TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Порази на Голден Стејт и Кливленд

Нетпрес - 21.01.2018

Ноќта кон неделата во НБА лигата ја одбележаа поразите на шампионот и вицепрвакот, откако Хјустон Рокетс ја прекинаа серијата од 14 гостински победи на Голден Стејт Вориорс, кој во Тексалс зауија со 108:116, додека уште полошо минаа Кливленд ...

36 поврзани вести »

Миркуловски: Шансите се 50-50, ќе играме за историско полуфинале

Нетпрес - 21.01.2018

Во македонската ракометна репрезентација шест играчи имаат одиграно по 22 натпревара на Европските првенства, во таа група е и Филип Миркуловски, кој воедно има и постигнато 55 голови на сите досегашни дуели.

76 поврзани вести »

Македонија главна тема во грчките весници

Нетпрес - 21.01.2018

Грчкиот печат со несмалено темпо продолжува, македонско – грчките односи и последните случувања во спорот со името да ги става во фокусот на вниманието. Насловните страници на денешните неделни изданија на весниците, јавува дописникот на МИА од ...

59 поврзани вести »

МОС и Тврдокорни денеска ќе протестираат против двојазичноста и албанизацијата на Македонија

Нетпрес - 21.01.2018

Македонски обединети сили (МОС), „Тврдокорни“ и уште неколку здруженија денеска во 13 часот пред Собранието на Република Македонија организираат „Протест против двојазничноста и албанизација на Македонија“.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е единствената држава аспирант за член на ЕУ со политички затвореници

Нетпрес - 21.01.2018

Само во Македонија, видни личности, патриоти, кои немаат сторено ниту прекршок се прогласуваат за терористи, велат во неделата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Власта безобразно и на очиглед на сите ги злоупотребува институциите на системот за политичко ...

Македонија ја почнува втората фаза на ЕП, Шпанија прва пречка кон полуфинале

Нетпрес - 21.01.2018

Македонската ракомeтна репрезентација вечерва 20,30 часот ќе го одигра првиот натпревар во втората фаза во дуелот со Шпанија, за којашто настапуваат за македонската јавност добро познати играчи, актуелниот и поранешниот член на европскиот шампион ...

117 поврзани вести »

Заладување со засилен северен ветер, во некои делови дожд и снег

Нетпрес - 21.01.2018

Од УХМР информираат дека во недела наутро времето е умерено до значително облачно во поголемиот дел од земјава. Околу пладне и попладне се очекуваат повремени врнежи од дожд, а на планините снег. Повеќе врнежи ќе има во западните делови.

Влажни коловози, магла кај Плетвар и Неготино

Нетпрес - 21.01.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а порди маглата на Плетвар и во Неготино видливоста е намалена до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна ...

Најстудено во Крива Паланка, најмногу дожд во Дебар

Нетпрес - 21.01.2018

трово е најстудено во Крива Паланка, минус четири степени, а максимални три се измерени во Претор. Најмногу дожд, пак, ноќеска наврна во Дебар, 14 литри на метар квадратен. Според УХМР, до осум часот температурата била -3 степени во Маврово, Берово ...

30 поврзани вести »

Со ракети од Сирија погоден турски пограничен град, интензивирани дипломатски комуникации

Нетпрес - 21.01.2018

Ден по почнувањето на турската воена операција на северот од соседна Сирија ракети истрелани од сириска територија го погодија во неделата рано утрото турскиот пограничен град Килис, кој и во минатото беше цел на слични ракетирања.

89 поврзани вести »

(ВИДЕО) Шест мртви во 12-часовниот кошмар во луксузен хотел во Кабул

Нетпрес - 21.01.2018

Нападот врз луксузниот хотел во авганистанската престолнина Кабул е завршен во неделата утрото по 12 часа отпор на вооружената група која упадна во хотелот во саботата вечерта пукајќи врз гостите и персоналот.

50 поврзани вести »

ДУИ му се закани на Иванов: И Претседателот ќе биде казнет доколку не го употребува албанскиот (ВИДЕО)

Нетпрес - 21.01.2018

За две-три недели и претседателот Ѓорге Иванов ќе биде казнет за неспроведување на Законот за употреба на јазиците, изјави во емисија на ТВ Алсат пратеникот на ДУИ Џеват Адеми. Тој зборуваше за употребата на албанскиот јазик по донесувањето на ...

57 поврзани вести »

Македонците од Лондон: Слобода за Игор, слобода за сите невини луѓе кои се затворени

Нетпрес - 21.01.2018

„Слобода за Игор, слобода за сите невини луѓе кои се затворени“, побараа во саботата Македонци на собир во Лондон. „Ние Македонците во Лондон им даваме безрезервна поддршка на нашите патриоти, што два месеци го бранеa уставниот поредок на Република ...

Откажани сите спортски натпревари поради митингот во Солун за името Македонија

Нетпрес - 21.01.2018

Под паролата „Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на соседна Грција, а за поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари.

168 поврзани вести »

Хрватска со победата над Норвешка ги сочува шансите за полуфиналето

Нетпрес - 21.01.2018

Ракометната селекција на Хрватска стигна и до втората победа во главната фаза од ЕП откако во саботата вечерта во Арена Загреб славеше над Норвешка со резултат од 32:28. „Коцкестите“ предводени од поранешниот наш селектор и тренер на Металург, Лино ...

44 поврзани вести »