TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МРТ

Трамп: Истрагата за руското мешање е неоснована

МРТ - 19.03.2018

Според него, тимот на специјалниот обвинител бил составен од многу радикални и нечесни поддржувачи на ривалката од демократите Хилари Клинтон. „Истрагата на Мјулер за вмешаноста на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година е ...

10 поврзани вести »

Ново рочиште за предметот „Поткуп“

МРТ - 19.03.2018

Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160 илјади евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов- Сачевалиев за легализација на градежно земјиште.

Законот за „зелена нафта“ во владина процедура

МРТ - 19.03.2018

Согласно со измените, државата ќе покрива до 50 насто од трошоците за гориво во земјоделството, а секој регистриран земјоделец односно земјоделско стопанство, ќе добие платежна картичка за купување „зелена нафта“.

19 поврзани вести »

Подготовки за извоз на јагнешко месо

МРТ - 19.03.2018

На две недели до извозниот шпиц на јагнешкото, овчарите се надеваат на повисоки цени од ланските. Во моментов се нудат од 140 до 145 денари за килограм жива мера, а според сточарите производствената цена за прва класа ги чини до 180 денари за ...

Рочиште за случајот „Сопот“ во Кривичен суд

МРТ - 19.03.2018

Во овој случај десет лица беа осудени за тероризам. Тие се товарат дека подметнале експлозивна направа на локалниот пат Сушево – Сопот... Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште од повтореното судење за предметот „Сопот“.

Собрание: Пленарна седница и 13 собраниски комисии

МРТ - 19.03.2018

На пленарната собраниска седница ќе бидат разгледани закони од областа на енергетиката, економијата, финансиите, туризмот, здравството, земјоделството, екологијата... Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 38-та седница.

Путин реизбран за претседател на Русија

МРТ - 19.03.2018

На вчерашните избори, Владимир Путин освои 76,67 од гласовите, покажуваат податоците на изборната комисија од обработени 99,9 отсто ливчиња... Владимир Путин е реизбран за претседател на изборите во Русија, што се одржаа вчера, освојуваќи 76,67 од ...

141 поврзани вести »