TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Колариќ: Шилегов мора да одговори прашањата важни за скопјани

Нетпрес - 16.02.2018

Зошто и натаму Скопје останува најзагадениот град во Светот. Велеа дека имаат стратегија, а во реалноста ниту стратегија има, ниту пак мерки од кој полза ќе имаат граѓаните, изјави во петокот н прес-конференција Светлана Колариќ, советник во Советот ...

65 поврзани вести »

Возило влета во ученици во Мелбурн, има настрадани

Нетпрес - 16.02.2018

Седум ученици и жена се повредени кога автомобил се залетал во нив во Мелбурн во петокот, јавуваат тамошните медиуми. Инцидентот се случил кога група деца на возраст од основно училиште минувала преку улица на раскрсница во Пејкенхем по завршување ...

3 поврзани вести »

Двајца тешко а шест полесно повредени во девет сообраќајќи во Скопје

Нетпрес - 16.02.2018

Две лица се здобиле со тешки телесни повреди, а шест со лесни телесни повреди во девет сообраќајни незгоди кои се случиле вчера на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје. Само во една сообраќајна незгода е причинета материјална штета.

86 поврзани вести »

Јада 99-ти на олипмискиот крос-кантри

Нетпрес - 16.02.2018

Ставре Јада го освои 99-то место во крос-кантри трката на 15 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Златото на оваа трка му припадна на Швајцарецот Дарио Колоња, кој стана првиот крос-кантри скијач кој освоил три златни медали во оваа ...

31 поврзани вести »

Жена нападната од две кучиња

Нетпрес - 16.02.2018

Педесет и тригодишна жителка на тетовското село Лешок, во петокот утрото пријавила дека на регионалниот пат била нападната и касната од две кучиња, но за среќа минала со лесни повреди С.И.

41 поврзани вести »

Врховниот суд во Атина за почетокот на март го одложи рочиштето за Грујевски и Бошковски

Нетпрес - 16.02.2018

Врховниот суд во Атина за 2-ри март го одложи рочиштето на кое требаше да биде разгледана жалбата на одлуката за екстрадиција на Судот во Солун за поранешниот началник во УБК Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошковски, јави дописникот на МИА ...

40 поврзани вести »

Глобалната безбедносна заедница на традиционалната конференција во Минхен

Нетпрес - 16.02.2018

Повеќе од дваесет шефови на држави и влади и осумдесетина министри за надворешни работи и за одбрана, меѓу кои и македонските Никола Димитров односно Радмила Шекеринска, ќе се соберат во петокот на безбедносната конференција во Минхен посветена ...

28 поврзани вести »

Пронајдени марихуана, амфетамин и екстази во дом на студент од Јордан

Нетпрес - 16.02.2018

Над 133 грама марихуана, двесеттина грама амфетин и 26 таблети „екстази“ полицијата пронајде и одзема од 29-годишен студент од Јордан со живеалиште на улица „Руѓер Бошковиќ“ во Скопје. Како што соопшти МВР за време на претресот кај М.А, на кој му е ...

35 поврзани вести »

Друштвото на писателите на Македонија прими осум нови членови

Нетпрес - 16.02.2018

Друштвото на писателите на Македонија прими осум нови членови: Живко Грозданоски, Фросина Пармаковска, Игор Станојоски, Ана Мартиноска, Славица Гаџова Свидерска, Лира Бојку, Тихомир Јанчовски и Михајло Свидерски.

13 поврзани вести »

Стопанската комора на Македонија одбележува 96 години

Нетпрес - 16.02.2018

Стопанската комора на Македонија денеска ќе ја одбележи 96-годишнината од коморското дејствување во Македонија. Таа е една од влијателните бизнис асоцијации во државата која има над 11.000 претставници на фирми – учесници на коморски настани, над ...

19 поврзани вести »

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“ за 2017-та

Нетпрес - 16.02.2018

Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017 година која по згаснувањето на дневниот весник „Утрински весник“ продолжува да ја доделува новоформираната Фондација за промоција и унапредување на ...

18 поврзани вести »

Делови од Сарај и Петровец во понеделник без струја

Нетпрес - 16.02.2018

Без електрична енергија во понеделник (19 февруари) од 9 до 15 часот ќе бидат корисниците од подулица 20 во селото Сарај во општина Сарај. Од 08:30 до 10 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од индустриската зона Ќојлија и фирмите ...

5 поврзани вести »

Грујевски и Бошковски пред Врховниот суд во Атина

Нетпрес - 16.02.2018

Поранешниот началник во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујевски, и неговиот колега Никола Бошковски, денеска треба да се појават на рочиште во Врховниот суд во Атина, каде ќе се одлучува по нивната жалба за одлуката за ...

40 поврзани вести »

Хороскопски знаци кои без проблем прифаќаат да бидат љубовници

Нетпрес - 16.02.2018

Ништо не е прекрасно, ниту лесно кога една жена се наоѓа во улогата на љубовница. Но, некои жени сакаат да бидат токму тоа. Заради своите ставови и карактери, жените во овие 6 хороскопски знаци без проблем ќе се согласат да бидат љубовници: Водолија ...

5 поврзани вести »

Напади на грчки хакери врз турски банки

Нетпрес - 16.02.2018

Грчка хакерска група соопшти дека извршила кибер напади врз водечките турски банки и врз една консултантска компанија од сферата на одбраната. Во соопштението објавено на социјалните мрежи, групата наведува дека нападите претставуваат одговор на ...

13 поврзани вести »

Прекин во сообраќајот од 13:45 до 14:15 на делницата Св. Николе – Штип

Нетпрес - 16.02.2018

Сообраќајот на магистралниот пат А4 делница Св.Николе- Штип, на клучката Три Чешми рампа Св.Николе – Кочани, ќе биде во прекин за сите моторни возила од 13:45 до 14:15 часот. Прекинот во сообраќајот ќе биде поради минирање, соопшти „Македонија ...

Шекеринска и Димитров на Минхенската безбедносна конференција

Нетпрес - 16.02.2018

Македонските министри ќе учествуваат на повеќе панели посветени на транс-атлантската безбедност, соработката на НАТО и ЕУ и други теми, а предвидено е да остварат и повеќе билатерални средби.

28 поврзани вести »

Близнаци уапсени за планирање бомбашки напад во Њујорк

Нетпрес - 16.02.2018

Браќа близнаци се уапсени во нивниот стан во квартот Бронкс со повеќе од десет килограми материјал за составување бомба во текот на претрес од страна на припадниците на Федералното биро за истраги (FBI) и њујоршката полиција објавија валстите на ...

19 поврзани вести »

Сончев ден со температура до 11 степени

Нетпрес - 16.02.2018

Најстудено утрово е во Крушево каде што се измерени -7 степени, а најтопло е во Гевгелија каде минималната температура е 4 степени. Во Берово, Пожаране и Крива Паланка измерени се -7 степени, во Ѓуриште и Претор -4, во Петровац кај Скопје, Охрид, ...

65 поврзани вести »

Макрон ги сели новинарите од Елисејската палата

Нетпрес - 16.02.2018

Здружението на француските новинари бара од францускиот претседател, Емануел Макрон, да ја преиспита одлуката за преместување на прес-салата од Елисејската палата во зграда во нејзина близина.

4 поврзани вести »