TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

Заев- Борисов: Договорот гарантира долгорочни пријателски односи

МРТ - пред: 49 мин

Телефонски разговор Заев- Борисов. Двајцата премиери оценија дека договорот што беше ратификуван во Собранието гарантира долгорочни пријателски односи меѓу двете држави. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ остана на ставот дека документот е асиметричен и на ...

37 поврзани вести »

Нови студии за нутриционисти на ПМФ

МРТ - пред: 49 мин

На Природно- математичкиот факултет отворена нова програма за нутриционизам. Предвидено е во новата академска година да се запишат 60 студенти. Од оваа образовна институција очекуваат да имаат многу можности за професионален напредок.

Германија: Училишен автобус влета во куќа

МРТ - пред: 49 мин

Причините поради кои возачот ја загубил контролата врз автобусот се непознати. Четириесетина деца се повредени откако училиштен автобус удрил во куќа во градот Ебербах, југозападна Германија. Неколкумина од нив се во критична состојба.

13 поврзани вести »

Напаѓачот на Шекеринска бара условна казна

МРТ - пред: 2 часа

Панче Ангелов кој на 27-ми април лани во Собранието ја нападна министерка за одбрана Радмила Шекеринска, во скопска Апелација преку неговата одбрана, побара условна казна. Адвокатот пред судиите рече дека не се ценети олеснителните околности при ...

36 поврзани вести »

Убиството на Ивановиќ- терористички чин

МРТ - пред: 2 часа

Во Косовска Митровица е убиен лидерот на граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ. Бил застрелан додека влегувал во просториите на неговата партија. Српскиот претседател Вучиќ го свика Советот за безбедност.

173 поврзани вести »

Состојбата со грипот не е алармантна

МРТ - пред: 2 часа

Состојбата со грипот не е алармантна, смируваат лекарите. Сепак се апелира на претпазливост, бидејќи за една недела за учениците почнува второто полугодие. Важна е превентивата, но терапија не треба да се дава на своја рака.

Нови 80 километри гасовод годинава

МРТ - пред: 3 часа

До крајот на јануари 2020-та година треба да заврши изградбата на магистралната гасоводна мрежа, најави министерот за транспорт и врски, Сугарески. И натаму главен проблем експропријацијата на земјиштето.

23 поврзани вести »

Се бара решение за Корејската криза

МРТ - пред: 4 часа

Меѓународен министерски самит во Канада за Корејската криза. Тензиите на полуостровот се намалија откако двете кореи воспоставија директен контакт, пред сѐ, поради учеството на Зимската олимпијада чијшто домаќин е јужнокорејскиот град Пјеонгчанг.

18 поврзани вести »

Димовски најавува иницијатива пред Уставен суд за Законот за јазиците

МРТ - пред: 4 часа

Тој на својот Фејсбук профил го повика шефот на државата да не го потпишува указот и пратениците да не го гласаат законот кога тој повторно би се вратил на собраниска седница. Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред ...

29 поврзани вести »

ИК на ВМРО-ДПМНЕ го осуди политичкиот прогон

МРТ - пред: 4 часа

Ваквото однесување на актуелната власт е недемократски чин и не придонесува за нормализирање на политичката состојба во Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ на првата седница го осуди политичкиот прогон од ...

28 поврзани вести »

Папа Франциск: Светот е на раб на нуклеарна војна

МРТ - пред: 4 часа

Папата Франциск e сериозно загрижен од опасноста од нуклеарна војна. Рече дека е доволен само еден инцидент кој ќе доведе до војна и предупреди дека поради тоа треба да се уништи оружјето и светот да се стреми кон нуклеарно разоружување.

20 поврзани вести »

Убиен Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби

МРТ - пред: 4 часа

Според косовските медиуми, во него било пукано со четири куршуми. Српскиот претседател Вучиќ го свика Советот за безбедност. Лидерот на граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ изутрината е убиен во Косовска Митровица.

173 поврзани вести »

Директорката на градинката „Кочо Рацин“ тврди дека воспитувачката е сменета поради поплаки

МРТ - пред: 5 часа

Директорката на инстутицијата, Габриела Алабашовска, вели дека има законска ингеренција да ги распределува вработените според потребите за поефикасно работење. Информира дека посочената воспитувачка е префрлена во друг објект во рамки на истата ...

40 поврзани вести »

Утре во Њујорк нова рудна преговори за името

МРТ - пред: 5 часа

Првата рунда преговори за името во 2018-та меѓу Македонија и Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц, ќе се одржи утре во Њујорк, на ниво на преговарачи. Двете земји побараа од медијаторот на Обединетите нации да ги интензивира напорите, со ...

44 поврзани вести »

Чешка: Гласање доверба за премиерот Бабиш

МРТ - пред: 5 часа

Аналитичарите прогнозираат дека се мали шансите милијардерот во редовите на политичарите да ја добие потребната поддршка поради обвинувањата за злоупотреба на фондови од ЕУ. Законодавците во Чешка ќе гласаат доверба на малцинската влада од премиерот ...

7 поврзани вести »

ВМРО- ДПМНЕ: Втор месец не се преземаат никакви дејствија против притворените

МРТ - пред: 5 часа

Според партијата, додека десетина патриоти се наоѓаат во притвор поради монтиран прогон, власта од затвор ослободува осудени криминалци... Јавното обвинителство втор месец не презема никакви дејствија во истрагата што се води по политички ...

54 поврзани вести »

Средба за Корејската криза во Ванкувер

МРТ - пред: 5 часа

Предвидено е присуство на делегации од многу европски и азиски земји, со исклучок на Кина и на Русија. Во канадскиот град Ванкувер ќе биде одржан состанок на министрите за надворешни работи на кој ќе се разговара за Северна Кореја.

Роденден на уметноста во МКЦ

МРТ - пред: 6 часа

На 18-ти јануари МКЦ планира повеќе настани- концерти, изложби, перформанси, филмски маратон. По повод 45 години постоење, Младинскиот културен центар ќе ја организира манифестацијата Роденден на уметноста, со која и официјално ќе ги почне ...

9 поврзани вести »

„Фридом хаус“: Македонија- делумно слободна земја

МРТ - пред: 6 часа

Во новиот извештај за слободата во светот во 2018-та година, Македонија е наведена како земја чии настани и случувања годинава треба да се следат... Македонските граѓани уживаат делумна слобода, оценија од американската невладина организација ...

35 поврзани вести »

Романија: Премиерот Тудосе поднесе оставка

МРТ - пред: 6 часа

Тој е вториот премиер во земјата кој во последните седум месеци беше тргнат од власт од сопартијците. Времено ќе биде заменет со вице- премиерот Паул Станеш. „Си заминувам со крената глава“, изјави романскиот премиер Михај Тудосе кој поднесе оставка ...

24 поврзани вести »