TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Фрлил бомба на амбасадата на САД во Подгорица и се самоубил

Нова ТВ - пред: 8 часа

Непознат напаѓач околу полноќ фрлил бомба на амбасадата на САД во Црна Гора, по што веднаш се разнел со друга експлозивна направа пред дипломатското претставништво, објавија тамошните медиуми.

42 поврзани вести »

Го нема веќе Ќосето пред судот

Нова ТВ - пред: 9 часа

Доцна ноќеска од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на Андон Ќосето.На социјалните мрежи објавија видеа од вадењето на споменикот, за кој беа најжестоки барањата да биде тргнат поради неговата контровезност во историјата.

123 поврзани вести »

Фудбал, ЛШ: Манчестер Ј. се извлече во Севилја, пресврт на Шахтјор

Нова ТВ - пред: 15 часа

Шахтјор ја совлада Рома со пресврт во второто полувреме, а Севилја и Манчестер јунајтед завршија со почетниот резултат во вечерашните дуели во Лигата на шампиони со кои е заокружен првиот дел од осминафиналната фаза.

38 поврзани вести »

Масовни протести во САД за промена за законот за оружје

Нова ТВ - пред: 18 часа

Американските ученици и нивните родителите деновиве почнаа масовни протести против слободната продажба на оружје со барање до законодавците да се направи итна ревизија на Законот за да запре крвопролевањето по училиштата.

51 поврзани вести »

Индекс за перцепција на корупција: Хрватска најдобро, Македонија најлошо рангирана во Западен Балкан

Нова ТВ - пред: 18 часа

Индекс за перцепција на корупцијата на Транспаренси интернешнл објавен денеска покажува дека бавно оди сузбивањето на корупцијата на Западен Балкан. Од регионот најдобро рангирана е Хрватска, која е на 57 место, а најлошо рангирана е Макекедонија, ...

45 поврзани вести »

Штајнмаер: Решение на спорот со Грција ќе даде позитивен импулс за целиот регион

Нова ТВ - пред: 20 часа

Премиерот Зоран Заев во рамките на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со претседателот Франк-Волтер Штајнмаер. Заев и Штајнмаер го оценија како исклучително позитивен и динамичен досегашниот развој на односите меѓу ...

27 поврзани вести »

Арсовски: Инволвирањето на Меркел е охрабрувачки сигнал

Нова ТВ - пред: 21 часа

Со првиот амбасадор на Република Македонија во Грција, Љупчо Арсовски, разговараме за тоа каков сигнал дава вклучувањето на германската канцеларка, Ангела Меркел, во напорите за решение на спорот со името меѓу Атина и Скопје, за тоа какво е ...

46 поврзани вести »

Поповска: Врховниот суд потврди казни за измислени дела на невини луѓе

Нова ТВ - пред: 21 часа

Лилјана Поповска од ДОМ реагира на, како што вели, некои материјални неточности изнесени во јавноста, по повод нејзиниот допис за полициско-политичкиот монтиран случај „Музеј“, во кој настрадаа шест невини луѓе, меѓу кои и двајца од ДОМ.

Забрана за тешки товарни возила на Маврово и Стража

Нова ТВ - пред: 22 часа

Поради интензивни врнежи од снег на планинските премини Маврово и Стража, воведена е забрана за тешки товарни возила. Под влијание на серија влажни бранови во наредните денови ќе се задржи претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, ...

65 поврзани вести »

Западен Балкан ја зголемува вработеноста – Македонија најдобар пример

Нова ТВ - пред: 23 часа

Македонија е еден од подобрите примери и практики за справување со невработеноста, се оценува во направените истражувања во рамките на проектот „Платформата за вработување и справување со социјалните прашања“ на Регионалниот совет за соработка (РСС).

Меркел: Решение е можно само со компромис, притисокот не е од корист

Нова ТВ - пред: 23 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес конференцијата со премиерот Зоран Заев во Берлин изјави дека за неа е охрабрувачки тоа што по подолг период двете страни имаат интерес за решение.

125 поврзани вести »

Невладини: Од затворањето на Југохром, намален е бројот на болни деца

Нова ТВ - 21.02.2018

Преполовен е бројот на деца со респираторни болести во текот на изминатите две години во Полошкиот регион. Податоците ги објави денеска организацијата Еко Герила и невладината Мајка и дете.

Судир во Беса: Касами обвинет за фалсификат, тој обвинува за клевети

Нова ТВ - 21.02.2018

Движењето Беса кое викендов го избра Африм Гаши за претседател на конгресот во Тетово го обвинува поранешниот лидер Билал Касами за фалсификат и најавува кривична пријава против него. На денешната прес конференција Орхан Муртезани, најави дека во ...

18 поврзани вести »

Кампања – „Луѓето кои користат дрога се битни“

Нова ТВ - 21.02.2018

Организацијата Diogenis – Drug Policy Dialogue, започна кампања за подигање на свеста наречена „Луѓето кои користат дрога се битни”. Кампањата ќе се одвива во текот на цела 2018 година. Организацијата ја нагласува и ја промовира потребата за ...

ОЈО ќе испитува како пари од државни компании легнале на сметка на ДУИ

Нова ТВ - 21.02.2018

Државната комисија за спречување на корупција утврдила постоење на основано сомневање за злоупотреба на буџетски средства и средства од јавни фондови во финансирањето на политичката партија ДУИ, соопшти Транспаренси Интернешнл – Македонија (ТМИ).

45 поврзани вести »

Апелација: Арнаудов, Илиевски и Дамовски во домашен притвор

Нова ТВ - 21.02.2018

Пратеникот Љубен Арнаудов и организаторите на протестите за „Заедничка Македонија“ Борис Дамовски и Богдан Илиевски излегуваат од Шутка. Скопска апелација ги прифатила нивните жалби и им ја преиначила мерката притвор во домашен притвор а истовремено ...

95 поврзани вести »

Одбраната ги оспорува бомбите, следно рочиште за „Тендери“ на 13.март

Нова ТВ - 21.02.2018

Адвокатите на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска, на денешното рочиште за случајот „Тендери“, побараа да се провери дали СЈО има надлежност над овој случај и да се изземе вештачењето за тендерите испишано на околу 700 ...

Претходниот старател знаел, но не пријавил дека девојчето е силувано

Нова ТВ - 21.02.2018

Министерството за труд и социјална политика подготвува прекршочни и кривични пријави за одговорни и стручни лица за пеколот низ кој помина 13 годишното девојче штитеничка на Домот 25 Мај изминатите години, кое било повеќепати силувано, а на ...

ОЈО почнува истрага за загинувањето на Калина и Александар

Нова ТВ - 21.02.2018

Основното јавно обвинителство Скопје започнува постапка за расветлување на околностите под кои двајцата македонски планинари, Калина Велевска и Александар Миновски загинаа на планинскиот врв Кајмакчалан.

Аларм: Скопје веќе го надмина годишниот ЕУ лимит за аерозагадување

Нова ТВ - 21.02.2018

Скопје и оваа ги надмина годишните дозволени ЕУ граници за аерозагадување уште во февруари, што е показател дека еколошката и здравствена голгота на Скопјани продолжува и во 2018 година, констатираат од Скопје Смог Аларм, граѓанска заедница на ...