TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мои рецепти

Разлистани кифли - кроасани (посно)

Мои рецепти - пред: 1 час

Многу често ги правам овие кифли со едноставни состојки, брзи се, лесни се, меки, вкусни... прекрасни. Не сум стигнала да ги споделам тука, а сега ми се погоди темата, па еве ги! Се надевам ќе ви се допаднат! 1. Во топлата вода се рони квасецот. 2.

5 поврзани вести »

Салата со јачмен, спелта и песто

Мои рецепти - пред: 3 часа

Јачменот и спелтата измијте ги и ставете да се варат. Доволно е да ги варите 35 минути. Откако ќе се сварат исцедете ги и оставете да се оладат. Во длабок сад ставете ги сварените јачмен и спелта.

Зелени цветови

Мои рецепти - пред: 4 часа

Инспирирана од тестото за венец со спанаќ, си подготвив и убави зелени кифлички во форма на цветови. - Измиениот свеж спанаќ се става во големата чаша на нутрибулетот и се блендира со млекото. По потреба се додава млеко за да се добие 500 мл.

5 поврзани вести »

Кифлички со мед и мелени семки (посно)

Мои рецепти - пред: 8 часа

Од горенаведените состојки се замесува убаво меко тесто. Во рецептата стои млака вода по потреба но јас мерев дека 150мл се доволни за убаво тесто. Го оставаме тестото да одмори и да се дуплира. Го расукуваме во кора и вадиме со цаша кругови.

Руска салата со сенф

Мои рецепти - пред: 9 часа

Овој пат темата за Нова година беше ,,ретро,, со руска салата и кифлички =) 1. Компирот, морковот и јајцето се варат. 2. Компирот, морковот, киселите краставички, кашкавалот и шунката се сечат на мали коцки и им се додава грашокот. 3.

23 поврзани вести »

Јасмин цветови

Мои рецепти - пред: 11 часа

Уште еден од начините на подготовка на лиснато тесто и подготовка на овие декоративни пецива. Интересни се на изглед и многу вкусни, бидејќи се лиснати. 1. Се замесува тесто од наведените состојки. Се става се, освен путер / маргарин.

5 поврзани вести »

Салата со кус кус

Мои рецепти - пред: 20 часа

Одлична салата. Составот лесен и вкусен Кус кусот го попаруваме со зовриена зеленчукова супа. Промешуваме одвреме навреме додекада впие. Кромидот го сецкаме на коцки, а бејби морковот на ситни кругови.

Лиснати цветови

Мои рецепти - пред: 21 часа

Лиснатите теста бараат најмногу време за подготовка, но се најубави и затоа вреди трудот. Ова се едни декоративни пецива, кои бараат трпение за изработка, но се многу интересни и вкусни. 1. Се замесува тесто од наведените состојки.

5 поврзани вести »

Морнарска салата со месо

Мои рецепти - пред: 22 часа

Ако не знаете како да го искористите месото што сте вареле супа еве ви еден предлог. Сварете ги компирите и исечете ги на коцки, месото исцепкајте го на парчиња, кромидот исечете го и се заедно измешајте.

23 поврзани вести »

Бела редена салата

Мои рецепти - пред: 23 часа

* Јајцата се варат тврдо, изладени се лупат и се сечкаат на тенки кругови. * Крставиците се лупат и се сечкаат на кругови. * Во стаклен сад за салата се реди по следниов редослед 1 ред = кругови варени јајца 2 ред = кругови крставица 3 ред = рендано ...

23 поврзани вести »

Венец со спанаќ

Мои рецепти - 16.01.2018

1. Свежиот спанаќ се мие убаво и заедно со млекото се блендира во нутрибулет или блендер. Се добива зелено мазно млеко кое се истура во садот за месење. 2. Во ова се става маслото, солта, шеќерот, квасецот и се мати со жица. 3.

5 поврзани вести »

Туна салата со макарони и пченка

Мои рецепти - 16.01.2018

Макароните ги вариме според упатството. Исто посебно ги вариме морковите и пченката (може да употребите и пченка од конзерва). Морковите и киселите краставички ги сечкаме на коцки, ги соединуваме со макароните, пченката и туната исцедена од маслото.

23 поврзани вести »

Празнична макарони салата

Мои рецепти - 16.01.2018

Еве уште една едноставна, но вкусна идеја за празнична салата. 1. Макароните се варат вообичаено, во зовриена и посолена вода. 2. Потоа се цедат и се ставаат во поголема вангла. 3. Кон нив се додаваат сецкани краставички, сецкана шунка и дробено ...

23 поврзани вести »

Пилешка салата со печурки

Мои рецепти - 16.01.2018

Ова е една одлична крем салата за слави, прослави, родендени, на кој верувам дека на секој ќе му се допадне. 1. Месото го ставаме да се вари со пола лажичка мешан сув зачин, за да добие на поубав вкус. 2.

23 поврзани вести »

Спелтини бри-брусница сконси

Мои рецепти - 16.01.2018

Во една вангличка се стават путерот сецкан на коцки, јajцето, солта, шеќерот, пецивото, млекото, сол, шеќер, 1 чаша спелтино брашно. На брзина замесуваме тесто, односно со рака ги спојуваме состојките. Сега го додаваме сецканото бри сирење.

Сусам салата

Мои рецепти - 16.01.2018

Ова е една лесна и превкусна салата, која се прави брзо и е иделна за појадок или мезе. 1. Краставчките ги сецкаме на мали коцки, како и тенките парчиња сувомесно. 2. Сирењето го дробиме со вилушка и додаваме тостиран сусам, павлака, краставички, ...

23 поврзани вести »

Грчка салата

Мои рецепти - 15.01.2018

Слична на нашата шопска салата, само со помедитерански шмек. Често е застапена на мениата во рестораните и иако е грчка, македонците ја обожаваат. Подготовка 1. Исечкајте ја краставицата на полумесечинки. 2. Чери доматите исечкајте ги на половина. 3.

Ржани хроно лиснати школки

Мои рецепти - 15.01.2018

Ова е едно прекрасно лиснато пециво, кое на турски се вика мекик бореги, а јас ги нареков лиснати школки, бидејќи ми наликуваат на школки. 1. Се замесува тесто од наведените состојки. Треба да биде средно меко и нелепливо, за да убаво да се ...

Пекарски меки кифли со лимон

Мои рецепти - 15.01.2018

Во подлабок сад ставете 100 мл млако млеко, додате една лажица брашно и една лажица шеќер, издробете го квасецот и оставете го да нарасне. Во друг поголем сад ставете го брашното, остатокот од млекото, исто така млако, водата, шеќерот, маргаринот, ...

2 поврзани вести »