TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Нападната турската Амбасада во Данска...

Н.Македонија - пред: 22 часа

Нападната турската Амбасада во Данска Најмалку две лица денеска ја нападнаа турската Амбасада во Копенхаген со молотови коктели. Во нападот нема повредени лица, а причинета е само мала материјална штета на фасадата.

9 поврзани вести »

Облачно и дождливо време, на планините снег...

Н.Македонија - пред: 22 часа

Облачно и дождливо време, на планините снег Времето денеска во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд. На планините врнежите ќе бидат од снег. Пообилни врнежи ќе има попладне во западните и северните делови од Републиката.

69 поврзани вести »

Металург со победа против Целје ја заврши сезоната во СЕХА лигата...

Н.Македонија - 18.03.2018

Металург со победа против Целје ја заврши сезоната во СЕХА лигата Ракометарите на Металург забележаа победа на крајот од настапите во регионалната СЕХА лига (18. коло). Вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, тимот од Автокоманда го победи ...

58 поврзани вести »

Близначки со различна боја на кожата...

Н.Македонија - 18.03.2018

Близначки со различна боја на кожата Близначките, 11-годишните сестри Мили и Марша Бигс од Бирмингем се редок феномен. Едната е со светла, а другата со темна боја на кожата и поради тоа ретко кој им верува кога ќе кажат дека се сестри.

12 поврзани вести »

Според податоците за излезност Путин е реизбран за претседател на Русија...

Н.Македонија - 18.03.2018

Според податоците за излезност Путин е реизбран за претседател на Русија Владимир Путин е реизбран за претседател на Русија со нов шестгодишен мандат, објави рускиот Центар за јавно мислење (VTsiOM). Податоците се врз база на излезноста, јави АФП.

185 поврзани вести »

МВР на Русија: Хакери го нападнале автоматскиот изборен систем...

Н.Македонија - 18.03.2018

МВР на Русија: Хакери го нападнале автоматскиот изборен систем Рускиот државен автоматски изборен систем (GAS Vibori) бил нападнат од хакери, изјави денеска Александар Горовој, прв заменик министер за внатрешни работи.

8 поврзани вести »

Сообраќајот наместа по влажни коловози...

Н.Македонија - 18.03.2018

Сообраќајот наместа по влажни коловози Сообраќајот на државните патишта се одвива наместа по влажни коловози, информираат од АМСМ. На патните правци надвор од градските средини и нтензитетот на сообраќајот е умерен.

Санирање на дупките на градските сообраќајници ...

Н.Македонија - 18.03.2018

Санирање на дупките на градските сообраќајници Екипи на ЈП „Улици и патишта“ по налог на Град Скопје деновиве реализираат голема акција за санирање на ударните дупки на коловозите на градските сообраќајници.

11 поврзани вести »

Ќе се менува моделот за осигурување во земјоделството...

Н.Македонија - 18.03.2018

Ќе се менува моделот за осигурување во земјоделството Се размислува за нов модел на осигурување во земјоделството зашто бројот на склучени полиси, и покрај владините субвенции од 60 отсто, континуирано и значително се намалува.

32 поврзани вести »

Мицковски: Tргнуваме на терен и ќе понудиме алтернатива на граѓаните...

Н.Македонија - 18.03.2018

Мицковски: Tргнуваме на терен и ќе понудиме алтернатива на граѓаните Во Македонија не се живее подобро. Стануваме држава каде сиромаштијата расте, стандардот опаѓа, а корупцијата е највисока во Европа.

112 поврзани вести »

Три илјади садници калифорниски орев од „Тика“ во дебарско...

Н.Македонија - 18.03.2018

Три илјади садници калифорниски орев од „Тика“ во дебарско Турската агенција за координација и соработка „Тика“ денеска во Центар Жупа распредели 3.000 садници калифорнски орев. Садниците ги подигнаа над шеесет граѓани од трите општини во овој ...

Каратистите со едно седмо место се враќаaт од Ротердам...

Н.Македонија - 18.03.2018

Ка­ра­ти­сти­те со ед­но сед­мо ме­сто се вра­ќаaт од Ро­тер­дам Каратистката на КК Макпетрол, Моника Стефановска , го оствари најдобриот пласман од 11-те македонски претставници што викендов настапија на третиот годинашен турнир од престижната ...

11 поврзани вести »

Одрон отсече три села во Кривопаланечко...

Н.Македонија - 18.03.2018

Одрон отсече три села во Кривопаланечко Големо свлечиште предизвикано од интензивните врнежи дожд затрупа поголем дел од патниот правец Крива Паланка - село Дурачка река поради што целосно се отсечени селата Дурачка Река, Станци и Метов, јави МИА.

Зехофер: Да остане и да се прошири контролата врз границите на Германија...

Н.Македонија - 18.03.2018

Зехофер: Да остане и да се прошири контролата врз границите на Германија Новиот германски министер за внатрешни работи Хорст Зехофер сака контролата врз германските граници да се задржи на неопределено и да се прошири на останатите премини со што ...

14 поврзани вести »

Федерер искрен по новиот рекорд: Требаше да изгубам...

Н.Македонија - 18.03.2018

Федерер искрен по новиот рекорд: Требаше да изгубам Најдобриот светски тенисер, Роџер Федерер го има најдобриот старт во една календарска година, јави МИА. Тој во 2018 година има 17 последователни победи со што за една победа го надмина рекордот од ...

60 поврзани вести »

Намален бројот на осигурителни полиси во земјоделството...

Н.Македонија - 18.03.2018

Намален бројот на осигурителни полиси во земјоделството Намален е бројот на осигурителни полиси во земјоделството за околу 60 проценти, соопшти денеска директорот на Агенцијата за супервизија на осигурување Климе Попоски, јави МИА.

32 поврзани вести »

Британски пратеници: Да се разгледа можност за одлагање на Брегзит...

Н.Македонија - 18.03.2018

Британски пратеници: Да се разгледа можност за одлагање на Брегзит Лондон би требало да разгледа можност за одлагање на Брегзит бидејќи можно е да нема доволно време за постигнување договор со Европската унија пред Британија да го напушти тој блок, ...

24 поврзани вести »

Британија забрани пристап на руски дипломати до Скрипал...

Н.Македонија - 18.03.2018

Британија забрани пристап на руски дипломати до Скрипал Британските власти одбија да одобрат пристап на руски дипломати до поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кој беше затруен во англискиот град Селсбери, а како образложение Лондон наведува дека ...

41 поврзани вести »

Охридското Езеро не се излеа, само си го врати „своето“...

Н.Македонија - 18.03.2018

Охридското Езеро не се излеа, само си го врати „своето“ Охридскиот регион во текот на вчерашниот ден го зафати силен ветар што на моменти достигнуваше брзина и до сто километри на час. И тука нема ништо чудно, не е првпат засилен југ да дува во ...

22 поврзани вести »

Високо одликување за Раде Силјан од претседателот на Унгарија...

Н.Македонија - 18.03.2018

Високо одликување за Раде Силјан од претседателот на Унгарија Претседателот на Унгарија, Јанош Адер, по повод националниот празник на државата, го одликува Раде Силјан со орденот „Златен крст за заслуги“, јави МИА.

11 поврзани вести »