TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Полската полиција отворила оган врз Украинци и Грузијци

Нетпрес - пред: 40 мин

Група мажи државјани на Украина и Грузија нападнале во петокот полициски службеници, коишто биле принудени да применат оружје, пренесува порталот Dziennik Lozki. Инцидентот се случил во полскиот град Згеж, околу два часот наутро.

Виљареал го суспендираше Семедо поради обвинение за обид за убиство

Нетпрес - пред: 1 час

Шпанскиот фудбалски прволигаш Виљареал го суспендираше својот ек Рубен Семедо , дек откако тој беше обвинет за обид за убиство и за грабнување. „Иако ја почитуваме пресумпцијата на невиност, одлучивме да го суспендираме Семедо сѐ додека овој случај ...

8 поврзани вести »

Во два атентата во Могадишу 18 убиени

Нетпрес - пред: 2 часа

Во два атентата изведени со автомобили бомби во петокот во сомалиската престолнина Могадишу, врз претседателската палата и хотел, убиени се најмалку 18 и ранети 20 лица, објавија полициски извори и безбедносните служби.

8 поврзани вести »

Комисијата предложила отстранување и на Воинот на коњ, Филип и Порта Македонија, исто како и Ќосето

Нетпрес - пред: 2 часа

Работната група на Министерството за култура која го анализира проектот Скопје 2014, донела препораки за дислокација и демонтирање (или рециклирање) и на споменикот на Воин на коњ (или Александар Велики), Филип Втори и Портата Македонија, пишува ...

211 поврзани вести »

ФА отвори истрага за Гвардиола

Нетпрес - пред: 2 часа

Англискиот фудбалски сојуз (ФА) покрена истрага против менаџерот на водечката екипа во првенството Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, поради кршењето на правилата поврзани со забраната истакнување политички пораки на натпреварите.

32 поврзани вести »

САД очекуваат отворање на амбасадата во Ерусалим во мај

Нетпрес - пред: 3 часа

Се очекува дека САД својата амбасада во Израел ќе ја отворат во мај, изјави американски функционер во петокот, а преселувањето на дипломатската мисија од Тел Авив претставува пресврт во повеќедецениската американска политика по ова горливо прашање.

21 поврзани вести »

Владата го правда Османи кој откажа присуство на конференција во БиХ поради Косово

Нетпрес - пред: 3 часа

Вицепремиреот за европски прашања Бујар Османи нема да присуствува на конференцијата во Босна и Херцеговина за Западен Балкан,поради тоа што Косово не е покането на овој собир. Османи ја потврди информацијата за тв 24 и вели дека се работи за ...

22 поврзани вести »

Зоран Милевски унапреден во чин генерал-мајор

Нетпрес - пред: 3 часа

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили Ѓорге Иванов го унапреди командантот на ЗОК во ГШ на АРМ, Зоран Милевски во чин генерал-мајор. Претседателот Иванов, согласно Законот за одбрана и Законот за служба во А ...

10 поврзани вести »

САД го воведоа најголемиот досега пакет санкции за Северна Кореја

Нетпрес - пред: 4 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во петокот дека САД го воведуваат „најголемиот од кога и да е“ пакет санкции за Северна Кореја, јакнејќи го притисокот врз оваа земја да се откаже од развојот на нуклеарно оружје и на својата ракетна ...

31 поврзани вести »

Мицкоски: Македонија тоне во корупција, тоа мора да се смени

Нетпрес - пред: 5 часа

Општество во кое нема место за корупцијата“ беа зборовите кои ги ветуваа од владата. Но што добиваме: и официјално Република Македонија е означена како најкорумпирана држава во Европа, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христјан Мицкоски.

71 поврзани вести »

Џамбаски со предлог до Заев: Дајте ни го споменикот на Ќосето да го ставиме во Благоевград

Нетпрес - пред: 5 часа

Европратеникот Ангел Џамбаски, од редовите на ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, вели дека отстранувањето на споменикот на македонскиот раволуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето е всушност исполнување на договорот за добрососедство со Бугарија.

211 поврзани вести »

Автомобил удри пешак во центарот на Велес

Нетпрес - пред: 8 часа

Сообраќајната незгода, како што информираат од СВР Велес, се случила денеска во 12:30 часот на улицата „8-ми Септември“ во центарот на Велес кога патнички автомобил марка „фолксваген поло“ со велешки регистарски ознаки управуван од 66-годишниот С.Т.

7 поврзани вести »

Одложена седницата за ратификација на демаркацијата на косовско-црногорската граница

Нетпрес - пред: 8 часа

Вонредната седница на косовскиот Парламент закажана за денеска е одложена, откако пратеничките групи во Собранието не постигнаа консензус околу договорот за демаркација на границата со Црна Гора.

23 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ќе ги паметат овие девет месеци по укинувањата, уривањата и антидржавните политики

Нетпрес - пред: 8 часа

СДСМ треба да биде загрижена заради фактот дека само нивната власт и водачите на Талибанците и на ИСИС во 21 век издаваат наредби да се уриваат споменици, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

46 поврзани вести »

Несреќа во автобусот со број 50, млада скопјанка заврши со скршеница

Нетпрес - пред: 8 часа

Млада скопјанка доживеа несреќа во градскиот автобус со број 50, при што се здобила со скршеници. Според информацијата на МВР, вчера Т.Н.(20) од Скопје пријавила дека на 21 февруари 2018 година околу 8:10 часот додека како патник се превезувала во ...

12 поврзани вести »

(ВИДЕО) Првото во светот летачко такси претставено пред јавноста

Нетпрес - пред: 8 часа

Компанијата „Airbus“ го објави видеото на летот на првото летачко такси наречено Alpha One како дел од проектот Vahana. Тестирањето било спроведено во американската сојузна држава Орегон и траело 53 секунди.

Уништени над 400 килограми месо при контрола на АХВ

Нетпрес - пред: 9 часа

Агенцијата за храна и ветеринарство спроведува засилени инспекциски контроли во месарниците во земјава. Од декември досега, официјалните инспектори ги исконтролираа условите за производство, чување и трговија со месо и производи и подготовки од месо ...

18 поврзани вести »

Ацо Колевски стана член на Советот на јавни обвинители

Нетпрес - пред: 9 часа

Обвинителот Ацо Колевски во петокот даде свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери, со што стана член на Советот на јавните обвинители и притоа вети оти ќе работи за јакнење на независноста на телото.

31 поврзани вести »

Струмичанец затаил данок за заработени 20.000 евра на Фејсбук

Нетпрес - пред: 9 часа

Струмичанец заработи кривична пријава за затајување на данок за пари заработени преку продажба на услуги на „Фејсбук“, каде заработил преку 20 илјади евра. Како што соопштија од МВР Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава ...

21 поврзани вести »

Манчевски: Создаваме услови за влез на трет мобилен оператор

Нетпрес - пред: 9 часа

Владата започнува со создавање на услови за влез на трет мобилен оператор, соопшти денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски додавајќи дека тоа ќе биде една од клучните теми на ГСМ Саемот оваа недела во Барселона.

35 поврзани вести »