TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Одбележан Денот на крводарителството и 73 години Црвен крст на РМ

Нова ТВ - пред: 9 часа

Црвениот крст на Република Македонија вечерва одбележа 73 години од своето постоење и 23 години од полноправното членство во Меѓународната федерација на друштвата на Црвениот крст и Црвена полумесечина.

22 поврзани вести »

До 20 март протераните руски дипломати треба да ја напуштат Велика Британија

Нова ТВ - пред: 9 часа

Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар Јаковенко. – Ќе заминат во вторник, изјави Јаковенко.

29 поврзани вести »

Џијан Емин ќе настапи во Франција со Националниот оркестар де Лорен и Дерик Меј

Нова ТВ - пред: 10 часа

Македонскиот музичар Џијан Емин на 24 март ќе настапи во Мец, Франција, како диригент на Националниот оркестар де Лорен, заедно со диџејот Дерик Меј – еден од пионерите на детроитската техно-сцена.

11 поврзани вести »

Путин ги повика Русите да гласаат в недела

Нова ТВ - пред: 11 часа

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги повика граѓаните на Русија в недела да гласаат на претседателските избори, за кои Кремљ стравува дека ќе бидат со мала избирачка активност. – За кого да се гласа, како ќе биде искористено правото на ...

18 поврзани вести »

ДУИ загрижени за случајот со малиот Алмир

Нова ТВ - пред: 12 часа

Претседателството на ДУИ на денешниот состанок во Тетово разговараше и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир . – Изразуваме длабока загриженост што во самото Обвинителство имаше разлики што се однесува на одлуката за преквалификација на ...

86 поврзани вести »

ОПЦВ: Ниту една земја не декларирала дека поседува нервен агенс од типот на „Новичок“

Нова ТВ - пред: 12 часа

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) соопшти дека почнала да ги истражува информациите за нервниот агенс од групата „Новичок“ и наведе дека ниту една земја не пријавила дека поседува таква супстанца.

94 поврзани вести »

Васе Доневски доби притвор, Волфганг Гампер мерки на претпазливост

Нова ТВ - пред: 12 часа

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека судија на претходна постапка, постапувајќи по барањето од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, изрекол притвор за поранешниот директор на Службата за ...

82 поврзани вести »

Амбасада на САД: Собранието да оди напред и да се фокусира на потребните реформи

Нова ТВ - пред: 12 часа

Собранието е важно да оди напред во својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ќе ги поддржат во насока на остварување на европските и евроатлантските интеграции на Македонија, нагласи Амбасадата на САД во ...

25 поврзани вести »

3,33

Нова ТВ - пред: 12 часа

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа На 14 март, дента кога се одвиваше најновата драма во Собранието на РМ, се сетив на еден од познатите говори на Владо Јовановски за време на минатогодишните протести кои ...

160 поврзани вести »

(Видео)Кривични пријави за Доневски и „Секјуриком“

Нова ТВ - пред: 13 часа

Управата за финансиска полиција вчера до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување и „соизвршителство“ против ...

82 поврзани вести »

Заев: Наскоро реконструкција на Владата, нема преговори со ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - пред: 14 часа

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска најави дека ќе има реконструкција на Владата и дека почнуваат разговори за зголемување на парламентарното мнозинство. „Веројатно ќе разговараме со сите опозициски политички партии, освен со ВМРО-ДПМНЕ“, ...

24 поврзани вести »

Хелсиншкиот комитет подготви видео приказна за „Сигурната куќа“

Нова ТВ - пред: 14 часа

Сигурната куќа е основана во 2017 година и обезбедува привремено домување за ЛГБТИ лица во безбедно живеалиште. Сигурната куќа се обврзува континуирано да работи на прекин на кругот на насилство врз ЛГБТИ луѓето, овозможувајќи им засолниште од ...

4 поврзани вести »

Јовески го осуди јавното обраќање на обвинителите за случајот Алмир

Нова ТВ - пред: 14 часа

Јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески смета дека јавното обраќање на четворицата обвинителит во врска со алучајот со малиот Алмир е „непрофесионално и дека со тоа се повредува функцијата јавен обвинител и тешко е прекршен ...

45 поврзани вести »

Затворен Фејсбук профилот на партијата Британија прва

Нова ТВ - пред: 14 часа

Поради говор на омраза Фејсбук ги избриша официјалните страници на партијата на екстремна десница „Британија прва“ (Britain First). Според лондонски „ Гардијан“ , „Фејсбук“ ги отстранил главната страница на партијата, која имала над 2 милиони ...

4 поврзани вести »

Радиодифузна такса за независно информирање

Нова ТВ - пред: 15 часа

Правото на граѓаните да бидат точно и навремено информирани. Па дали за тоа тие треба и да плаќаат од нивниот џеб? Ова е тема на неделата на Радио Слободна ...

Бомбите за уривањето на Космос ќе се слушаат во судница на 5.април

Нова ТВ - пред: 15 часа

По половина час убедување меѓу Груевски и неговите адвокати од една и судијата Огнен Ставрев од друга страна, се одлучи следното рочиште за случајот „ТНТ“ за уривањето на Космос на Фијат Цаноски, кога треба да се слушаат т.н бомби, да биде на ...

56 поврзани вести »

Проширувањето на ЕУ тема на состанок на министрите од Западен Балкан

Нова ТВ - пред: 15 часа

Министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан, меѓу кои и македонскиот министер Никола Димитров, одржуваат состанок во Сараево посветен на Стратегијата на ЕУ за проширување со земјите Балканот и спроведувањето на заклучоците од ...

62 поврзани вести »

ФЗОМ ќе ја зголеми квотата за овој месец и вкупниот буџет за лекови

Нова ТВ - пред: 15 часа

Фондот за здравствено осигурување денеска најави итна мерка – зголемување на квотите на аптеките во март, во вкупен износ од 15 милион денари, линеарно распределени по аптека. Исто така, вкупниот буџет за лекови за годинава ќе се зголеми во износ од ...

43 поврзани вести »

Четворица обвинители: Во случајот Алмир треба да се суди за убиство

Нова ТВ - пред: 15 часа

Четворица обвинители од Јавното обвинителство на Република Македонија денеска преку соопштение велат дека во случајот познат во јавноста за малиот Алмир сметаат дека „со преквалификација на кривичното делот Убиство предвидено во член 123 ст.2 т.3 од ...

45 поврзани вести »

Груевски: Не сакав инцидент, а Џафери треба да и се извини на јавноста

Нова ТВ - пред: 16 часа

Во однос на неодамнешните тензии помеѓу собранискиот спикер Талат Џафери и поранешниот премиер а сега пратеник, Никола Груевски, за време на гласањето на Законот за јазиците, денеска пред судот Груевски рече дека воопшто не му била целта да ...

36 поврзани вести »