TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Ердоган: Турција ќе ги преземе сите мерки да гарантира национална безбедност...

Н.Македонија - пред: 23 часа

Ердоган: Турција ќе ги преземе сите мерки да гарантира национална безбедност Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Турција ќе ги преземе сите неопходни мерки за ...

25 поврзани вести »

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ...

Н.Македонија - пред: 1 ден

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ Лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ ги обвини западните специјални служби за убиството на косовскиот српски политичар Оливер Ивановиќ.

149 поврзани вести »

Српска опозиција: Убиството на Ивановиќ е „пукање врз дијалогот за Косово“...

Н.Македонија - пред: 1 ден

Српска опозиција: Убиството на Ивановиќ е „пукање врз дијалогот за Косово“ Српската опозиција остро го осуди убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, со барање за зачувување на мирот и итно ...

106 поврзани вести »

Митревски: Добро е што победуваме, а не играме најдобро...

Н.Македонија - 16.01.2018

Митревски: Добро е што победуваме, а не играме најдобро Голманот на македонската ракометна репрезентација Никола Митревски, е рангиран на високото четврто место на листата „најдобри голмани“ на мрежата на Европското првенство во Хрватска.

31 поврзани вести »

Чешка: Владата на Бабиш не ја доби довербата во Парламентот...

Н.Македонија - 16.01.2018

Чешка: Владата на Бабиш не ја доби довербата во Парламентот Чешката малцинска Влада на премиерот Андреј Бабиш денеска не ја доби довербата во Парламентот. Владата на Бабиш во Домот на пратениците го доби гласот само на 78 пратеници од неговото ...

27 поврзани вести »

Харадинај свика седница на Советот за безбедност...

Н.Македонија - 16.01.2018

Харадинај свика седница на Советот за безбедност Косовскиот премиер Рамуш Харадинај за попладнево, во 18 часот, свика седница на Советот за безбедност. Како што наведуваат медиумите во Приштина, Советот ќе расправа за безбедносната состојба.

149 поврзани вести »

Иницијативата за воведување доживотен затвор наскоро пред српските пратеници...

Н.Македонија - 16.01.2018

Иницијативата за воведување доживотен затвор наскоро пред српските пратеници Српското Министерство за државна управа и локална самоуправа ги верификуваше 125.000 потписи на граѓани за иницијативата на „Фондацијата Тијана Јуриќ“ за воведување ...

5 поврзани вести »

Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за убиството на Ивановиќ...

Н.Македонија - 16.01.2018

Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за убиството на Ивановиќ Обвинителството за организиран криминал денеска започна предистражна постапка во врска со убиството на претседателот на Граѓанска иницијатива „Слобода, демократија, ...

106 поврзани вести »

Макрон: Не смее да има нова „Џунгла", Велика Британија да помогне...

Н.Македонија - 16.01.2018

Макрон: Не смее да има нова „Џунгла", Велика Британија да помогне Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека нема да дозволи нов импровизиран миграциски камп во северниот град Кале и ја повика Велика Британија да одговори на барањата ...

8 поврзани вести »

Избрани најдобрите каратисти за 2017 година ...

Н.Македонија - 16.01.2018

Избрани најдобрите каратисти за 2017 година Освојувачот на златен медал на Европското првенство (ЕП) во Коџаели, Турција, Берат Јакупи во машка и носителката на бронзено одличје на истото ЕП, Јована Георгиева во женска конкуренција, се најдобрите ...

4 поврзани вести »

Тестаментална...

Н.Македонија - 16.01.2018

Тестаментална Јавно го кревам својот глас против катастрофалната судбина што ни се крои со стихотворбата „Тестаментална“, надевајќи се дека сепак ќе ја надминеме нашата самоуништувачка судбина, за на крајот, сплотени во едно, да излеземе како ...

Прочитал 1.200 книги наменети за слепи лица...

Н.Македонија - 16.01.2018

Прочитал 1.200 книги наменети за слепи лица Градската библиотека во Зеница во Босна и Херцеговина располага со комплетен фонд од 500 книги што се наменети за слепите лица. Најверен читател на оваа библиотека е Ферид Осмиќ, кој во војната како ...

Опаѓа легалната продажбата на цигари ...

Н.Македонија - 16.01.2018

Опаѓа легалната продажбата на цигари Продажбата на цигари во ноември и во декември во трафиките во Црна Гора е намалена за 20 отсто, а некои од увозниците ги вратиле маркичките за акцизи. Падот на продажбата продолжи и од први јануари поради ...

27 поврзани вести »

Земјоделците бараат календар за субвенционирање ...

Н.Македонија - 16.01.2018

Земјоделците бараат календар за субвенционирање Интервентен откуп, „зелена нафта“, изградба на објекти, основање фонд од шест милиони евра со можност за дополнитено зголемување, заштита од надворешни влијанија, стимулации за земјоделски задруги и ...

21 поврзани вести »

Се повлекуваат класичните светилки...

Н.Македонија - 16.01.2018

Се повлекуваат класичните светилки Класичните светилки со сила од 100 вати од први јули годинава нема да можат да се продаваат во Црна Гора. Ова е предвидено во новиот правилник што е донесен од Министерството за економија на ЦГ, со кој се ...

Боговите нека нѐ именуваат, кога им дозволуваме...

Н.Македонија - 16.01.2018

Она што најмногу навредува во целата оваа фарса за името, е бедниот материјализам на УЦЕНАТА: ако сакате да јадете, ако сакате во ЕУ и во НАТО, прекрстете се. А веќе и врапците знаат дека ни ЕУ ни НАТО не се никакви гаранти за полни амбари „Речник ...

3 поврзани вести »

Досега 23 верници се пријавиле за Водици ...

Н.Македонија - 16.01.2018

Досега 23 верници се пријавиле за Водици Подготовките за големиот христијански празник Водици се во полн ек. Заинтересираните верници што сакаат годинава да скокаат по крстот во водите на реката Вардар секојдневно за пријавуваат во соборниот храм ...

46 поврзани вести »

Вучиќ наскоро во Косово...

Н.Македонија - 16.01.2018

Вучиќ наскоро во Косово Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави денеска дека наскоро ќе отпатува во Косово каде ќе има средба со српската заедница, по убиството на еден од српските лидери Оливер Ивановиќ. - Наскоро ќе одам во Косово.

106 поврзани вести »

За децата се работи... ...

Н.Македонија - 16.01.2018

Децата се лакмуси што детектираат секаква добра или лоша промена во околината во која живеат. Анализирајте ги и ќе видите што ни е потребно и каде одиме. Впрочем да не се чудиме ако во иднина и тие што сега се само мали невини деца пројават рани ...

„Ромео и Јулија“ на Пројковски - најдобра претстава во Турција...

Н.Македонија - 16.01.2018

„Ромео и Јулија“ на Пројковски - најдобра претстава во Турција Претставата „Ромео и Јулија“ во продукција на Националниот театар од Истанбул и во режија на Дејан Пројковски е прогласена за најдобра во 2017 година во Турција.

10 поврзани вести »