TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

(Видео) Филмска приказна за љубовната бајка на принцот Хари и Меган Маркл

Независен - пред: 3 часа

До предвидената свадба меѓу Меган Маркл и принцот Хари, закажана за 19 мај, останува уште многу малку време, но пред тоа ќе се случи нешто друго. Точно шест дена пред свадбата, филмот наречен „Хари и Меган: Кралска романса“ ќе биде продуциран од ...

12 поврзани вести »

Протест пред домот на пратеничката на СДСМ Фросина Ременски

Независен - пред: 3 часа

Група граѓани вечерва протестираат пред домот на пратеничката на СДСМ Фросина Ременски во скопската населба Бардовци, незадоволни од изгласувањето на Законот за јазиците. Полиција го обезбедува имотот на пратеничката.

31 поврзани вести »

Шилегов ќе вработи 8 свои помошници и 60 пожарникари

Независен - пред: 3 часа

Градоначалникот Петре Шилегов ќе вработи осум лица во неговиот тим, ова го предвидува програмата за вработувања во 2018 и 2019 година за која утре треба да расправа Советот на Град Скопје.

2 поврзани вести »

(Видео) Терористи соборија сириски „су-24“, судбината на пилотите неизвесна

Независен - пред: 3 часа

Терористичката група „Џејш Тахрир ел Шам“ урна сириски авион „Су-24“ во Источен Каламун, а сѐ уште не е познато дали екипажот успеал да се спаси, пренесуваат сириските медиуми. На снимката објавена на каналот „Дирекорат 4“, кој ги следи активностите ...

Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Независен - пред: 4 часа

Новата политичка партија Граѓанско Демократска Унија (ГДУ) денеска во Скопје го одржа основачкото собрание. За нејзин прв претседател е избран Петар Колев. Новиот политички субјект, како што рече Колев, ќе работи за воспоставување правна држава.

23 поврзани вести »

Здружението на кошаркари на Македонија ги осуди инцидентите на вечното дерби

Независен - пред: 4 часа

По повод инциденти кои се случија вчера на кошаркарското дерби Работнички – МЗТ Скопје Аеродром со свој став се произнесе Здружението на македонски кошаркари. Нивното соопштение го пренесуваме во целост: - Ние како Здружение на кошаркари на ...

59 поврзани вести »

(Видео) Феномен: Близначки со различна боја на кожата

Независен - пред: 4 часа

Близначките Мили и Марша се редок феномен. Едната е со светла, а другата со темна боја на кожата и поради тоа ретко кој им верува кога ќе кажат дека се сестри. Марша има бела кожа, сини очи и руса коса, слично како нивната мајка, додека Мили има ...

6 поврзани вести »

Пратеничка иницијатива за одлагање на Брегзит

Независен - пред: 4 часа

Лоднон - Би требало Лондон да ја разгледа можност за одлагање на Брегзит бидејќи е можно да нема доволно време за постигнување договор со Европската унија пред Британија да го напушти тој блок, соопшти одбор на британски пратеници.

7 поврзани вести »

Се готви проектот за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција

Независен - пред: 4 часа

Работна група составена од членови на државното акционерско друштво Македонски енергетски ресурси (МЕР) на грчката компанија за управување на систем за пренос на природен гас во Грција (ДЕСФА) разговараат и ги утврдуваат временската рамка и деталите ...

23 поврзани вести »

Мицкоски: Ахмети турка еднонационална агенда

Независен - пред: 4 часа

Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека ВМРО-ДПМНЕ не стои зад протестите за Законот за јазици. Одговорајќи на новинарско прашање, не откри кога ќе почнат протестите што ги најавува неговата партија.

46 поврзани вести »

(Во живо) Првични резултати: Путин реизбран со 74 отсто од гласовите

Независен - пред: 4 часа

Владимир Путин е реизбран убедливо за нов шестгодишен мандат на изборите за претседател на Русија, објави рускиот Центар за јавно мислење (VTsiOM). Според Центарот, Путин добил 73,9 отсто од гласовите, според податоци од 1.200 избирачки места во ...

105 поврзани вести »

Работнички ја продолжи победничката серија, сега над МЗТ

Независен - пред: 5 часа

Работнички ја забележа вечерва 19 победа од почетокот на сезоната во кошаркарската Прва лига, совладувајќи го шампионот МЗТ Скопје Аеродром. Победата над лутиот ривал Работнички ја извојува во празната сала „Градски парк“, по синоќешните инциденти ...

59 поврзани вести »

Демократскиот сојуз одбележа 18 години постоење

Независен - пред: 5 часа

Стабилноста, имплементацијата на европските вредности и разрешувањето на отворените прашања со соседите, се гаранција за деблокирање на евроатланските процеси, за отварање на вратите за влез во НАТО и ЕУ, рече денеска лидерот на Демократскиот сојуз ...

9 поврзани вести »

СДСМ: Мицкоски да се извини за пустошот што го остави ВМРО-ДПМНЕ

Независен - пред: 5 часа

Христијан Мицковски должи извинување за 11 години притисоци и закани кон граѓаните, за украдените избори и за украдените пари од граѓаните, додека неговата партија беше на власт, реагираат од СДСМ, откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека се враќа ...

41 поврзани вести »

Бошкоски: Законот за јазици не е крај за Македонија

Независен - пред: 8 часа

„Законот за јазици не е крај за Македонија“, вели поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски во изјава за „Независен весник“. Според него, судбината на Македонија била одредена уште во 2011 година со потпишувањето на Рамковниот договор ...

98 поврзани вести »

Борис Џонсон: Русија има залихи од нервниот агенс „Новичок“

Независен - пред: 8 часа

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Русија натрупала залихи од смртоносниот нервен агенс „Новичок“ што бил користен за труење на поранешниот двоен руски агент во Британија, и дека Русите истражуваат како тоа ...

71 поврзани вести »

И Мицкоски ќе оди од врата на врата

Независен - пред: 9 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се враќа од утре на терен, по паузата што ја направи околу донесувањето на Законот за јазиците. „Од утре сакам да ја информираме јавноста дека продолжувам со теренските посети.

46 поврзани вести »

Русите гласаа и во вселената, излезеноста таму е100 отсто

Независен - пред: 9 часа

Руските избори за претседател се во полн ек не само на Земјата, туку и во Вселената. Денеска гласаа и космонаутите, а еден од нив вели дека таму излезеноста е 100 отсто. Космонаутот Антон Шкаплеров гласаше на претседателските избори во Русија и ...

12 поврзани вести »

Путин: Секој глас е успех

Независен - пред: 9 часа

Претседателскиот кандидат и актуелен претседател на Русија, Владимир Путин изјави дека го смета за успех секој процент од гласовите кои му даваат за право да ги извршува обврските како шеф на државата.

105 поврзани вести »

Мануел Ноер се враќа во април на голот на Баерн

Независен - пред: 9 часа

Најдобриот германски голман Мануел Ноер закрепнува од повредата и се очекува во април да биде во составот на Баерн Минхен за натпреварите од Лигата на шампионите. Репрезентативниот чувар на мрежата поради повреда на стапалото веќе со месеци е надвор ...

5 поврзани вести »