TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

Забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар- Дебар преку Маврово

МРТ - пред: 3 часа

Авто мото сојузот на Македонија информира дека врнежи од снег има и во Тетово, Маврово, Попова Шапка, Битола, Прилеп, Охрид, Струга, Ресен, Кичево, Македонски Брод, Железнец, Крушево и на планинските премини Буково, Ѓавато и Пресека.

28 поврзани вести »

Јункер во Македонија на средби со државниот врв

МРТ - пред: 3 часа

Јункер во земјава доаѓа во придружба на комесарот за проширување Јоханес Хан. Посетата е дел од нивната турнеја во регионот по повод Стратегијата за проширување на ЕУ со земјите од Западниот Балкан.

73 поврзани вести »

ЕУ ќе закрепнува по Брегзит

МРТ - 23.02.2018

По Брегзит, Европската унија подготвена да закрепнува економски и безбедносно. Лидерите на земјите членки со план... Спорот за името меѓу Македонија и Грција не создава небезбедност на транзитниот коридор за мигрантите- Западен Балкан, конкретно ...

Формирана интерпартиска парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТИ заедницата

МРТ - 23.02.2018

Во Собранието основана Интерпартиска парламентарна група за правата на луѓето од ЛГБТИ заедницата. Пратениците, кои доаѓаат од различни партии рекоа дека нивна цел ќе биде заштита од дискриминација, од говор на омраза, како и заштита од насилство ...

27 поврзани вести »

АРМ успешно ја извршуваше својата мисија и сите поставени задачи во 2017-та година

МРТ - 23.02.2018

Началникот на генералштабот Генерал- потполковник Методија Величковски реферираше пред претседателот и врховен командант на оружените сили Ѓорге Иванов. И покрај објективните потешкотии и ограничени расположиви ресурси, АРМ лани успешно ја ...

ВМРО-ДПМНЕ се противи на идејата за зголемување на старосната граница за пензионирање

МРТ - 23.02.2018

Зголемувањето на старосната граница за пензионирање ќе се одрази на економијата и на граѓаните- предупреди опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Партијата се противи на ваквата непопуларна мерка. Реакцијата следи откако премиерот Заев на сесијата за пратенички ...

41 поврзани вести »

Бизнисот чека државната помош поскоро да го мине Парламентот

МРТ - 23.02.2018

Финансиската подршка за компаниите зависи од ефикасноста на Парламентот. Владата апелира што поскоро да се усвои регулативата за да се достават средствата до фирмите. Совет и до приватниот сектор да конкурира за парите...

Владата прави пат за трет мобилен оператор

МРТ - 23.02.2018

Подобри услуги и пониски цени без нарушување на конкурентноста на пазарот. Државата создава услови за влез на нова мобилна телефонија. Манчевски најави измени на сет мерки за мрежен, а не виртуелен оператор...

36 поврзани вести »

ЕУ не ветува брз прием, дава поддршка за Западен Балкан

МРТ - 23.02.2018

„ЕУ не ветува брз прием, само дава поддршка на земјите од Западен Балкан“. Европските шефови на дипломатиите децидни дека ќе има проширување. Не прогнозираат која земја од регионот би била прва за прием.

Кривични пријави за 11 лица од „25 Мај“

МРТ - 23.02.2018

Единаесет вработени во „25 Мај“ ќе одговараат кривично за 13 годишната штитеничка од домот која подолг период била сексуално злоставувана и абортирала на Гинекологија. Ресорното министерство најави и дисциплински постапки...

44 поврзани вести »

Анализирани 12 правосилни судски пресуди

МРТ - 23.02.2018

Недоволно образложени обвинителни акти, незаконски притвори, нецелосно утврдена фактичка состојба при изрекувањето пресуди. Вакви и слични повреди се детектирани од „Транспаренси Интернешнел“ при анализата на 12 правосилни судски пресуди.

Колевски стана член на Советот на јавни обвинители

МРТ - 23.02.2018

Смета дека со своето долгогодишно искуство може да придонесе во работата на Советот, особено за зајакнување на самостојноста на јавните обвинители во Република Македонија. Обвинителот Ацо Колевски даде свечена изјава пред претседателот на ...

30 поврзани вести »

Кривични пријави за 11 лица за случајот со девојчето од Домот „25 Мај“

МРТ - 23.02.2018

Оваа пријава, посочуваат од МТСП, ќе биде покрената против сите лица кои биле задолжени да постапуваат и преземаат службени дејствија по предметот на малолетната Р.И. во периодот од 2012 - 2017 година.

44 поврзани вести »

Турција: Спор со Холандија поради геноцидот на Ерменците

МРТ - 23.02.2018

Турција ја осуди резолуцијата која доби огромна поддршка од холандските пратеници, од кои само тројца гласаа „против“. Турското министерство за надворешни работи по вторпат неделава го повика холандскиот амбасадор во Анкара откако пратениците во ...

3 поврзани вести »

Метео: Од недела пад на температурите и врнежи од снег

МРТ - 23.02.2018

Од недела поради продор на постуден воздух во Македонија се очекува пад на температурите и врнежи кои ќе бидат претежно од снег. Првиот ден од викендот ќе ни донесе облачно време, попладне со повремени врнежи од дожд и снег на планините.

80 поврзани вести »

Јужна Кореја: Пратеници бараат егзекуција на олимписки делегат од Северот

МРТ - 23.02.2018

Ким Јон Чол ќе ја води осумчлената делегација на Северна Кореја, која ќе пристигне во недела за церемонијата на затворањето на Олимписките игри. Членовите на парламентот во Република Кореја протестираа против посетата на висок севернокорејски ...

55 поврзани вести »

Војната во Сирија не запира, го менува фронтот

МРТ - 23.02.2018

Светските лидери бараат прекин на огнот во Сирија. Во Советот за безбедност на Обединетите нации доставена предлог- резолуција за едномесечно примирје. Хуманитарната катастрофа во Источна Гута е уште едно поглавје од трагедијата...

61 поврзани вести »

Студенти изработија едукативна алатка „Аферата Мис Стон“

МРТ - 23.02.2018

Алатката ќе може да ја користат наставниците од основните и средните училишта, за да го направат часот и учењето поинтересни за учениците. Студенти на ФИНКИ изработија едукативна алатка „Аферата Мис Стон“.

2 поврзани вести »

МТСП: Обезбедени 486 вработувања на неопределено време во градинките

МРТ - 23.02.2018

Министерството за труд и социјална политика обезбеди согласност од Министерството за финансии за вработувања на неопределено време на 226 работни места во јавните установи за деца-детски градинки, за трајно испразнети работни места, a кои тековно ...

22 поврзани вести »

Јункер, Могерини и Хан в недела во Македонија

МРТ - 23.02.2018

Засега се потврдени средбите со премиерот Зоран Заев и со претседателот Ѓорге Иванов, но не се исклучуваат дополнителни средби со други политички лидери. Јункер и Заев треба да имаат и заедничка прес- конференција, потврдуваат од Европската комисија.

73 поврзани вести »