TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мои рецепти

Сникерс чизкејк (без печење)

Мои рецепти - пред: 14 часа

Една од највкусните торти кои ги имам направено.. - За подлогата се мешаат наведените состојки, смесата се распоредува еднакво во калап бр.24. Се остава во фрижидер да се стегне. - Во сад или робот се миксира маскарпонето, шеќерот и киселата павлака ...

Гратинирани јајца со хроно палачинки, праз и шампињони

Мои рецепти - пред: 16 часа

Ова е мој предлог за малку поинаков, вкусен,богат појадок. Како си го замислив, така си го направив. Одлично беше, можеби мојава идеја ќе им се допадне и на хронерите, да си го прилагодат по своите правила овај појадок.

18 поврзани вести »

Баклава МОИ РЕЦЕПТИ со фстаци и ореви

Мои рецепти - пред: 18 часа

Мојата омилена баклава е баклава со фстаци, па затоа решив да ја подготвам и споделам на оваа страна. Воедно, оваа баклава ја посветувам на тимот на Мои Рецепти, кои безрезервно ни даваат подршка за реализација на ова наше хоби, каде преку нашите ...

Ванилици со лимон и кокос

Мои рецепти - пред: 19 часа

Преубави се, се топат во уста! Баш празничен рецепт! 1. Јајцето се мати со 2 ванили и со шеќерот. 2. Се додава маслото и стопениот маргарин, а потоа се мати убаво со мискерот. 3. Потоа се додава брашното, пецивото, кокосот и лимоновата кора. 4.

18 поврзани вести »

Ѓумбир снешковци со маџун

Мои рецепти - пред: 21 часа

Од сите сосотојки се замесува тесто, доколку е премногу суво додадете уште една лажица млеко. Рассукајте го во два дискови и ставете го завиткано во фолија да стои во фрижидер најмалку 2 часа.

Брз банана колач со чоколадо

Мои рецепти - 19.01.2018

Рецептот ми го даде мајка ми која стално има скоро скапани банани во фрижидерот хехеххее. Кај мене не заостануваат банани скоро никогаш и често знам да купам позрели банани само за да го направам овој превкусен брз колач.

Зачинет чај со млеко

Мои рецепти - 19.01.2018

Ајде да го почнеме денот здраво. Ќе ви пишам еден предлог, а вие ќе ми кажете како ќе ви се допадне. Подготовката е следна.... Во сад налеваме 150мл вода и го додаваме црниот чај. Додаваме каранфилче, стапчето цимет и биберот, па вклучуваме да се ...

6 поврзани вести »

Школки со фил од пржени јаболка и суво грозје

Мои рецепти - 19.01.2018

Од наведените состојки за тесто се замесува средно тесто. Нека одстои во фрижидер 30 минути За тоа време во касерола на оган се ставаат ренданите јаболка и путер и се запржуваат 5 минути. Се трга од оган па се додаваат гризот, лимон шеќерот, сувото ...

Пралини со бело чоколадо и марципан

Мои рецепти - 19.01.2018

1. Со лажица се мешаат сите состојки за полнењето, да се добие хомогена смеса. 2. Белото чоколадо се топи на пареа со маслото. 3. Со четкичка се премачкуваат силиконските калапи со чоколадото во 3 слоја и после секое премачкување се оставаат во ...

18 поврзани вести »

Торта со три вида чоколадо

Мои рецепти - 19.01.2018

Неодоливо вкусен десерт.... Многу ни се допадна. Рецептов го најдов на нет, а има и видеа на јутуб за слично нешто. Бисквитите ситно се мелат, се мешаат со маргаринот и млекото, се замесува и се оформува подлогата во калап за откопчување со пречник ...

Бомбици со наут

Мои рецепти - 19.01.2018

Интересна спојка на состојки, вкусни празнични бомбици. 1. Во стопениот маргарин се додаваат шеќерите да се истопат. 2. Потоа се додаваат сите суви состојки. 3. Целата смеса се меша да се добие маса од која што ќе може да се формираат топчиња со ...

18 поврзани вести »

Принцес крофни со маст и лимон фил

Мои рецепти - 19.01.2018

Прекрасни принцес крофни, кои имаат уште повоздушесто тесто, заради употребата на маст во него. Мене во воодушевија! 1. Водата се става во касерола и во неа со дадава маста. Се остава да се загрее и стопи. Потоа се додава прстофат сол.

Плескавици со киноа и спанаќ

Мои рецепти - 19.01.2018

Припрема Киноа Киноата потребно е пред да ја варите убаво да ја измиете неколку пати за да не горчи. - Сварете ја со однос на двапати повеќе вода во однос на киноата, додајте солта, оставете да проврие, по што садот во кој се вари покријте со капак, ...