TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Коѕиас: Преферирам име на словенски без превод со географска одредница

Нова ТВ - 16.02.2018

Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а некако географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална одредница. Моја желба е името да биде непреведно, на словенски јазик, таков ...

43 поврзани вести »

Браќа близнаци планирале напад во Њујорк

Нова ТВ - 16.02.2018

Двајца браќа близнаци се уапсени во Њујорк откако полицијата откри околу 15 килограми експлозивен материјал во нивниот стан. Федералното обвинителство на Менхетн соопшти дека едниот брат, 27-годишниот професор Кристијан Торо, бил под надзор откако ...

19 поврзани вести »

Американскиот сенат го отфрли законот за имиграција на Трамп

Нова ТВ - 16.02.2018

Американскиот Сенат го отфрли законот за имиграција што го предложи претседателот Доналд Трамп. Сенатот го отфрли предлог-законот предложен од сенатори и од Републиканската и од Демократската партија со кој се озаконува статусот на „сонувачите“, а ...

10 поврзани вести »

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“ за 2017 година

Нова ТВ - 16.02.2018

Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017 година која под згаснувањето на „Утрински весник“ продолжува да ја доделува новоформираната Фондација за промоција и унапредување на културните ...

18 поврзани вести »

(ВИДЕО) Австриски сноубордист скрши врат во Пјонгчанг

Нова ТВ - 16.02.2018

Böser Sturz von Markus #Schairer im #Snowboard Boardercross. Halswirbelbruch, aber Ärzte befürchten keine Folgeschäden #PyeongChang2018 pic.twitter.com/iaptkStpYW — Lukas Zahrer (@ZaraLuk) February 15, 2018 Австриецот Маркус Шајрер преживеа кошмарен ...

11 поврзани вести »

Грујевски и Бошковски дојдоа во Врховниот суд, рочиштето се одложи

Нова ТВ - 16.02.2018

Врховниот суд во Атина за 2 март го одложи рочиштето на кое требаше да биде разгледана жалбата на одлуката за екстрадиција на Судот во Солун за поранешниот началник во УБК Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошковски, објави МИА.

40 поврзани вести »

Бугарскиот претседател во посета на Македонија

Нова ТВ - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

47 поврзани вести »

Светската финансиска елита на конфренција во Скопје

Нова ТВ - 16.02.2018

Македонија денеска е домаќин на меѓународна конференција на која ќе присуствуваат еминентни личности чие мислење е значајно за светските финансиски текови. Меѓу нив се Беноа Кере, еден од шесте постојани членови на Европската централна банка, Тао ...

28 поврзани вести »

Груевски и Јанкулоска повторно на судење за мерцедесот

Нова ТВ - 16.02.2018

Во Кричниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко ...

41 поврзани вести »

Семејни или матични лекари-пропадна ли реформата во здравството

Нова ТВ - 16.02.2018

Што се очекува од лекарите во примарното здравство? Со какви проблеми се соочуваат тие, но и пациентите? Која е разликата меѓу семејни и матични лекари? Каде застанаа реформите со кои беше предвидено сите општи лекари да станат семејни заради ...

Почина Абдилаќим Адеми

Нова ТВ - 16.02.2018

По тешко боледување, вчеравечер почина Абдилаќим Адеми, во претходните влади, вицепремиер за спроведување на Рамковниот договор, министер за животна средина и просторно планирање и министер за образование и наука.

84 поврзани вести »