде наутро кога минималните температури ...

35 поврзани вести »

Мајка ми ми ја избричи главата и ме дрогираше на 7 години: Ме убедуваше дека имам рак

МК News - пред: 1 час

Хана од свои 7 години била жртва на злоставување од својата мајка која ја убедила дека има рак. Имено, мајката на Хана Милибрант (21) се обидела да ги изманипулира сите и да им земе пари така што измислила дека ќерката и е тешко болна.

3 поврзани вести »

Бутарис: Сфаќањето дека Македонија е само грчка е мошне лошо

МК News - пред: 1 час

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис смета дека сфаќањето дека Македонија е само грчка и ништо повеќе од тоа е мошне лошо. Тој за грчката агенција АНА-МПА, како што пренесува МИА, посочи дека кога се пристапува кон решавање на одреден проблем, ...

55 поврзани вести »

Болничар кој убил две лица во Германија, е обвинет за уште 97 убиства

МК News - пред: 1 час

Германски болничар, кој е осуден на доживотна затворска казна поради две убиства, се тoвари за уште 97 убиства на пациенти. Нилс Хогел (40) е обвинет за 35 убиства, извршени во северозападниот германски град Олденбург и за уште 62 во Делменхорст.

7 поврзани вести »

По скратена постапка ќе се менува Законот за референдум

МК News - пред: 1 час

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

57 поврзани вести »

Во Белгија украден камион преполн со експлозив – Цела Европа во паника

МК News - пред: 1 час

Кампион со приколка и повеќе од 34 илјади литри експолозивен материјал е украден во Белгија, што предизвика паника во Европа. Интерпол објави аларм по кражбата на материјалот кој се користи за правење бомби.

13 поврзани вести »

МВР со детали за убиството во Чаир

МК News - пред: 1 час

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Ш.М. (33) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“. На 20.01.2018 година на улица „Дижонска 22“ во Скопје, Ж.К. (41) при вербална расправија со Ш.М.

14 поврзани вести »

Скопјанец уценувал девојка која му испратила интимна фотографија

МК News - пред: 1 час

Дваесет и шест годишна тетовка вчера околу 22.30 часот пријавила уцена од Џ.З. (24) од село Радишани, скопско. Таа со него во декември лани остварила контакт преку Инстаграм. а пред извесно време Џ.З. почнал да и се заканува.

12 поврзани вести »

Маж нападнат од глутница кучиња во Скопје

МК News - пред: 2 часа

Вчера 62-годишниот скопјанец Б.В. пријавил во полицијата дека околу 17.30 часот, додека се движел пеш по локалниот пат село Кучково – село Волково, бил нападнат од околу 10 кучиња скитници.

10 поврзани вести »

Раул Гонзалес: Ќерка ми не сака да си оди од Македонија

МК News - пред: 2 часа

Мојата постара ќерка Ана има 15 години и игра ракомет за Вардар. Во клубот и се сите другарки, се дружат и излегуваат. Помалата Сузана има 10 години и тренира хип-хоп. И двете зборуваат македонски.

5 поврзани вести »

Драма во Ново Лисиче: Пожар во зграда, жителите заробени во своите станови

МК News - пред: 2 часа

Запалена цигара фрлена во влез во скопската населба Ново Лисиче предизвика пожар. Цигарата запали скутер кој бил паркиран во влезот на улицата „АСНОМ“ број 180. Очевидец за КУРИР раскажува дека пожарот почнат на приземјето, почнал да се шири и на ...

14 поврзани вести »

Семејството на Аркан доби тешки закани: Цецо, внимавај на синот, следниот пат нема да се спаси

МК News - пред: 2 часа

На Светлана Цеца Ражњатовиќ и нејзиниот син Вељко им стигнаа сериозни закани. Предраг Ранковиќ од Крушевац, братучед на некогашниот фудбалер Драгиша биниќ, ја навреди познатата пејачка и, и упати заканувачки зборови, но и порача на неа дека „нема да ...

12 поврзани вести »

Дуи бара укинување на патните трошоци за пратениците

МК News - пред: 2 часа

Пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми на комисиската расправа за труд и социјална политика во Собранието, најави амандман со кој ќе се бара укинување на сите патни трошоци за пратениците. Тој пред членовите на комисијата упати остри критики во однос на ...

45 поврзани вести »