TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МК News

Мицкоски ја обвини Владата за политика на омраза поради Ќосето

МК News - 22.02.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека речиси и да нема ден без скандал приреден од владата. Тој изјави дека граѓаните се чувствуваат неспокојно и рече оти е свесен дека таа несигурност ги обесхрабрува и удира по нивното ...

211 поврзани вести »

Владо Јовановски излегува од Шутка, за Мукоски потврден притворот

МК News - 22.02.2018

Пратеникот на ВМРО – ДПМНЕ, Крсто Мукоски останува во притвор во Шутка. Апелациониот суд го одби неговото барање мерката да му се ублажи со куќен притвор. Пред апелационите судии Мукоски се пожали дека освен физичкото, сериозно му е нарушено и ...

Владата ќе помогне во бесплатното болничко лекување на најсиромашните

МК News - 22.02.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната пленарна седница одговарајќи на прашање од пратеникот Амди Бајрам рече дека се залагаат за донесување закон за бесплатно болничко лекување како една од мерките за надминување на сиромаштијата.

Градот Скопје во 3 часот го отстрани споменикот на Ќосето – Тодор Петров запали свеќа

МК News - 22.02.2018

Рано утрово, без никаква најава и под засилено полициско обезбедување Град Скопје го отстрани споменикот на Андон Јанев – Ќосето, кој беше поставен пред Врховниот суд во Скопје. Решението за отстранување на споменикот било издадено од надлежен ...

211 поврзани вести »

Бомбашки напад врз амбасадата на САД во Подгорица – бомбашот се самоуби (Фото)

МК News - 22.02.2018

Црногорската полицијата соопшти дека 43-годишниот Далибор Јауковиќ, роден во Краљево, а кој живеел во Подгорица е мажот кој синоќа половина час по полноќ ја фрлил бомбата во дворот на американската амбасада во Подгорица, а потоа со друга експлозивна ...

42 поврзани вести »

Поповска: Зарем некој ликува што Врховен на Вангеловски потврдува казни за измислени „дела“ на невини луѓе?

МК News - 22.02.2018

Соопштение од Лиљана Поповска – го пренесуваме интегрално Морам да реагирам на некои материјални неточности изнесени во јавноста, по повод мојот допис за полициско-политичкиот монтиран случај „Музеј“, во кој настрадаа шест невини луѓе, меѓу кои и ...

Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином

МК News - 22.02.2018

Почина веганката Мари Лопез, која стана популарна по Јутјуб каналот за здрав начин на живот, што го водеше со нејзината внука Лиз Џонсон. Лопез, која во своите емисии тврдеше дека веганството може да излекува од рак, почина по медицински третман за ...

9 поврзани вести »

Грипот зема замав – Изминатата недела регистрирани 3.728 заболени од грип

МК News - 22.02.2018

Во текот на изминатата недела (од 12 февруари до 18 февруари) во Република Македонија се регистрирани 3.728 заболени од грип, што е зголемување за 26 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 2.964 заболени, се наведува во ...

Јовески: Обвинителството не може да покрене постапка против непознато лице

МК News - 22.02.2018

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска во Парламентот, во врска со случајот со сексуалното злоставување на 13-годишното девојче од Домот „25 Мај“ изјави дека ОЈО Велес води постапка против конкретен сторител, додека во скопското ...

Заев најавува кадровско проветрување напролет

МК News - 22.02.2018

Премиерот Зоран Заев во интервју за Призма најавува дека напролет ќе има кадровски промени во институциите, заради забелешките дека отсуствува енергична реакција со која јасно ќе се покаже нулта толеранција за неодговорно и коруптивно однесување.

35 поврзани вести »

Државјанин на Србија вмешан во инцидентот пред Амбасадата на САД во Подгорица

МК News - 22.02.2018

Црногорската полиција се сомнева дека Далибор Јауковиќ, државјанин на Србија фрли бомба врз Амбасадата на САД во Подгорица. Тој потоа се самоуби. Според црногорскиот весник „Вијести“ Јауковиќ живеел во Подгорица, а роден е во Краљево.

42 поврзани вести »

Новата цел на Маск: Брз интернет во целиот свет

МК News - 22.02.2018

Компанијата Спејс-Икс на Илон Маск има нова цел – да осигура поголем пристап до брз интернет во целиот свет. За таа цел, тие работат на специјални сателити, од коишто првите два беа лансирани вчера во орбита на Земјата.

18 поврзани вести »

Ќе се подигне споменик на Есма Реџепова

МК News - 22.02.2018

Пратеникот Амди Бајрам на седницата за пратенички прашања побара да се изгради споменик на гробот на Есма Реџепова Теодосиевска. Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски го упати Бајрам, процедурата за подигање споменик на Есма да оди преку ...

Заев: Максимална казна – јасна порака за случајот со девојчето од Домот „25 мај“

МК News - 22.02.2018

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање во врска со последните случувања поврзани со штитеничката од домот „25 Мај“ рече дека е поддржувач на максимална казна за ваквите појави, затоа што само така ќе се испрати пораката никогаш да не ...

Манчевски: Газдите и работниците да се договорат за исплатата на степенот на кариера

МК News - 22.02.2018

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска во врска со исплатата на степенот на кариера препорача институциите кои можат веднаш да им ги исплатат овие средства за вработените, тоа да го сторат, а оние институции ...

Зекири бара МВР да ги гони реисот Реџепи и владиката Агатангел

МК News - 22.02.2018

Дали МВР ќе преземе мерки против реисот Сулејман Реџепи и владиката Агатангел, бидејќи за првиот на социјалните мрежи излезе фотографија на која тој е со оружје, додека вториот шири омраза и повикува на крвопролевање, праша пратеникот на СДСМ ...

Жителите на Тафталиџе дури утре ќе добијат вода поради сериозноста на дефектот кај „Веро“

МК News - 22.02.2018

Граѓаните во населбата Тафталиџе кои поради дефект немаат вода, ќе добијат вода во текот на утрешниот ден во претпладневните часови. Јавното претпријатие „Водовод“ соопшти дека на дефектот на булеварот „Теодосиј Гологанов“ спроти „Веро“ ќе се работи ...

13 поврзани вести »

Шилегов: На местото на споменикот на Ќосето ќе биде насадено дрво „за човекови права“

МК News - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето за кој се констатираше дека е дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

78 поврзани вести »

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

МК News - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

211 поврзани вести »

Одземени надлежностите на градоначалникот Таравари во образованието

МК News - 22.02.2018

Вчера попладнето му се одземени надлежностите на градоначалникот на општина Гостивар во делот на образованието и во тоа во делот што се однесува на именување и разрешување на директори на општински основни и средни училишта, информира министерката ...

82 поврзани вести »