TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Двајца Јапонци уапсени за вооружен напад врз претставништво на Северна Кореја

Нетпрес - пред: 6 часа

Двајца Јапонци, на тамошните власти познати како симпатизери на крајната десница, се уапсени во петокот откако отвориле оган на зградата којашто дефакто служи како амбасада на Северна Кореја во Токио, соопшти полицијата.

Магла на патниот правец Лисец – Попова Шапка и во Крушево

Нетпрес - пред: 7 часа

Намалена видливост поради појава на магла од 30 до 40 метри има на патниот правец село Лисец-Попова Шапка и до 100 метри во Крушево. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна ...

43 поврзани вести »

Се урна петкатница во Каиро

Нетпрес - пред: 7 часа

Најмалку десет лица ги загубиле животите откако петкатна зграда се урнала во четвртокот ноќта во еден кварт во египетската престолнина Каиро, пренесува во петокот државната новинска агенција MENA.

4 поврзани вести »

МВР ќе троши 10 милиони денари за сувомеснати производи

Нетпрес - пред: 7 часа

Министерството за внатрешни работи планира да потроши 10.000.000 денари за сувомеснати производи. Имено, на официјалната страна за Јавни набавки стои оглас во кој под назив на договорниот орган е Министерството за внатрешни работи.

4 поврзани вести »

Грчки медиуми тврдат дека нацрт-спогодбата за името е подготвена

Нетпрес - пред: 7 часа

Нацрт-спогодбата е подготвена, има околу 20 страници и се наоѓа во рацете на Алексис Ципрас, објави грчкиот информативен портал Иефимерида. Новинарот, повикувајќи се на свои извори, пишува дека нацрт спогодбата не ги содржи само грчките позиции, ...

19 поврзани вести »

Средба Заев-Јазбец: Словенија ќе го помага домашниот локален развој

Нетпрес - пред: 8 часа

Македонскиот премиер Зоран Заев и словенечкиот амбасадор Милан Јазбец на средбата во петокот се договорија Словенија да го помага домашниот локален развој во Македонија, преку грантови и инвестиции во проекти за питка вода и за отпадни води, ...

23 поврзани вести »

УЈП отвора нови шалтери за поднесување на Годишната даночна пријава

Нетпрес - пред: 8 часа

Во општинските згради на „Ѓорче Петров“, Бутел, Гази Баба и Аеродром како и на приземјето на Дирекцијата за големи даночни обврзници во зградата на ССМ, Управата за јавни приходи (УЈП) отвори дополнителни шалтери за поднесување на Годишна даночна ...

39 поврзани вести »

Јовановски: Уривањето на споменикот на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ

Нетпрес - пред: 8 часа

Која е разликата меѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

179 поврзани вести »

Ѓорчев:  Македонија назадува на секое поле, ВМРО-ДПМНЕ ќе биде алтернатива и надеж за македонските граѓани

Нетпрес - пред: 8 часа

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, учествува во Мадрид на самитот на Мегјународната демократска унија (IDU), најголемата светска организација на народните, конзервативните и демохристијанските партии.

Анкара го повика на консултации холандскиот амбасадор, поради резолуцијата за геноцид

Нетпрес - пред: 8 часа

Официјална Анкара го повика во петокот на консултации вршителот на должноста во холандската амбасада во Турција и му ја соопшти својата осуда, ден откако холандскиот парламент изгласа резолуција со којашто се повикува на признавање на геноцидот над ...

22 поврзани вести »

Европско-руска сонда на Марс почнува потрага по метан

Нетпрес - пред: 9 часа

Европско-руската истражувачка вселенска сонда ЕксоМарс го заврши целосниот маневар на забавување на брзината во горните слоеви од атмосферата на Марс и е подготвена за првите мерења. Нејзините инструменти ќе трагаат по метан во атмосферата на ...

5 поврзани вести »

Субвенции за одгледување домашна раса добиток

Нетпрес - пред: 9 часа

Со Програмата за поддршка на земјоделството и оваа година дополнителни субвенции од 2.000 денари ќе се добиваат за говедата од домашната расата Буша. Плус 550 денари ќе се добиваат и за овците од расата Праменка и козите од расата Балканска.

4 поврзани вести »

Грција ја поддржa кандидатурата на Македонија за Јадранско-јонската иницијатива

Нетпрес - пред: 9 часа

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека грчката Влада ја поддржува кандидатурата на Македонија за приклучување во Јадранско-јонската иницијатива. Катругалос, во писмо до еврокомесарите за проширување и ...

38 поврзани вести »

Симфонски концерт за деца со Македонската филхармонија и Ивце Пивце

Нетпрес - пред: 9 часа

На 3 март во 12 часот, во големата сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи концерт под наслов „Музичка екскурзија со Пакомак“, на кој како аниматор ќе се претстави познатиот водител на детски емисии – Ивце Пивце.

10 поврзани вести »

Четири странски државјани приведени од македонската полиција

Нетпрес - пред: 9 часа

Во 8 часот на Граничниот премин Долно Блаце, по барање на Интерпол од Сојузна Република Германија, од слобода бил лишен 29-годишниот Г.И. од Косово. Во 11.35 часот, со потврда за предавање на лице, тој бил предаден на полициски службеници од ...

26 поврзани вести »

Ѕанакопулос: Нема притисоци врз Грција за прашањето за името

Нетпрес - пред: 9 часа

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата на Грција Димитрос Ѕанакопулос во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, јави дописникот на МИА од Атина.

33 поврзани вести »

Проверете дали ви стои куса или долга коса

Нетпрес - пред: 9 часа

Многу често жените се во дилема кога станува збор должината на косата. Тие често се мислат дали да ја скратат нивната коса или да ја пуштат долга не знаејќи дали ќе им одговара на лицето. Затоа, фризерите откриваат точен и конкретен тест.

5 поврзани вести »

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра претседатели на новите партиски комисии

Нетпрес - пред: 9 часа

ВМРО-ДПМНЕ тоа што го ветува го исполнува. Почнуваме со реализација на нашите најавени активности водејќи се од начелата на транспарентност. А, нашите принципи за отвореност даваме можност за буквално сите квалитетни млади луѓе да се приклучат кон ...

Танчарките од „Еурека“ се вратија со седум први награди од Виена

Нетпрес - пред: 9 часа

Изминатиот викенд (17-ти и 18-ти февруари), дел од членовите на денс студио „Еурека“ од Скопје, беa дел од меѓународниот натпревар во Виена, „Виена денс опен”. На натпреварот кој се одружуваше на три сцени истовремено, земаа учество околу 2000 ...

Еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на Snapchat за 1,7 млрд долари

Нетпрес - пред: 10 часа

Само еден твит на американската ѕвезда на реалните шоу програми Кајли Џенер за мрежата Snapchat во четвртокот предизивка остар пад на вредноста на акциите на оваа компанија сопственик на сервисот за испраќање пораки.

14 поврзани вести »